۲۵ هزار خانوار عشایری از پنل های خورشیدی بهره مند شدند

شهرکرد- معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ هزار خانوار عشایری از پنل های خورشیدی بهره مند شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، کرمعلی قندالی ظهر شنبه در شورای عشایری استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: سه موضوع معیشت، استقرار و جمعیت در حوزه عشایر دنبال می‌شود.

وی افزود: در این زمینه کار مطالعاتی دو ساله انجام شده و برنامه راهبردی ساماندهی عشایر در هر استان نیز تهیه و در سطح ملی مصوب شده است.

قندالی تصریح کرد: در حوزه معیشت به دنبال تک محصولی نیستیم زیرا با تغییرات اقلیمی این امر جوابگو نیست و تنوع معیشت مطرح شده و طرح گیاهان دارویی، گردشگری و صنایع دستی را با جدیت پیگیر هستیم.

وی بیان کرد: چهارمحال و بختیاری دارای ظرفیت های متعدد بوده و نگینی بر کوه های زاگرس است و در زمینه گردشگری و صنایع دستی دارای پتانسیل های فراوانی است که باید به این موضوع پرداخته شود.

قندالی با بیان اینکه رفاه نسبی از سیاست های سازمان امور عشایر است، ادامه داد: تحقق این مهم با زیرساخت مناسب ممکن می شود که به تدریج انجام خواهد شد و باید این امر در چهارمحال و بختیارزی بیشتر تقویت شود که اکنون تمام مسیرهای قانونی و مصوبات موجود است.

۵۳ درصد عشایر از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حوزه بهداشت و درمان عشایر پیشتاز هستند.

وی با اشاره به سه نوع سرشماری بعد از پیروزی انقلاب در ایران، گفت: بعد از انقلاب جمعیت عشایر کشور تغییر نداشته که اتفاق مطلوبی است و جمعیت سرریز نیز ساماندهی شده است.

قندالی با بیان اینکه براساس آمار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور سالانه ۱۰ میلیون تن علوفه تولیدی مرتع است، تصریح کرد: باید از این ظرفیت استفاده کرد زیرا استفاده از مرتع به صورت اکوسیستم ضروری است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: یارانه سوخت و آرد از دغدغه ها است و در حال پیگیری است.

وی در خصوص تامین تجهیزات بیان کرد: با استانداران کشور تعهد شده تا کمی از منابع از استان و کمی از سازمان تامین شود تا برای چندین سال مشکلات برطرف شوند.

قندالی گفت: نگران اعتبار ارائه تسهیلات به عشایر نیستیم و با ظرفیت ایجاد شده و امسال در شش ماهه ابتدای سال ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق اخذ شده است.

وی از تجهیز ۲۵ هزار خانوار عشایری به پنل خورشیدی خبر داد و گفت: این موضوع در دو سال آینده محقق می شود که چهارمحال و بختیاری از استان های مورد توجه است.

قندالی تصریح کرد: در سال جاری در اعتبارات عمرانی سهم چهارمحال و بختیاری حدود ۱۵ میلیارد تومان است که در حوزه آب شرب عشایر، تجهیز منابع آب و خاک و آبرسانی سیار هزینه خواهد شد.

وی بیان کرد: عمده محصولات تولیدی عشایر محصولات پاک و سالم هستند و چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی که به صورت پایلوت برای تولید ارگانیک محصولات عشایر کار خواهد شد.

قندالی اظهار داشت: حدود ۵۳ درصد عشایر از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند.

کد خبر 4717979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =