دانشگاه ها برای راهبرد نظام آموزش عالی کار کنند

بابلسر - وزیر علوم انسجام نظام آموزش عالی را در کشور مهم دانست و از دانشگاه ها خواست در زمینه راهبرد نظام آموزش عالی کار کنند.

به گزارش خبرنگار مهر،منصور غلامی صبح دوشنبه در نشست با تشکل های دانشجویی با تسلیت به شهادت امام حسین (ع) شروع سال تحصیلی را به عنوان قیام بزرگ جهاد علمی در مراتب بزرگ آموزشی کشور دانست و افزود: در استانها دانشگاههای جامعی داریم که از آنها به عنوان دانشگاه مادر نام برده می شود  وبا توجه به نقش اصلی دانشگاهها، تمرکز گذاری و واگذاری اختیارات می تواند سرعت عمل در تصمیم گیری را به همراه داشته باشد.

وی افزود: یکی از مصادیق واگذاری مسئولیت بیشتر به دانشگاههای مادر که بار زحمتی برای آنها دارد بحث نظارت ، ارزیابی و بررسی کیفی عملکرد در دانشگاهها است که به دانشگاه مادر واگذار می شود.

وی فعالیت های دانشگاه مادر در بحث نظارت را  تکلیف علاوه بر زحمت سازمانی دانشگاههای مادر دانست که کمک می کند وزارت علوم بدون عدم تمرکز به دانشگاههای دیگر بتواند در جریان  ارتباطاتی که از طریق نظارتها انجام شده به تقویت آنها پرداخته و بستر خوبی برای ارتباط سازمانی دانشگاه ها به وجود آید.

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری با بیان اینکه استان مازندران بیش از40 دانشگاه غیردولتی دارد که نیاز به سازماندهی و ساماندهی دارد، گفت: کیفی سازی در ارائه خدمات به دانشجویان برای ما بسیار مهم است و ما موسساتی که به هر دلیلی امکان خدمات دهی در حد استاندارد نداشته باشند باید تقویت کنیم و این برنامه  ما در بحث ساماندهی است.

غلامی افزود: برنامه ما در استانها توزیع ماموریت های علمی برای واحدهای دولتی و خصوصی ،تخصصی سازی برای تاثیرگذاری علمی بیشتر است.

وی با ابراز امیداری به اینکه امکانات دانشگاه مازندران تقویت خواهد شد، اظهار کرد:   اعضای هیئت موسس دانشگاه با برنامه ریزی راهبردی خود در دانشگاه با نگاه جدید در حوزه رشد و توسعه دانشگاه اقدام کنند.

وزیر علوم با بیان اینکه انسجام نظام آموزش عالی کشور  در استانها مهم است و رقابت منفی شایسته نیست ،گفت:  دانشگاهها در بحث راهبرد آموزش عالی استان کار کنند  و ما نیز حمایت می کنیم.

وی گفت: بخش غیر دولتی دانشگاهها نیز باید ساماندهی شود و جدای از بخش دولتی نشست هایی با بخش غیردولتی برگزار و مشکلات آنها  مورد بررسی قرار گیرد و این نیاز به کار علمی دارد.

غلامی گفت: در خصوص پژوهش های علمی دانشگاهها که حاصل همه پژوهشگران است باید در جهت توسعه آن تلاش کنیم و در بحث کاربردی شدن پژوهش ها باید به تقویت آن بپردازیم.

غلامی با بیان اینکه رویکرد مسائل رشد و پارک های علم و فناوری در سالهای اخیر بسیار خوب بوده ،گفت شش هزارشرکت دانش بنیان کشور ما بیش از 43هزار شغل پایدار ایجاد کردند  و در جهت توسعه پایدار،کمک به رونق تولید و اشتغال زایی نیز تاثیرات خوبی گذاشتند.

کد خبر 4719673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =