سرمایه گذاری ۵۰۰میلیارد تومانی برای اشتغال روستاییان خراسان جنوبی

بیرجند- استاندار خراسان جنوبی گفت: با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی و با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) طی دو سال در روستاهای استان ۱۲ هزار شغل ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادق معتمدیان صبح یکشنبه در نشست اعضای قرارگاه نهضت خدمت رسانی استان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: اهتمامی که مردم و مسئولان استان در راستای خدمت رسانی به محرومین انجام می دهند، بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه مهمترین معضل خرسان جنوبی بحث درآمد پایین و اشتغال است و از میانگین کشوری پایین تر هستیم، بیان کرد: علی رغم اینکه از نظر درآمدی جزء سه استان کشور هستیم اما روحیه خدمت رسانی و خیررسانی در بین مردم بسیار بالا است.

جمعیت روبه رشد تحت پوشش نهادهای حمایتی

استاندار خراسان جنوبی رسیدگی به امور محرومین را دغدغه مسئولان استان دانست و گفت: در این راستا تاکنون در استان زحمات زیادی کشیده شده و جمعیت تحت حمایت نهادهای حمایتی هر سال افزایش پیدا کرده است.

معتمدیان ادامه داد: با وجود اینکه باید به دنبال اشتغال و درآمد برای محرومین باشیم اما جمعیت تحت پوشش نهادهای حمایتی استان در حال رسیدن به ۳۰ درصد است.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های استان ایجاد هم افزایی بین دستگاه ها، نهادها، سازمان و سمن های مردمی است، بیان داشت: با وجود اینکه بخش های مختلفی برای خدمت رسانی به محرومین کار می کنند اما به دلیل عدم هماهنگی برخی مواقع موازی کاری انجام می شود.

استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: در همین جهت ستاد تشکیل شد تا بتوانیم در این زمینه سیاست گذاری کرده و تقسیم کار بین دستگاه ها انجام شود.

معتمدیان با بیان اینکه نیازمندیم جلسات ستاد برگزار، آسیب ها شناسایی و راهکارحل مسائل داده شود، تأکید کرد: باید راهکارهای بومی خراسان جنوبی را بررسی کنیم تا ببینیم چه کارهایی می توانیم برای افزایش هم افزایی دستگاه ها انجام دهیم.

زباله گردی چهره شهر را مخدوش کرده است

وی ادامه داد: در طول سال و به مناسبت های مختلف بسته های مختلف حمایتی تهیه و توزیع می شود و برخی اوقات موازی کاری انجام می شود که باید با برگزاری جلسات هم افزایی بین دستگاه ها بیشتر شود.

استاندار خراسان جنوبی مهمترین دغدغه ای که در استان دنبال می شود بحث معیشت و افزایش درآمد مردم است، افزود: مهمترین چالش ما در روستاهاست و محرومیت ها عمدتا مربوط به روستاییان است.   

معتمدیان با اشاره به خشکسالی های ۲۰ ساله در استان و افزایش مهاجرت به مرکز استان طی سال های اخیر، بیان داشت: در حال حاضر شاهد پدیده های از جمله زباله گردی هستیم که چهره شهر را خراب می کند.

وی تأکید کرد: نباید پدیده ای به اسم زباله گردی داشته باشیم و  باید این افراد شناسایی و تحت پوشش قرار گیرند.

محرومیت روستاها با وجود ۴۰ سال اقدامات عمرانی

 استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دغدغه مسئولان ماندگاری مردم در روستاها بوده و لازمه این ماندگاری ایجاد شغل است، عنوان داشت: نزدیک به ۴۰ سال کار عمرانی انجام داده ایم و هم اکنون بیش از ۹۰ درصد امکانات زیرساختی دارند اما همچنان مردم محرومیت دارند.

معتمدیان اضافه کرد: با وجود همه امکانات در روستاها زمین کشاورزی، دام و مرتعی نیست و تنها منتظر کمک نهادهای حمایتی هستند که باید مشاغل جدید تعریف کنیم.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه نهضت خدمت رسانی خوبی انجام و بسته هایی تعریف، سیاست گذاری و اجرایی شده است، افزود: در همین راستا در حال حاضر در بحث مسکن ۱۰ هزار مسکن در استان در حال ساخت است و طبق گزارش دستگاه ها موج مهاجرت معکوس در روستاها اتفاق می افتد.

معتمدیان ادامه داد: در بحث ایجاد اشتغال طی یک زمان دو ساله با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی که با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) انجام می شود در روستاهای استان ۱۲ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وی یادآور شد: در فاز نخست این طرح ۲۵ هزار گوسفند مولد از افغانستان و ۱۰ هزار شتر از پاکستان برای کمک به اشتغال روستاییان وارد می شود.

کد خبر 4718820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =