حل چالش های زیست محیطی با بیوتکنولوژی/توسعه پایدار با زیست فناوری

عضو هیئت مدیره انجمن علمی بیوتکنولوژی با تاکیدبر لزوم بهره‎ برداری از زیست‌ فناوری برای حفاظت از محیط زیست، گفت: بیوتکنولوژی صنعتی با رویکرد توسعه پایدار باعث حل چالش ‎های محیط زیستی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران، اسکندر امیدی نیا درباره بهره‎ برداری از زیست‌ فناوری برای حفاظت از محیط زیست گفت: در رویکرد اخیر سازمان ملل، به‌ کارگیری زیست‌ فناوری برای حل چالش موضوعات محیط زیستی و مدیریت آن بسیار کلیدی است؛ چرا که مبنای تصمیم‌ گیری تعریف حرفه حفاظت است که شامل سه رکن می شود.

وی بهره ‎مندی درست عادلانه، محترمانه و حکیمانه از محیط زیست در چارچوب توسعه پایدار، پایش پایدار در راستای پیش ‎گیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیست و نیز تنوع زیستی پایدار و وسعت بخشیدن به منابع طبیعی به عنوان یک منبع لایزال و استراتژیک برای آیندگان را به عنوان این ۳ رکن عنوان کرد که هر ۳ رکن به زیست‎فناوری نیازمند هستند.

معاون آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در سطح ستاد، همه فعالیت ‎های زیست فناورانه مانند تکنولوژی زیست پالایی برای تصفیه تالاب، آب و خاک و بهبود کیفیت مزارع کشاورزی، بیواکونومی چرخشی پایدار، بیو انرژی (سوخت های زیستی و بیو گاز)، بیو پلاستیک‎ ها، بیو دترجنت‎ ها، تولید نسل جدید مواد شیمیایی دوستدار محیط زیست، تثبیت زیستی خاک و ریزگرد ها را مد نظر دارد ولی به کارگیری آن ‎ها حتما توسط صنایع دولتی و غیر دولتی محقق می‎شود.

وی افزود: صنعت بیوتکنولوژی می‌تواند در حل موضوعات کلیدی مانند ایجاد اشتغال پایدار، مدیریت پسماند جوامع شهری و روستایی، همزیستی مسالمت ‎آمیز با طبیعت و استفاده پایدار از آن نقش کلیدی داشته باشد. پسماند، یک معدن شهری است که با کمک تکنیک ‎های زیستی می ‎توان به فلزات گران‎ بهای آن، کود بیولوژیک و انرژی تخمیری (بیوگاز) دست پیدا کرد.

امیدی ‎نیا گفت: در جهان به ویژه در اروپا دسترسی به بسیاری از اهداف توسعه پایدار با توسعه زیست فناوری همراه شده است. زیست فناوری سفید یا همان بیوتکنولوژی صنعتی، می‎تواند با رویکرد توسعه پایدار باعث حل چالش ‎های محیط زیست شود.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی بیوتکنولوژی خاطرنشان کرد: فقرزدایی، امنیت غذایی و کشاورزی پایدار، دسترسی به آب سالم و بهداشت پایدار برای همه، انرژی پاک و پایدار، رشد اقتصاد پایدار، فراگیر و اشتغال شرافتمندانه برای همه، زیرساخت مقاومتی و صنعت پایدار، ترویج نوآوری، زیست‎ گاه انسانی پایدار، تغییرات اقلیم و مدیریت عوارض آن، حفاظت از اقیانوس ‎ها، دریاها و منابع آبی برای توسعه پایدار، مشارکت جوامع محلی و احیای همکاری‎ های جهانی، ۱۰ هدف از کل ۱۷ هدف توسعه پایدار هستند که با توسعه بیوتکنولوژی ارتباط مستقیم دارند.

وی با بیان اینکه اروپا می‎تواند مدلی برای کار زیست فناوری در ایران باشد، درباره پتانسیل ‎های بیوتکنولوژی برای خلق ثروت و حفاظت از محیط زیست گفت: صنعت بیوانرژی اروپا در سال ۲۰۱۶ توانست ۵.۲ میلیارد لیتر اتانول تولید کند که ۷۸ درصد آن به عنوان سوخت زیستی مصرف شد. این مقدار معادل حذف عوارض سوخت فسیلی ۵ میلیون خودرو بود. این صنعت در سال ۲۰۱۶ بالای ۵۰۰ هزار شغل مستقیم در اروپا ایجاد کرد.

به گفته امیدی نیا، شغل حاصل از صنعت بیوتکنولوژی یک اشتغال زاینده است. یعنی به ازای یک شغل در این صنعت ۴ شغل در زنجیره ارزشی آن ایجاد می‎شود. این صنعت در سال ۲۰۱۸ در اروپا بیش از ۳۱ میلیارد یورو ارزش اقتصادی تولید کرد.

کد خبر 4717473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =