تب قیمت‌ لوازم التحریر جیب والدین رامی‌سوزاند/شناسایی۶۳واحد متخلف

همدان- هر سال در آستانه بازگشایی مدارس بازار لوازم التحریر داغ می شود اما امسال قیمت ها در بازار همدان به حدی بالاست که جیب والدین را خالی می کند و گویی کنترلی بر روی قیمت ها وجود ندارد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: این روزها بازار خرید لوازم التحریر و کیف و لباس مدرسه بیشتر از سایر روزهای شهریورماه گرم است و والدین و دانش آموزان در حالی که کمتر از ۵ روز تا شروع فصل درس و مدرسه باقی مانده حضور بیشتری در بازار صحافی خانه همدان دارند.

ساعت حوالی ۱۱ ظهر را نشان می دهد و محمدحسین که امسال در مقطع دوم ابتدایی تحصیل می کند همراه مادرش عازم بازار خرید لوازم التحریر می شوند؛ هر دو لباس پوشیده و در حالی که لیستی از اقلام مورد نیاز را در دست دارند راهی بازار می شوند.

بازار صحافی خانه همدان میزبان دانش آموزان

پس از طی مسافتی به میدان امام خمینی(ره) همدان رسیده و چند قدمی که طی می کنند به ورودی بازار اصلی همدان معروف به بازار سبزه میدان رسیده و با عبور از سراهای مختلف بازار همدان وارد صحافی خانه که مختص عرضه لوازم التحریر ویژه دانش آموزان و محصلان است؛ می شوند.

بازار صحافی خانه همدان در قیاس با سال های گذشته چندان شلوغ به نظر نمی رسد و در مقابل هر مغازه یکی دو نفر مشغول تماشای اجناس داخل ویترین ها هستند.

محمدحسین مادرش را به سمت مغازه سوم می برد و در حالی که جامدادی های پارچه ای را نشان می دهد از مادرش می خواهد که تمام وسایل را از همین مغازه خریده و زودتر به خانه بروند.

مادر محمدحسین نیز در حالی که لیست اقلام را به فروشنده می دهد خواهان کالاهای ایرانی است که فروشنده با نگاه به لیست عنوان می کند تمام این وسایل را نداریم و بخشی را باید از مغازه های دیگر تهیه کنید.

چند قلمی را از این مغازه خرید می کنند و در حالی که قیمت های اجناس باورنکردنی است هزینه را پرداخت کرده و راهی مغازه های دیگر می شوند.

آنچه عنوان شد برشی از رفت و آمدهای والدین و دانش آموزان به بازار صحافی خانه همدان است که این روزها میزبان قشر دانش آموز و والدین آن هاست؛ خبرنگار مهر نیز که سری به بازار لوازم التحریر همدان زده است در این میان با تنی چند از والدین به گفتگو پرداخته است.

امسال قیمت های لوازم التحریر دانش آموزان افزایش قابل توجهی دارد یکی از والدین در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امسال قیمت های لوازم التحریر دانش آموزان افزایش قابل توجهی دارد و این افزایش در قیمت دفترچه ها بیشتر مشهود است، گفت: به نظر می رسد مبلغی که برای تهیه لوازم التحریر فرزندانم در نظر گرفته بودیم کفاف خریدها را ندهد.

حسنی با بیان اینکه یکی از فرزندانم امسال در مقطع دوم ابتدایی و دیگری در مقطع چهارم تحصیل می کند، گفت: هنوز تمام اقلام موردنیاز برای فرزندانم را تهیه نکرده ام و تا این لحظه نزدیک ۴۰۰ هزار تومان پول پرداخت کرده ام در حالی که سال گذشته با مبلغی به مراتب کمتر از این مبلغ اکثر خریدها انجام شده بود.

وی با بیان اینکه نکته جالب در بازار فروش لوازم التحریر همدان تفاوت قیمت از مغازه ای به مغازه دیگر است، گفت: عصر دیروز برای خرید کیف مدرسه به یکی از فروشگاه های همدان مراجعه کردم اما همان کیفی که پارسال برای فرزند کلاس اولم حدود ۱۵۰ هزارتومان برای خریدش هزینه کرده بودم را به مبلغ ۳۲۰ هزارتومان عرضه می کرد.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد امسال نظارت بر عرضه لوازم التحریر به مراتب کمتر از سال های قبل است و این موضوع را می توان در قیمت های بالایی که برای لوازم التحریر عنوان می شود مشاهد کرد، گفت: خرج های شهریورماه به مناسبت آغاز مدارس در مهرماه هزینه های سنگینی به خانواده ها تحمیل می کند.

یکی دیگر از والدین نیر که در حال تهیه دفترهای ۸۰ برگ برای فرزندانش بود در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قیمت لوازم التحریر به قدری بالا رفته که ناخودآگاه یاد زمانی افتادم که به مدرسه می رفتم و لوازم التحریر اولیه از سوی مدرسه به دانش آموزان هدیه می شد، گفت: اگر همین روند ادامه یابد و هر روز شاهد افزایش قیمت ها باشیم چاره ای جز تدبیر برای توزیع لوازم التحریر یارانه ای وجود ندارد.

قیمت ها ۲ تا ۳ برابر شده است

عبادی با بیان اینکه سال های قبل دغدغه والدین برای تهیه لوازم التحریر دانش آموزان به مراتب کمتر از امسال بود چراکه به نظر می رسد قیمت ها ۲ تا ۳ برابر شده است و نظارتی هم صورت نمی گیرد، گفت: همین چند روز پیش چند عدد مداد مشکی برای فرزندم خریدم و به خانه بردم و هنگامی که مشغول برچسب زدن روی آنها بودم مطلبی را روی دفترچه ای نوشتم اما در کمال تعجب شاهد کیفیت پایین مداد شدم به طوری که ردی از مداد روی کاغذ باقی نمی ماند و به قدری مداد کمرنگ می نوشت که قطعا فرزندم در زمان استفاده از آن به مشکل می خورد.

وی با بیان اینکه من خرید کالای ایرانی را در بیشتر مواقع ترجیح می دهم اما متاسفانه لوازم التحریر ایرانی کیفیت لازم را ندارد و همین موضوع سبب می شود والدین خرید لوازم التحریر خارجی را به داخلی ترجیح دهند، گفت: البته قیمت لوازم التحریر داخلی هم بالا رفته و ترجیح والدین به خرید اقلام خارجی است چراکه لااقل مطمئن می شوند پولی که پرداخت کرده اند به کالای باکیفیت بوده و مجدد مجبور به تهیه اقلام مورد نیاز نمی شوند.

عبادی با بیان اینکه پارسال هر عدد دفتر ۵ هزارتومان بود و امسال ۱۲ هزار تومان و با این حال شما حساب کنید من برای ۷ عدد دفتر چقدر باید هزینه کنم؟ ادامه داد: خبری از توزیع دفاتر دولتی در همدان نیست در حالی که پارسال دفتر های دولتی در بازار عرضه شده بود.

همان طور که قدم زنان ویترین های مغازه های عرضه کننده لوازم التحریر را می نگریستم از صحافی خانه شهر همدان خارج شدم و در حالی که ذهنم همچنان متوجه قیمت های نه چندان خوشایند اقلام مورد نیاز دانش آموزان بود به یاد روزها و زمانی افتادم که خودم هم دانش آموز بودم.

قصه پر غصه ای که هر سال تکرار می شود

تا آنجا که در ذهن دارم دغدغه والدین در زمان بازگشایی مدارس برای تهیه لوازم التحریر و مایحتاج دانش آموزان قصه پر غصه ای است که هر سال تکرار می شود که البته طی سال های اخیر به واسطه گران شدن قیمت ها بر شدت آن افزوده شده هر چند نهاد ها و دستگاه های مسئول تلاش می کنند برای ساماندهی این بازار قدمی بردارند اما شواهد گویای آن است که طرح های اجرایی چندان موفق نیست.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تعزیرات حکومتی بر قیمت ها نظارت دارد، گفت: طرح ویژه مدارس از مردادماه شروع شده و تا ۱۰ مهر ماه امسال ادامه خواهد داشت.

علیرضا حسن پور با بیان اینکه در طرح ویژه مدارس بر لوازم التحریر، پوشاک مدارس، کیفیت تولید و عرضه پوشاک نظارت می شود، افزود: نظارت ها به صورت مستمر انجام می شود و تاکنون نیز تخلفات برخی واحدها به محاکم قضایی اعلام شده است.

وی از تمرکز و نظارت بر بازار اقلام مورد نیاز دانش آموزان و دانشجویان سخن گفت و افزود: تعزیرات حکومتی در کنار کنترل و رصد سایر بخش ها به تخلفات لوازم التحریر، کیف و کفش رسیدگی خواهد کرد.

حسن پور با تاکید بر اینکه تعزیرات حکومتی با اجرای طرح ها، برنامه ها و دستور العمل های نظارتی با تخلفات صنوف مختلف برخورد  قانونی و قاطع دارد، از جریمه ۳۵۵ میلیون ریالی در طرح نظارتی مدارس همدان خبر داد.

وی بابیان اینکه تاکنون ۶۳ واحد متخلف شناسایی و به تعزیرات حکومتی احضار شده اند، گفت: طرح نظارتی مدارس از مرداد ماه ۹۸ آغازشد و دراین طرح واحد های تولیدی و صنفی پوشاک مدارس، کیف وکفش، نوشت افزار مورد بازرسی قرار می گیرند.

شناسایی ۶۳ واحد متخلف

حسن پور گفت: از ۶۳ واحد متخلف ۴۵ واحد خیاط و پوشاک، ۱۱ واحد کیف و کفش و ۷ واحد نوشت افزار هستند و با تخلفات گرانفروشی، عدم درج قیمت، عدم صدور فاکتور و حراج کالا برخلاف ضوابط و مواردی از این قبیل شناسایی شده اند.

وی با بیان اینکه متخلفان به پرداخت ۳۵۵ میلیون و ۷۳۸ هزار ریال جزای نقدی محکوم شدند، گفت: پل ارتباطی ما تلفن ۳۲۵۲۳۴۴۲ اداره کل و تلفن گویای ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن وتجارت است که مردم می تواندد تخلفات را گزارش کنند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون این سئوال که چرا دفتر دولتی در بازار همدان وجود ندارد، گفت: سهمیه دفاتر دولتی به استان‌ها اختصاص می‌یابد و در حال جذب این سهمیه هستیم.

مجید زرین‌دلاور با بیان اینکه از محل واردات کاغذ با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دفتر تولید و برای دانش‌آموزان محروم در نظر گرفته شده است، افزود: مقدار سهمیه اعلام شده از سوی وزارتخانه با جمعیت دانش‌آموزی استان همدان متناسب نیست.

وی اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه را جامعه هدف توزیع دفترهای یارانه‌ای دانست و گفت: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار استان همدان این دفاتر با تأکید بر مناطق حاشیه شهر و روستاها توزیع می شود.

در هر حال کمتر از یک هفته به شروع مدارس باقی مانده و به نظر می‌رسد باید نظارت بر بازار همدان را بیش از پیش افزایش داد چراکه فرصت طلبان از هر فرصتی برای رسیدن به منافع خود استفاده می کنند و نباید اجازه جولان به آنها را داد.

کد خبر 4719828

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =