حفظ بناهای تاریخی و مذهبی تایباد نیاز به مساعدت و کمک خیرین دارد

تایباد - رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تایباد گفت: حفظ بناهای تاریخی و مذهبی این شهرستان، نیازمند مساعدت و کمک خیرین است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه تاریخی، فرهنگی مزار مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهرستان تایباد است که به عنوان یک جاذبه تاریخی، فرهنگی توانسته گردشگران زیادی را به سوی این شهر بکشاند.

این مجموعه تاریخی دارای ویژگی‌های خاصی است که برخی منحصر به همین بنای تاریخی در دوره تیموری است، مانند کتیبه‌هایی که در دور ایوان کار شده و شاهکاری از هنر تیموریان است، همچنین آیات ابتدایی سوره مبارکه کهف را با خطی زیبا به نمایش گذاشته است، همه این شاهکارها از قرن نهم هجری تا دوره معاصر چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب و زبانش را به تحسین واداشته است.

این‌بنای ارزشمند مهم‌ترین جاذبه تاریخی شهرستان تایباد است و یکی از مهم‌ترین مشکلات این مجموعه تاریخی، مسئله سرویس بهداشتی آن است که باعث شده تا برخی از گردشگران با مشکل مواجه شوند.

این در حالی است که خوشبختانه با همکاری های ادارات اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی شهرستان تایباد عملیات دیوار کشی و محوطه‌سازی ضلع غربی مجموعه آغاز شده است.

عبدالرحیم تاج محمدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایباد، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: عملیات اجرایی دیوار کشی ضلع غربی مجموعه بر اساس طرح مصوب میراث فرهنگی با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه، شورای شهر و شهرداری تایباد آغاز شده است.

وی افزود: عملیات زیرسازی، شفته ریزی، نرده‌گذاری و سنگ فرش ضلع غربی به حدود ۱۲۰ مترمربع در ادامه همین پروژه انجام خواهد شد تا در نهایت ساماندهی ضلع غربی مجموعه به سرانجام برسد.

همچنین سید ابوالفضل محمودی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تایباد در همین خصوص، اظهار کرد: اعتبار اجرایی شدن عملیات دیوار کشی ضلع غربی مزار مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی از محل اعتبار موقوفات مزار تأمین شده است و امیدواریم تا در نوروز ۹۹، مزار مولانا با چهره‌ای جدید میزبان گردشگران باشد.

وی افزود: با وجود آنکه اعتبار عملیات محوطه‌سازی و دیوارکشی از محل موقوفات مزار بوده اما چون عواید موقوفه مزار با توجه به وسعت کار کافی نیست، از خیرین دعوت می‌کنیم تا در این امر همکاری نمایند.

محمودی در خصوص سرویس‌های بهداشتی مجموعه نیز گفت: تاکنون برنامه فعلی ما تجهیز و ساماندهی سرویس‌های قدیمی با همکاری میراث فرهنگی و مجاورین مجموعه است و برنامه‌ای مبنی بر تکمیل ضلع‌های دیگر مجموعه در دستور کار نیست. همچنین یکی دیگر از ملاحظات، توجه به محدودیت ایجاد بنا در حریم درجه یک مزار است که نیازمند تأیید و ارائه طرح توسط میراث فرهنگی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تایباد با بیان اینکه سرویس‌های مجموعه در چندین نوبت تجهیز شده اما بر اثر عدم‌رعایت برخی شهروندان متأسفانه تخریب شده است، ابراز کرد: در ساماندهی مجموعه باید به این موضوع توجه داشت و بزودی تجهیز مجدد سرویس‌ها را آغاز خواهیم کرد.

وی افزود: حفظ بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان، نیازمند مساعدت و کمک خیرین است. همانطور که گذشتگان موقوفاتی جهت موضوعات عمرانی مزار مولانا داشتند که از محل همان موقوفات امروز کارگاه مزار دایر و در حال ساخت و ساز است، انتظار است که خیرین عزیز تایباد جهت وقف در خصوص مزار مولانا تلاش مضاعف نمایند.

کد خبر 4721954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =