انتقاد از ابلاغ دولت برای ورزش/ استقلال فدراسیون‌ها از بین می‌رود

رئیس فدراسیون اسکی با انتقاد از ابلاغ اخیر دولت برای افتتاح حساب در بانک مرکزی و تبعاتی که می‌تواند برای ورزش داشته باشد، گفت: این موضوع استقلال فدراسیون‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، بدهی مالیاتی و پرداخت آن توسط فدراسیون های ورزشی، مشکلی است که به واسطه ابلاغ جدید دولت مبنی بر افتتاح حساب در بانک مرکزی مرتفع خواهد شد. از طرفی اما ورود و خروج مالی فدراسیون ها در این بانک مستلزم تبعیت کامل از قوانین دولتی می شود و در واقع به همین دلیل است که افتتاح این حساب مشکل همیشگی مالیات را حل می کند. 

این در حالی است که فدراسیون ها نهادهای عمومی غیردولتی به حساب می آیند که نباید تبعیتی از قوانین دولتی داشته باشند حتی در زمینه مالی؛ همین مسئله ابهاماتی در رابطه با شرایط فدراسیون ها در آینده ایجاد کرده است. حتی به گفته سید عبدی افتخاری این موضوع می تواند در زمینه بین المللی برای ورزش ایران و تک تک فدراسیون ها مشکل ساز شود. 

رئیس فدراسیون اسکی در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: در ورزش دنیا از فدراسیون ها به عنوان نهادهای عمومی یاد می شود، در واقع فدراسیون‌ها NGO هایی هستند که از منابع دولتی استفاده می کنند اما وابسته به دولت و قوانین آن نیستند. 

وی تصریح کرد: منشور المپیک هم بر همین مبنا است که کمیته های ملی المپیک و فدراسیون های ورزشی کشورهای مختلف از طرف دولت‌های‌شان حمایت شوند اما در عین حال فدراسیون ها باید در امور خود و تصمیم گیری‌های‌شان به صورت مستقل عمل کنند. 

عبدی افتخاری با تاکید بر اینکه شفاف سازی مالی یکی از دلایل اصلی در ابلاغ دولت برای افتتاح حساب در بانک مرکزی است، یادآور شد: البته این ابلاغیه برای دستگاه های دولتی از جمله وزارتخانه ها بود اما فدراسیون ها هم ملزم به تبعیت از آن شدند. در حالیکه فدراسیون های ورزشی هرجا حساب بانکی داشته باشند و واریز و برداشت مالی خود را از از طریق آن حساب انجام دهند، تحت نظارت دستگاه های نظارتی خواهند بود. دستگاه های نظارتی پیش از این هم نظارت کامل و همیشگی بر گردش مالی فدراسیون ها داشتند. 

این عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک تاکید کرد: در هر صورت افتتاح حساب در بانک مرکزی یعنی تبعیت از قوانین دولتی که استقلال فدراسیون ها را تحت الشعاع قرار می دهد. همین مسئله به تدریج در عرصه بین الملل مشکل ساز خواهد شد. 

وی همچنین به موضوع معرفی ذی حساب از طرف خزانه داری کل کشور برای فدراسیون ها اشاره کرد و گفت: این مسئله هم خلاف قوانین و اساسنامه فدراسیون ها است. زمانیکه نماینده وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان ذی حساب وارد فدراسیون ها شود، یعنی تغییر ساختار فدراسیون ها از غیر دولتی به دولتی تغییر می کند و این با قوانین IOC و جهانی مطابقت ندارد. 

رئیس فدراسیون اسکی در پاسخ به این پرسش که «راهکار پیشنهادی شما در این زمینه چیست؟»، گفت: ورزش ایران باید عملکردی مانند دیگر کشورهای پیشرفته داشته باشد. باید تلاش شود چارچوب هایی ترسیم شود که با قوانین جهانی مغایرتی نداشته باشد. پیش از این هم به واسطه حساب در دیگر بانک ها مشکلی نداشته ایم. اینکه برای برطرف کردن مشکل مالیات، چنین معضلی برای ورزش ایران درست شود اصلا صحیح و منطقی نیست. 

عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک تاکید کرد که نباید فدراسیون در مسیری قرار بگیرند که باعث تغییر ساختار آنها و تبعیت‌شان از قوانین دولتی شود. وی از مدیران رده بالای ورزش خواست که در این زمینه چاره اندیشی کرده و مانع آن شوند. 

خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «ابلاغ دولت و افتادن ورزش از چاله به چاه/ همه چیز با اجازه بانک مرکزی» به این موضوع پرداخت که افتتاح حساب در بانک مرکزی باعث دولتی شدن ساختار فدراسیون ها شده و آنها را به مدل دو دهه پیش باز می گرداند. 

کد خبر 4718370

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =