‌‎انجام اقدامات غیرقانونی در شوراهای معماری مناطق

‌‎رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورا با اشاره به انجام برخی اقدامات غیرقانونی از جمله اضافه‌بنا درشوراهای معماری مناطق از شهرداری خواست که در ستاد نسبت به این موضوع حساسیت ویژه نشان دهند.

‌‎به گزارش خبرنگار مهر، علی اعطا در صد و شصت و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکری نسبت به عملکرد شوراهای معماری مناطق اظهار کرد: علی‌رغم اینکه بارها تذکراتی نسبت به عملکرد شوراهای معماری مناطق در شورای شهر تهران مطرح شده اما همچنان شاهد سوءعملکردهایی هستیم و بعضاً وقتی گزارش‌های مردمی را دنبال می‌کنیم در بعضی از مناطق اقدامات غیرقانونی در حوزه اضافه‌بنا، طبقه و سطح اشغال دیده می‌شود که این امر مصداق تبعیض، رانت و بی‌عدالتی است.

‌‎وی با اشاره به بررسی مسیر منتهی شده به این اتفاقات توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در این موارد این اقدامات از کانال شورای معماری مناطق گذشته است و مشخص نیست چه سازوکاری منجر به این موضوع شده است. هم‌اکنون شاهد این هستیم لایه‌ای از افراد که در واقعیت دلال هستند در پوشش کارشناس به عنوان مشاور عمل می‌کنند و دست به این اقدامات می‌زنند. در برخی از موارد وقتی پرونده ساخت‌وساز به شورای معماری مناطق می‌رود شاهد مجوزهای فراقانونی یا غیرقانونی هستیم.

‌‎عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در این اقدام، رقم‌های عمده مالی بین دلال و مالک و سرمایه‌گذار جابجا می‌شود، اضافه کرد: تعداد این پرونده ها زیاد نیست اما همین مقدار هم قابل پذیرش نیست و مجوز اضافه‌بنا در قالب اضافه طبقه و سطح اشغال مازاد داده می‌شود و با توجه به ارقام بالای ساختمان، احتمالا ارقام زیادی جابجا می شود.

اعطا با بیان اینکه شهرداری ملزم شد در این باره لایحه‌ای را به شورای شهر بیاورد تا حدود صلاحیت شوراهای معماری مناطق مشخص شود، گفت: اگرچه این لایحه هنوز تصویب نشده اما معنایش این نیست که تا قبل از تصویب لایحه شوراهای معماری مناطق می تواند خلاف طرح تفصیلی عمل کند. چرا روی این موضوع کنترلی اعمال نمی‌شود؟ سؤال اینجاست که اگر به یک عده اجازه اضافه‌بنا داده می‌شود چرا به همسایه اش نمی دهیم؟چرا به به ساختمان آنطرف تر اضافه بنا نمی دهیم؟ روشن است که این رانت و تبعیض است.

وی با اشاره به بررسی سه پرونده در مناطق مختلف که بر مبنای گزارش‌های مردمی اعلام شده است، عنوان کرد: این پرونده‌ها را به شهرداران مناطق اعلام کردم و همزمان در سامانه نیز بررسی‌های لازم را انجام دادم و متوجه شدم در دو مورد از این سه پرونده شوراهای معماری مناطق تصمیم‌گیر بوده‌اند و مجوزی خلاف طرح تفصیلی داده‌اند. شهرداری باید نسبت به این موضوع در ستاد واکنش نشان دهد. این کار به واقع فسادزا است و یک لایه دلالی پیرامون مناطق شکل می‌دهد که تدریجاً غیرقابل کنترل می‌شود. شهرداری باید در ستاد نسبت به این موضوع حساسیت ویژه نشان دهد.

کد خبر 4718508

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =