عدم امنیت شغلی خبرنگاران/صدور مجوزفله‌ای به نشریات محلی متوقف شود

اردبیل - فعال و پیشکسوت حوزه رسانه خطاب به وزیر ارشاد به عدم امنیت شغلی خبرنگاران اشاره کرد و گفت: دولتمردان برای جلوگیری از تداوم این روند تدابیر منطقی اتخاذ کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نادر پرستار عصر پنجشنبه در نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اصحاب فرهنگ و هنر استان اردبیل عنوان کرد: متأسفانه روند عدم امنیت شغلی خبرنگاران همچنان ادامه داشته و این موضوع به تمرکز و تداوم کار حرفه‌ای خبرنگاران آسیب جدی وارد می‌کند.

وی به دیگر کمبودهای مرتبط با حوزه مطبوعات اشاره کرد و افزود: به نظر می‌رسد زمان تجدید نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های مرتبط در صدور مجوز فله‌ای و بدون حساب و کتاب به نشریات محلی فرا رسیده است.

این فعال و پیشکسوت حوزه رسانه ادامه داد: صدور مجوز برای نشریاتی که مدیران و صاحب امتیازهای آنان از توانایی علمی و حداقل ترین آشنایی با شرایط انتشار نشریات ندارند، در کنار عدم تطبیق مدارک تحصیلات عالیه این افراد با حوزه رسانه باعث ورود افراد غیرمتخصص به حوزه رسانه شده است.

پرستار در ادامه شفاف سازی ارائه یارانه کاغذ به نشریات را مورد تأکید قرار داد و افزود: یکی دیگر از مهمترین چالش‌های مشاهده شده در عرصه مطبوعات روشن نبودن نحوه پرداخت یارانه‌ها به مدیر مسئولان نشریات بوده تا در این خصوص حرف و حدیث‌های زیادی در کشور ایجاد شود.

وی به مشکل استقرار فیزیکی خانه مطبوعات در اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: استان اردبیل از لحاظ برخورداری از «خانه مطبوعات» جزو استان‌های پیش روی کشور محسوب می‌شود اما نبود ردیف اعتباری خاص و کسری بودجه مانع از فعالیت گسترده و مورد انتظار این مجموعه شده است.

سرپرست روزنامه کیهان در اردبیل با بیان اینکه خانه مطبوعات استان با وجود قرارگیری در یکی از بهترین نقاط شهری، از سند مالکیت برخوردار نیست، ادامه داد: مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای موافقت با انتقال سند مالکیتی این ساختمان به نام «خانه مطبوعات»، به آسودگی خاطر نشریات محلی برای برخورداری از مکان دائمی و تداوم فعالیت‌های هدفمند دامن خواهد زد.

پرستار از صدور مجوز فعالیت دانشکده خبر استان زیر نظر خانه مطبوعات اردبیل قدردانی کرد و افزود این استان با برخورداری از ۳۸۴ کیلومتر مرز مشترک زمینی با کشورهای همجوار و جلوگیری از هجمه فرهنگی نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه به حوزه فرهنگ و نشریات است.

به گفته پرستار ضریب یارانه کاغذ استان‌های مرزی کشور به مانند اردبیل باید با دیگر مناطق تفاوت‌هایی داشته باشد.

وی به تعداد نشریات فعال در استان اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: طبق آخرین آمار احصا شده استان اردبیل از ۱۴۶ نشریه چاپی مجوز دار، ۴۵ نشریه الکترونیکی برخط و ۱۴ نشریه الکترونیکی غیربر خط برخوردار است که در خدمت فرهنگ و هنر منطقه هستند.

این فعال و پیشکسوت حوزه رسانه ستون مستحکم پایه‌های رسانه را خبرنگاران معرفی کرد و افزود: توجه به وضعیت معیشت خبرنگاران باید در اولویت مسئولان قرار گرفته و از دادن وعده‌های توخالی پرهیز کرد.

کد خبر 4723254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =