هیئت نظارت و بازرسی حقوق شهروندی در جنوب استان کرمان مستقر شد

کرمان - دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان از استقرار هیئت نظارت و بازرسی حقوق شهروندی در جنوب استان کرمان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری کرماان، دادخدا سالاری دادستان عمومی وانقلاب مرکز استان به همراه تعدادی از اعضای هیئت نظارت و بازرسی حقوق شهروندی استان کرمان در سفر سه روزه از تمامی مراجع قضائی، انتظامی، بازداشتگاه ها و زندان های جنوب استان کرمان بازدید خواهد کرد.

وی گفت: در این سفر، هیئت با انجام نظارت و بازرسی های پنجگانه ، تمامی امورات مربوط به مراجع قضائی و انتظامی، زندان ها، بازداشتگاه های ثلاثه شهرستان های جنوب استان کرمان را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهد.

سالاری اظهار داشت: این بازدید ها برای رفع مشکلات و نقایص موجود و همچنین تقویت و توسعه نقاط قوت انجام می شود.

دادستان کرمان افزود: حقوق شهروندی و حقوق بشر در قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران نقش پر رنگی دارد؛ کما اینکه فصل 19 قانون اساسی به این منظور اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: در اجرای دستورات آیت الله رئیسی، ریاست قوه قضاییه مبنی بر رعایت حقوق مراجعان و اصحاب پرونده در مراجع قضایی و ضابطان قوه قضاییه، مدعی العموم به اتفاق معاونان دادسرای کرمان در اجرای ماده 27 قانون آئین دادرسی کیفری از باب نظارت بر دادسراهای سراسر استان و ماده ۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری و قانون حفظ حقوق شهروندی از تمامب دادسراها و مراجع انتظامی و زندان مرکزی شهرستان جیرفت، کهنوج، منوجان و بازداشتگاه‌های جنوب استان کرمان بازدید به عمل خواهد آورد.

سالاری تصریح کرد: با توجه به اهمیت رعایت حقوق مردم و حفظ کرامت مراجعان، رعایت این اصل به عنوان خط قرمز دستگاه قضایی در بازدیدها لحاظ و بنا بر آن است که هیچ کس در هیچ رده‌ای به خود اجازه ندهد که این اصل را مورد تعرض قرار دهد.

وی عنوان کرد: حفظ و رعایت حقوق شهروندان از مباحث اساسی تعالیم اسلامی است امیدوارم تمامی کارکنان دستگاه ها و ادارات  با دقت و همت، در احقاق حق و حقوق شهروندان تلاش کنند.

وی افزود: این هیئت مبادرت به تهیه گزارش هایی راجع به موارد نقض حقوق حقوق مددجویان در بازداشتگاه های ثلاثه پلیس آگاهی، پلیس مبارزه با مواد مخدر و پلیس اطلاعات و امنیت اخلاقی و کلانتری ها و پاسگاه ها خواهد کرد.

دادستان کرمان گفت: موارد نقض حقوق شهروندی به دبیرخانه مرکزی هیئت نظارت بر حقوق شهروندی قوه قضائیه اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: تمامی شهروندان استان کرمان چنانچه نسبت به عدم رعایت حقوق شهروندی در مراجع انتظامی و بازداشتگاه ها و تحت نظرگاه ها و ادارات زندان ایراد و شکایتی داشته باشند می توانند از طریق دبیرخانه حقوق شهروندی در کرمان واقع در چهار راه ارگ ساختمان مرکزی دفتر نظارت بر حقوق شهروندی اقدام کنند.

شایان ذکر است شامگاه گذشته و صبح امروز هیئت نظارت و بازرسی حقوق شهروندی استان کرمان از تمامی مراجع قضائی، انتظامی، زندان و بازداشتگاه های شهرستان منوجان بازدید به عمل آوردند و این بازدید ها به مدت سه روز در جنوب استان کرمان ادامه خواهد داشت.

کد خبر 4719631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =