روند کاهشی تولید محصولات زراعی در مازندران

ساری – مدیر محصولات زراعی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه شاهد روند کاهشی در عملکرد محصولات پاییزه و زراعی هستیم گفت: پیش بینی می شود میزان تولید گندم به ۲.۴ تن در هکتار کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس پورنصرالله صبح پنجشنبه در همایش کشت محصولات پاییزه با اشاره به اینکه میزان برداشت گندم در سال زراعی قبل ۲.۹ تن در هکتار در بوده است و گفت: امسال باید میزان میزان برداشت به طور متوسط به ۲.۴ تن در هکتار برسد.

وی افزود: میزان برداشت جو در سال قبل ۱.۴ تن در هکتار و کلزا نیز یک تن و ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار بوده است و این نشان می دهد که روند کاهشی در عملکرد محصولات داریم.

وی درباره دلیل کاهش عملکرد تولید محصولات پاییزی آن را زیبنده استان مازندران ندانست و گفت: مازندران بهترین خاک کشور را دارد و باید این عملکرد تمامی زحمایت کشاورزی و تحقیقاتی زیرسئوال می رود.

پورنصرالله با بیان اینکه بهترین رقم محصولات کشاورزی در استان تولید می شود ادامه داد: متوسط عملکرد محصولات کشاورزی در مازندران پایین است و در کشور از این نظر زیرسئوال هستیم.

مدیرمحصولات زراعی جهاد کشاورزی مازندران، عدم رعایت تراکم بذر را از جمله مشکلات و دلیل افت عملکرد بیان کرد و گفت: یکی از خسارت های اساسی در تولید محصولات تراکم بذر است و وقتی تراکم مناسب باشد عملکرد نیز مناسب خواهد شد.

وی افزود: در سال زراعی جدید نهضت رعایت تراکم بذر را در دستور کار قرار دادیم و در زمینه تغذیه گیاهی نیز گیاهان ما با سوء تغذیه مواجه هستند.

پورنصرالله یادآور شد: در سال گذشته مصرف اوره ۸۲ هزار تن در ماه بوده است و این درحالی که ۵۸۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی داریم و این مصرف کودپایه اصولی و فنی نیست.

مدیر محصولات زراعی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به پایین بودن مصرف کودهای پایه در محصولات زراعی افزود: توزیع کودهای بدون حواله برای کشاورزان و قطع ارتباط بین کشاورزی و مراکز خدمات کشاورزی باعث بروز مشکلاتی شده است.

وی با بیان اینکه در برخی جاها شاهد مصرف ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هر هکتار بودیم بر لزوم رعایت مصرف بذر تولید محصولات زراعی تاکید کرد.

کد خبر 4722801

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =