مدل حکمرانی در دانشگاه باید تغییر کند

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اگر می‌خواهیم دانشگاه‌ها متکی به بودجه دولتی و امکانات رفاهی نباشند، این مدل حکمرانی را باید در دانشگاه‌های بزرگ کشور تغییر دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین سلیمی صبح امروز در نشست سراسری رؤسای دانشگاه‌ها که با حضور وزیر علوم در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مسئولان آموزش عالی امروز مهمترین ادامه دهندگان مجاهدتی هستند که با ائمه اطهار تداوم پیدا کرده و مهمترین عرصه مجاهدت در حوزه تعلیم و تربیت به ویژه در حوزه آموزش عالی است.

وی با بیان اینکه برای ادامه این مجاهدت در جامعه بخصوص در شرایط دشوار کنونی الزاماتی وجود دارد، افزود: اول آنکه در شرایط فعلی مفهوم مدرسه‌ای تعلیم و تربیت توسط دانشگاه‌های جدید و مدرن تغییر کرده است.

سلیمی گفت: بارها به رؤسای دانشگاه‌ها گفته می‌شود تا چه زمان این دانشگاه‌های دولتی می‌خواهند از دولت ارتزاق کنند و دستشان جلوی دولت برای درآمد و امکانات باید دراز باشد؟  اگر چنین شیوه‌ای تغییر کند، ارتباط نزدیکی با مدل حکمرانی در دانشگاه دارد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ناگزیر هستیم تمام مُر قوانین سازمان‌های دولتی در همه زمینه‌ها از جمله مالی، اداری، قواعد حقوقی و مسائل سیاسی و امنیتی را رعایت کنیم و این مدل حکمرانی ادامه دارد، در این راستا دانشگاه‌ها به عنوان نهاد حاکمیتی عمل می‌کنند و ابزارهای خود را از حاکمیت می‌گیرند. اگر می‌خواهیم دانشگاه‌ها شیوه دیگری از اداره را در پیش بگیرند و متکی به بودجه دولتی و امکانات رفاهی نباشند، این مدل حکمرانی را باید در دانشگاه‌های بزرگ کشور دگرگون کنیم.

به گفته این در حالی است که ما علی‌رغم کمبود امکانات، شبانه‌روز به همه نهادها در حال پاسخگویی هستیم.

وی با بیان اینکه در شرایطی که دغدغه داریم تا پایان ماه بتوانیم حقوق کارکنان خود را پرداخت کنیم، به همه جا پاسخگو هستیم، گفت: تصریح کرد: از کل بودجه حدود ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی عمومی دولت، یک میلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر را از بودجه دانشگاه‌ها خارج کرده‌اند؛ این مبلغ بودجه‌ای است که مجلس آن را تصویب کرده است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی توضیح داد: این ارقام برای صرفه‌جویی کنار گذاشته شد در حالی که رگ حیاتی دانشگاه‌هاست و ۰.۰۹ درصد بودجه عمومی صرفه جویی شده دولت است.

سلیمی تاکید کرد: دانشگاه‌ها بار سنگین مسئولیت را بر عهده می گیرند اما آیا به صرفه است که دانشگاه ها با این بودجه ۰.۰۹ درصدی با بحران مواجه شوند؟

وی خاطرنشان کرد: با این حال با پشتیبانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امسال را هم با قدرت سپری می کنیم. پروژه هایی که امروز در دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح می شود از بودجه دولتی ارتزاق نشده و از طریق درآمدهای دانشگاه به بهره برداری می رسد.

کد خبر 4718474

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =