قانون کار نتواسته روابط کار استارتاپ ها را تنظیم کند

ساری - معاون روابط کار وزارت تعاون با اشاره به تغییر شرایط کار گفت: قانون فعلی کار نتوانسته روابط کار را در استارتاپ ها تنظیم کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حاتم شاکرمی ظهر چهارشنبه در شورای هماهنگی اسلامی کار استان با بیان اینکه با مشارکت و هم افزایی جامعه کارگری و کارفرمایی از شرایط سخت اقتصادی عبور خواهیم کرد افزود: باید نسبت به تشکیل شوراهای هماهنگی اسلامی کار در تمامی واحدهای مشمول اقدام کنیم.

وی با تاکید بر تقویت تشکل های کارگری از جمله شوراهای هماهنگی اسلامی کار عنوان کرد: ما باید بپذیریم که گفتمان بین کارگر، کارفرما و دولت نسبت به گذشته تغییر کرده است زیرا شرایط کار و فرایند تولید نیز تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه تعریف از امنیت شغلی بسیار متفاوت شده است ادامه داد: بزرگترین کاری که می تواند به امنیت شغلی کارگران کمک کند این است که گفتمان نوین و جدی با شرکای اجتماعی خود تمرین کنیم.

معاون روابط کار وزارت تعاون با اظهار اینکه حذف قراردادهای کار با واقعیت های همخوانی ندارد تصریح کرد: شرایط و فرایند کار در حال تغییر کرده است و امروز با ورود ابزار جدید مانند فناوری نحوه و شرایط فرایند کار دچار تغییر شده است.

شاکرمی یادآور شد: امروز با وجود استارت آپ ها باید تغییر شرایط کار را پذیرفت و تنظیم روابط کار باید متناسب با شرایط جدید باشد و هنوز نتوانستیم باقانون فعلی روابط کار را در استارتاپ ها تنظیم کنیم.

وی به نقش شوراهای اسلامی کار در حفظ و پایداری اشتغال و تولید اشاره کرد و ضرورت ان را بیش از گذشته دانست و گفت: با تشکیل ستاد رفع موانع تولید در استان ها و کشور و مصوبه اقتصاد مقاومتی زمینه برای کمک به واحدهای مشکل دار فراهم شده است.

معاون روابط کار وزارت تعاون با بیان اینکه تاکنون به قراردادهای دسته جمعی در قانون کار توجه نشده است گفت: باید از ظرفیت پیمان های دسته جمعی که در قانون کار به آن اشاره شد توجه شود.

وی سیاست وزارت تعاون را در راستای شفاف سازی برشمرد و گفت: شفاف سازی در حوزه روابط کار مسئله بسیار مهم بوده و یک کمیته مشورتی در این زمینه با حضور نمایندگان تشکل های مختلف تشکیل شده است.

شاکرمی درباره طرح طبقه بندی مشاغل نیز گفت: اجرای عدالت یکی از اهداف طرح طبقه مشاغل است و باید به آن توجه شود و همان گونه که رعایت عدالت اقتصادی را از کارفرما انتظار داریم باید بخش های دیگر نیز به آن توجه کنند.

وی با بیان اینکه طرح طبقه بندی مشاغل مخابرات اجرا شود بر لزوم بازنگری و اصلاح نگرانی در بخش های از این طرح تاکید کرد.

کد خبر 4722219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =