امنیت لازمه توسعه پایدار است

کرمان - استاندار کرمان امنیت را لازمه توسعه پایدار دانست و گفت: توسعه وقتی محقق می‌شود که در کنارش امنیت در جامعه وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد فدایی صبح پنجشنبه در سومین گردهمایی علما و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان داشت: ارتقاء امنیت، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و توسعه منطقه از اهداف میثاق‌نامه عدالت و امنیت پایدار هستند.

وی افزود: تامین امنیت پایدار از اقدامات مهم حاکمیت است و قوای سه‌گانه کشور باید با همکاری یکدیگر در راستای تامین امنیت اقدام کنند.

استاندار کرمان گفت: مردم باید در آسایش و آرامش زندگی کنند زیرا امنیت زیربنای انجام سایر فعالیت‌ها و توسعه اقتصادی، اجتماهی، فرهنگی و ... است لذا این توسعه وقتی محقق می‌شود که در کنارش امنیت در جامعه وجود داشته باشد.

فدایی تصریح کرد: در راستای توسعه ما کارهای زیادی پیش رو داریم که باید انجام شود؛ بر اساس برنامه ششم توسعه کشور قرار است که در کشور و همچنین استان رشد ۸.۵ درصدی اقتصادی محقق شود که ۲.۸ درصد مربوط به بهره‌وری و مابقی از محل سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود.

وی یادآور شد: برای تحقق ۸.۵ درصدی رشد در استان کرمان لازم است ۱۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان انجام شود بنابراین در هر سال باید بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان انجام شود ضمن آن که ۱۳ درصد از این سرمایه‌گذاری بر عهده دولت و ۸۷ درصد به بخش‌های خصوصی و غیر دولتی تعلق دارد لذا کار بسیار بزرگی است که باید انجام شود اما به مشارکت عموم مردم احتیاج دارد.

فدایی بر لزوم مشارکت مردم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تامین، حغظ و ارتقای امنیت اشاره کرد و ابراز داشت: باید از بخش‌های غیر دولتی و خصوصی در راستای سرمایه‌گذاری و رونق تولید دعوت شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال موجب کسب درآمد هم شود لذا دولت باید در جهت فراهم کردن زیربناها اقدام کند.

استاندار کرمان گفت: البته زیرساخت‌های لازم تا حد زیادی فراهم شده ضمن آن که در این زمینه محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که باید رفع شوند همچنین باید با توجه به ظرفیت‌های موجود از سرمایه‌گذاران هم دعوت به عمل آید تا نسبت به راه‌اندازی واحدهای جدید اقدام شود.

وی بیان کرد: در جیرفت پایانه صادرات باعث خواهد شد تا بخش زیادی از مشکلات کشاورزان جنوب مرتفع شود و به زودی شاهد افتتاح این پایانه خواهیم بود تا  بتوانیم زمینه افزایش صادرات محصولات کشاورزی را در این منطقه فراهم کنیم.

استاندار کرمان گفت: از علاقمندان و سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنم تا در زمینه پروژه‌های مختلف فرآوری محصولات کشاورزی، فرآوری محصولات معدنی و ... به جنوب استان بیایند همچنین دولت هم تلاش کند که زیرساخت‌ها در این منطقه ارتقا یابد.

فدایی تصریح کرد: برای رفع محرومیت و ایجاد اشتغال چاره‌ای جز جلب سرمایه‌گذاری وجود ندارد لذا نقش و تاثیر سران طوایف در راستای میانجیگری و حل و فصل مسائل و درگیری‌های جمعی بسیار مهم است و لازم است جایگاه این افراد ارتقا یابد.

وی افزود: به منظور ارتباط بیشتر سران طوایف و نهادهای تصمیم‌گیر بهتر است این سران در شوراهای اسلامی شهرها و روستاها کاندید شوند و در شوراهای حل اختلاف حضور داشته باشند زیرا از این راه امکان همکاری متقابل بیشتری بین سران طوایف، دولت و مسئولان اجرایی ایجاد خواهد شد و شاهد ارتقا امنیت بیشتر در جامعه خواهیم بود.

کد خبر 4723000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =