محیط کسب و کار در کشور فاصله آشکاری با شرایط مطلوب دارد

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس گفت: محیط کسب و کار در کشور فاصله آشکاری با شرایط مطلوب دارد و باید برای ارتقای آن تلاش شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مهدی مقدسی عصر پنج شنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: در بهار سال گذشته بر اساس گزارشی که از پایش ملی محیط کسب و کار کشور منتشر شد، شاخص هایی خوبی در استان مرکزی مشاهده نشد.

وی ادامه داد: برگزاری منظم جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی درسال جاری تعامل هرچه بیشتر این دو بخش را بدنبال داشته است و شاهد حرکت روبه جلویی در این حوزه هستیم.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس افزود: استان مرکزی به دلیل نزدیک بودن به مرکز کشور و برخورداری از دانشگاه های معتبر می تواند از ظرفیت لازم به دست یابی به رتبه اول در حوزه محیط کسب و کار برخوردار باشد.

مقدسی گفت: امروز رتبه استان مرکزی در بسیاری از موارد ارتقا پیدا کرده است و جای بسی خوشحالی دارد، توجه به نظرات کارشناسی به طور قطع به بهبود وضعیت استان کمک می کند.

وی رتبه کشور در حوزه فضای کسب و کار را نسبت به کشور های دنیا نامطلوب عنوان کرد و بیان داشت: علت این امر عدم ثبات سیاست گذاری ها است متاسفانه نمی دانیم که کشور در این حوزه باید نسبت به چه کشوری مورد مقایسه قرار گیرد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس افزود: اگر رتبه خود را با استان های داخل کشور مقایسه کنیم به نتایج مطلوب خواهیم رسید اما در مقایسه با کشور های توسعه یافته شاهد فاصله آشکاری هستیم.

مقدسی عنوان کرد: در بسیاری کشورهای توسعه یافته اختیارات استان ها را افزایش داده اند و اعتقاد دارم در کشور نیز باید اختیارات استانداران و مدیران استانی ۱۰ برابر اختیار فعلی باشد زیرا از نزدیک در جریان مشکلات مردم هستند و برای رفع آن اقدام می کنند.

وی گفت: بارها به مسئولین تاکید شده است به هیچ وجه دستور العمل و بخشنامه هایی که مانع کسب و کار است، را صادر نکنند و حتما باید قبل از صدور هر نوع بخشنامه ای، مشاوره داشته باشد.

مقدسی گفت: کارگروه ها قبل از تشکیل جلسه هماهنگی لازم را در خصوص مباحث مطرح شده با یکدیگر از جمله فضای بهبود کسب و کار داشته باشد.

وی بیان کرد: امسال با توجه به شرایط فشار تحریمی که تولید کنندگان و صادر کنندگان از آن رنج می برند، تحریم باید به فرصت تبدیل شود. این موضوع در کمیسیون صنایع و معادن مجلس مورد تاکید قرار گرفته است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس گفت: استفاده از ظرفیت تولید داخل و فعال کردن کارگاه های موجود یک رویکرد در شرایط تحریمی کشور محسوب می شود و بنا به تاکید کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس امسال باید دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان ظرفیت خود را به رخ بکشند و محور توسعه قلمداد شوند.

مقدسی بیان کرد: در سال ۲۰۱۹ رتبه علمی کشور ۱۲۸ و در سال ۲۰۱۸ این رتبه ۱۲۴ بوده است و باید برای ارتقای هرچه بیشتر این رتبه تلاش کنیم.

وی استفاده از دولت الکترونیک و هوشمند را عامل مهمی در جلوگیری از فساد اداری برشمرد و خاطر نشان کرد: دولت هوشمند، حاکمیت هوشمند است و از بروز قاچاق در کشور جلوگیری می کند.

کد خبر 4723263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =