افزایش اقتدار فرهنگی نیازمند پرداختن به زبان فارسی است

بیرجند-رئیس حوزه هنری کشور، زبان و ادب پارسی را یکی از مولفه های اقتدار فرهنگی کشور دانست و گفت: بخاطر حفظ وحدت، افزایش اقتدار فرهنگی و آشنایی با گذشته باید به زبان فارسی بپردازیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن مؤمنی شریف صبح چهارشنبه در آیین رونمایی از تازه های نشر حوزه هنری خراسان جنوبی همزمان با روز شعر و ادب پارسی، اظهار داشت: منشأ فکری شهریار همیشه قرآن بود و ارادتمند به اهل بیت(ع) بود.

وی با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در موضوع زبان فارسی، بیان کرد: امروز فرصتی است تا به زبان فارسی و اهمیت شعر و ادبیات فارسی و نسبت به کاستی ها و مشکلات بینیدیشم.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کشور با بیان اینکه از نظر مقام معظم رهبری شعر ثروت زبان فارسی است، افزود: شعر فارسی همیشه به عنوان یکی از ارکان هویت ملی و ایران بوده و رکنی بالاتر از شعر و ادب وجود ندارد.

یکی از بخش های مهم اقتدار فرهنگی زبان و ادب فارسی است

مؤمنی شریف با اشاره به اینکه در روزگاری که مردم از حکومت مستبد رنج می بردند، آنچه مایه وحدت ملت ایران بود شعر و ادب فارسی بود، عنوان داشت: این هوشمندی شاعران بودند که در آن روزگار با محوریت زبان فارسی وحدت را حفظ کنند و این ها نشان می دهد باید بیشتر به زبان فارسی بپردازیم.

وی با بیان اینکه اگر مجموعه فرهنگ و تمدن را یکی بدانیم هنر یکی از جنبه های نرم افزاری فرهنگ است، بیان داشت: هم اکنون در اقتدار فرهنگی به خصوص زبان و ادب پارسی کشور جایگاه ویژه ای دارد.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به اینکه در عین حال که در حوزه سخت افزاری تمدن جغرافیایی ظرفیت های خوبی داریم اما در حوزه جنبه نرم افزاری  فرهنگ و تمدن دستمان بالا است، افزود: اگر روزگاری در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی درخشیده ایم مربوط به همین بخش های فرهنگی است.

مؤمنی شریف، اقتدار فرهنگی را یکی از مؤلفه های قدرت کشور دانست و گفت: یکی از بخش های مهم این اقتدار فرهنگی زبان و ادب فارسی است.

وی با اشاره به اینکه روزگاری قلمرو زبان فارسی بسیار بزرگ بود و قلمرو بزرگ آن زمان بخاطر محتوا و ویژگی های منحصر بفرد آن بوده است، عنوان داشت: در دنیای امروز با لشکر کشی به جایی نمی رسیم و باید بر روی زبان و ادب پارسی کار کنیم.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کشور اضافه کرد: امروز نیز اگر برای زبان فارسی هزینه می کنیم بدون بازده نیست بلکه بیشترین بازده را دارد.

شاعران پاسداران هویت ملی

مؤمنی شریف با اشاره به اینکه همیشه برای کار بر روی زبان فارسی به سفیران ایران در کشورهای دیگر تأکید کرده ایم، گفت: برخی مواقع با حساسیت کشور میزبان روبه رو می شوند اما در بیشتر کشورها این کار بدون هیچ مانعی قابل انجام است.

وی ادامه داد: زبان فارسی انقدر شیرین و با اهمیت است که برخی شاعران هندی به زبان فارسی شعر سرودند و از مطرح ترین شعرا شدند که بی دل دهلوی و اقبال یکی از آن هاست.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کشور با بیان اینکه این ها نشان دهنده قدرت زبان فارسی است، افزود: لذا وظیفه داریم بخاطر وحدت، افزایش اقتدار فرهنگی و آشنایی با گذشته به زبان فارسی بپردازیم.

مؤمنی شریف با اشاره به اینکه انگلیس نزدیک به ۲۰۰ سال بر هندوستان چیره بود، افزود: امروز نیز نگران هستیم با حضور استعمارگران در آموزشگاه ها، دانشگاه ها و فضاهای مجازی ممکن است این اتفاق هرچه زودتر بیفتد.

وی با بیان اینکه شاعران به عنوان پاسداران هویت ملی نقش برجسته ای دارند، بیان کرد: شاعران بعد از انقلاب از پاسداران انقلاب بوده اند.

کد خبر 4722050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =