مشق اول روی دیوار گرانی نوشته شد/هر دو دانش آموز کرمانی یک دفترچه

کرمان – این روزها مغازه های لوازم التحریر در کرمان مملو از مشتریانی است که اکثرا دست خالی به خانه باز می گردند و گرانی والدین را با چالش جدی مواجه کرده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: ۶۳۵ هزار نفر دانش آموز در استان کرمان در انتظار ورود به سال تحصیلی جدید هستند، هفت روز دیگر درب بیش از هفت هزار و ۵۰۰ مدرسه باز می شود و دانش آموزان به امید ساختن آینده ای بهتر راهی کلاس های درس می شوند.

هر چند که دانش آموزان در زمان ثبت نام با افزایش شهریه ها مواجه شدند اما رفته رفته گام های بچه ها به سمت مدرسه با موانع گران تری مواجه شد، روپوش مدارس دومین گام در مسیر ورود به سال تحصیلی جدید بود که با افزایش چشمگیر قیمت مواجه شد، روپوش دخترانه در کلاس ششم قیمتی معادل ۱۸۰ تومان را تجربه کرد و روپوش مدرسه دبستان پسرانه تا ۷۰ تومان در مدارس دولتی رسید. این قیمت در مدارس غیر انتفاعی به مراتب بیشتر است.

قیمت سرویس مدارس هم نرخ های سر به فلک کشیده ای را تجربه می کند که بسیاری از والدین به خصوص کارمندان مجبور به پرداخت این هزینه ها هستند

قیمت سرویس مدارس هم نرخ های سر به فلک کشیده ای را تجربه می کند که بسیاری از والدین به خصوص کارمندان مجبور به پرداخت این هزینه ها هستند.

اخذ شهریه در مدارس دولتی نیز در سال جاری عادی تر از سال های قبل انجام شد و این روند در مدارس غیر انتفاعی با توجیه تورم و گرانی روند تند تر داشت.

نگاهی به بازار اقلام مورد نیاز دانش آموزان

والدین برای خرید یک کیف با کیفیت متوسط باید قیمتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند و کفش با کیفیت عادی نیز بین ۷۰ تا ۱۵۰ تومان نرخ گذاری می شود.

بازار کرمان حالا در آستانه سال تحصیلی جدید شاهد افزایش تقاضا برای کالاهای دانش آموزی با نرخ ارزان است و کمتر مغازه ای در شهر کرمان چنین شرایطی را برای مردم فراهم کرده است.

قیمت دفترچه خط دار ۶۰ برگ هم اکنون ۱۳ هزار تومان تا ۱۸ هزار تومان بنا به کیفیت جلد و کاغذ قیمت گذاری شده است اما در برخی مغازه ها دفترچه های تعاونی با نرخ های ارزان تر عرضه می شود که البته مردم فقط نرخ های این دفترچه ها را می بینند و جای این دفتر ها در قفسه ها خالی است.

مداد مشکلی قیمتی بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان دارد، یک جعبه مداد رنگی متوسط ۲۴ هزار تومان است، جعبه مدارس قیمتی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان از نوع متوسط دارد، پاک کن ۷ هزار تا ۱۵ هزار تومان و خط کش و قمقمه و ... هر کدام قیمت بالایی را به خود اختصاص داده است.

یک خودکار معمولی بین ۱۸ هزار تا ۲۵ هزار تومان قیمت دارد و مداد اتود هم ۴۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

این در حالی است که هنوز پکیج دانش آموزان برای ورود به مدارس کامل نشده و در روزهای ابتدایی ورود دانش آموزان به مدرسه معلمان برای ارائه آموزش بهتر درخواست خرید برخی اقلام آموزشی دیگر را نیز خواهند کرد.

برای خرید معمول و با رعایت صرفه جویی  ورود یک دانش آموز به مدرسه نیاز به خرید ۱۰۰ هزار تومان لوازم التحریر دارد

برای خرید معمول و با رعایت صرفه جویی  ورود یک دانش آموز به مدرسه نیاز به خرید ۱۰۰ هزار تومان لوازم التحریر دارد.

هر چند گفته می شود که نظارت کامل بر روند توزیع اقلام مورد نیاز دانش آموزان وجود دارد اما گویا بازار بنا به قانون عرضه و تقاضا به حال خود رها شده و عرصه ای دیگر برای سودجویان برای پر کردن جیب خود از تقاضای مردم فراهم شده است و مردم مجبور به تامین نیاز فرزندانشان هستند و خرده فروشان نیز چاره ای جز فروش اجناس گرانی که به دستشان رسیده ندارند.

اما در این بازار لاکچری ها هنوز به خرید لوازم التحریر فانتزی ادامه می دهند و در بخشی از جامعه بازار خرید و فروش داغ است.

خیرین برای حمایت از محرومان ورود کنند

با این وجود هستند خیرین و ان جی اوهایی که برای کمک به مردم بی بضاعت و محروم کمک کنند. کمپین های حمایت از دانش آموزان محروم در حالی شکل گرفته که در شرایط فعلی تامین لوازم التحریر برای برخی از خانواده ها به مشکل جدی و عمده ای تبدیل شده است که تنها با حمایت خیران می توان این مشکلات را حل کرد.

مردم چه می گویند

بوی ماه مهر در سال جاری با بوی گرانی کاغذ و مداد همراه شده است، زهرا یکی از اهالی شهر کرمان است که به خبرنگار مهر می گوید:شوهرم بیکار است و من با پرستاری از بچه های مردم خرج خانواده را تامین می کنم، وقتی برای ثبت نام مراجعه کردم در کنار مبلغی که برای ثبت نام مدرسه  به عنوان همیاری از من درخواست شد که البته با همکاری مدیر مدرسه این مشکل رفع شد درخواست پرداخت ۱۸۰ هزار تومان برای تامین رو پوش مدرسه شد.

وی گفت: درآمدم در هر ماه یک میلیون ۵۰۰ تومان است و سه فرزند دارم که همه شرایط مشابه دارند و نمی دانم چگونه لوازم ورود به مدرسه را برای آنها فراهم کنم قیمت ها نسبت به سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دارد.

محمد یکی دیگر از والدین است که می گوید: مبلغ همیاری در سال گذشته ۳۰۰ تومان در سال جاری ۴۰۰ تومان تامین شده بود همچنین وقتی که برای تامین لوازم التحریر مراجعه کردم در مجموع یک مداد مشکلی، یک مداد قرمز، تراش و پاک کن و سه دفتر ۶۰ برگ تهیه کردم و ۱۱۰ هزار تومان پرداخت کردم.

در مجموع یک مداد مشکلی، یک مداد قرمز، تراش و پاک کن و سه دفتر ۶۰ برگ تهیه کردم و ۱۱۰ هزار تومان پرداخت کردم

احمد یکی دیگر از والدین می گوید: قیمت سرویس مدارس سر به فلک می کشد و نمی دانم برای رفت و آمد فرزندم به مدرسه چه انجام دهم، برای خرید کیف و کفش و لباس مدرسه یک خانواده با درآمد متوسط هم با مشکل مواجه می شود.

وی می افزاید: همان نظارتی که تاکنون بر قیمت اجناس دیگر وجود داشت حالا در زمینه لوازم التحریر و اقلام دانش آموزی وجود دارد یک کفش را می توان در قیمت های مختلف در بازار مشاهده کرد، یک مارک کیف از ۹۰ تا ۱۶۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد و فروشنده هم پاسخگو نیست.

شگفتی مسئولان کرمان از نحوه توزیع دفتر چه های تعاونی در کشور

اما نگرانی وقتی بیشتر می شود که در زمینه توزیع دفتر حمایتی دانش آموزی استان کرمان در سال جاری جزو مناطق محروم در نظر گرفته نشده است! این مساله شگفتی مسئولان استان کرمان را نیز به همراه داشته و مشخص نیست چگونه دانش آموزان مدارس کپری شرق و جنوب استان کرمان که تعداد قابل توجهی را نیز تشکیل می دهند جزو مناطق محروم در نظر گرفته نشده اند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان اواسط شهریور ماه در جلسه تنظیم بازار استان کرمان از نحوه اختصاص دفترچه های حمایتی از دانش آموزان با انتقاد از سهمیه ای که به کرمان اختصاص یافته است گفت: استان کرمان در این سهمیه بندی از لیست مناطق محروم خارج شده و در مجموع به هر دو دانش آموز یک دفترچه اختصاص داده شده است.

محمدعلی دهقان با انتقاد از نحوه تقسیم دفترچه ها بیان کرد: از مسئولان این سوال را داریم که آیا وضعیت جنوب کرمان را ندیده اند؟ با این شرایط توزیع این دفترچه ها بین دانش آموزان محروم بسیار مشکل است.

وی گفت: سهمیه کرمان اندک است و ما ۶۳۵ هزار دانش آموز داریم و اگر اینگونه حساب کنیم که هر دانش آموز به ۵ دفتر نیاز دارد عملا امکان تامین نیاز آنها فراهم نمی شود.

وی از مسئولان خواست به گونه ای برنامه ریزی کنند که حداقل در مناطق محرومی مانند جنوب کرمان به هر دانش آموز محروم دو دفتر چه اختصاص یابد.

گفته می شود در سال جاری دو میلیون ۲۰۳ هزار و ۲۸۵ جلد دفتر چه یارانه ای به استان کرمان اختصاص یافته است که مسئولان استان سعی دارند با شناسایی خانواده های کم درآمد این دفتر چه ها را بین دانش آموزان نیازمند تقسیم کنند.

در چنین شرایطی همیاری و همکاری مردم در تامین نیاز خانواده های محروم از اهمیت بالایی برخوردار است که در این زمینه پویش های مردمی مختلفی در استان راه اندازی شده است.

کد خبر 4718554

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =