رصد پروژه‌های عمرانی دولت در قومس/اعتبارات کاهش ولی اشتغال زیادشد

سمنان - مقایسه طرح‌های افتتاح شده در هفته دولت ۹۸ و سال قبل از آن نشان می‌دهد که تعداد پروژه‌ها رشد خوبی داشته و همچنین شاخص‌های اشتغال‌زایی نیز رشد را نشان می‌دهند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: پروژه‌های هفته دولت عمدتاً در حالی به افتتاح می‌رسند که بازمانده از اعتبارات سال‌های قبل هستند چراکه سال مالی در تیرماه متحول می‌شود و درنتیجه نمی‌توان پروژه‌ای را از تیرماه تا هفته نخست اردیبهشت‌ماه اجرا کرد و آن را به افتتاح گذاشت درنتیجه در این نوع پروژه‌ها عوامل مختلفی چون سال مالی، اعتبارات، مسئولان استانی و شهرستانی، وضعیت جوی و ده‌ها مورد دیگر دخیل هستند.

به‌واسطه ماهیت هفته دولت اما دولتمردان سعی دارند در این هفته بیشتر پروژه‌هایی را به افتتاح برسانند که در آن‌ها امور عمرانی و اقتصادی رخ‌داده که منسوب به ادارات است و نه بخش خصوصی هرچند وقتی پروژه‌ها ازلحاظ ارقام و اعداد کاهش می‌یابند هرازگاهی از پروژه‌های بخش خصوصی که شاخص باشند نیز به عاریت برای هفته دولت گرفته می‌شود.

درنتیجه بی‌راه نیست اگر بگوییم خیلی نباید از پروژه‌های هفته دولت به‌خصوص دولتی‌ها و نه اقتصادی‌ها انتظار کارآفرینی داشت اما نگاهی به پروژه‌های سال قبل و امسال هفته دولت در استان سمنان نشان می‌دهد تقریباً این استان درزمینهٔ افزایش فرصت‌های شغلی درزمینهٔ طرح‌های هفته دولت موفق بوده است.

مقایسه پروژه‌های سال قبل و امسال

در هفته دولت سال گذشته که البته در آن زمان چاوشی استاندار سمنان بود و چهار ماه بعدازآن جای خود را به آشناگر داد ۵۷۸پروژه عمرانی، خدماتی و رفاهی بااعتباری معادل ۳۷۲ میلیارد و ۶۸۶ میلیون تومان در هشت شهرستان استان سمنان افتتاح شد.

در سال جاری اما تعداد پروژه‌های هفته دولت ۷۱۰ پروژه عمرانی و سرمایه‌گذاری شامل ۶۵۰ پروژه عمرانی و ۶۰ پروژه سرمایه‌گذاری بااعتبار ۶۷۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیدند که ازلحاظ تعداد نسبت به سال قبل بیشتر  اما ارزش پروژه‌ها نسبت به سال پیش از آن اندکی کمتر بوده است.

موضوع دیگر اما اینجا است که پروژه‌های هفته دولت سال جاری توانستند ۲۰ درصد بیشتر نسبت به سال قبل اشتغال ایجاد کنند میزان اشتغال پروژه‌های سال جاری در هفته دولت از سوی استانداری یک‌هزار و ۲۷۰ نفر بود حال‌آنکه در سال قبل یک‌هزار نفر اشتغال در طرح‌های هفته دولت دیده‌شده بود.

تفاوت‌ها چندان نیستند

از این موضوع بگذریم که تابلوی برق بااعتبار هشت میلیون تومان هم یک پروژه هفته دولت حساب می‌شود و مثلاً بیمارستان درمانی بااعتبار ۱۸ میلیارد تومان هم یک پروژه؛ اما آنچه این روزها در استان سمنان درباره آن بحث می‌شود میزان پراکندگی طرح‌های هفته دولت در سطح هشت شهرستان است که ظاهراً میزان آن با سال گذشته تفاوت چندانی نمی‌کند.

در سال قبل نیز پروژه‌های شاهرود ازلحاظ تعداد بیشتر از سایر شهرهای استان بودند اما ازلحاظ ریالی مرکز استان گوی سبقت را از دیگران ربود این موضوع البته درمجموع تمام پروژه‌ها شامل عمرانی و اقتصادی و سرمایه‌گذاری است.

غیبت دانه‌درشت‌ها در سال ۹۸

از سوی دیگر سال گذشته پروژه‌های دانه‌درشت بیشتری در استان سمنان افتتاح شدند برای مثال اتوبوس‌سازی و مینی‌بوس سازی سمنان در فاز دوم و سوم افتتاح شد یا همچنین شاهد افتتاح ۱۱۳ طرح فقط در دامغان بودیم و دو میلیارد تومان پروژه بخش برق در شاهرود افتتاح شد.

امسال اما کاهش کیفی نسبی را نسبت به سال قبل شاهد بودیم که البته یکی از دلایل آن نوسان عجیب‌وغریب قیمت‌ها و همچنین گرانی و مشکلات اعتباری در دولت است تا جایی که برای مثال در بخش حمل‌ونقل و جاده‌ای در سطح استان فقط هشت طرح افتتاح شدند.

در برخی شهرستان‌ها مانند شاهرود تفاوت چندانی در بین پروژه‌ها نبود، برای مثال شاهرود امسال شاهد افتتاح ۱۷۲ پروژه و سال قبل شاهد افتتاح ۱۴۵ پروژه بود اما میزان اشتغال‌زایی طرح‌ها نتوانسته تا حد زیادی در این دو سال اخیر انتظارات مردم و جوانان بیکار را رفع کند، از سوی دیگر هستند شهرستان‌هایی که امسال نسبت به کاهش طرح‌های هفته دولت اعتراض داشتند، در سال قبل برای مثال در دامغان ۱۹۴ طرح شامل عمرانی و اقتصادی و سرمایه‌گذاری و به بهره‌برداری رسید  اما امسال تعداد پروژه‌های این شهرستان به ۱۲۵ پروژه هم نرسید.

رشد پروژه‌های میامی در حوزه منابع طبیعی

در سال جاری اما سهم آرادانی‌ها از کلنگ‌زنی طرح‌های هفته دولت شش طرح عمرانی شامل ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار بود همچنین در این هفته ۲۹ طرح عمرانی بااعتبار ۹ میلیارد تومان و دو طرح اقتصادی بااعتبار ۷۹۰ میلیون تومان نیز در این شهرستان افتتاح شد.

تعداد پروژه‌های هفته دولت در میامی نیز تغییری نداشت و سال قبل شاهد افتتاح ۹۱ و امسال شاهد افتتاح ۹۴ پروژه بودیم اما در حوزه منابع طبیعی می‌توان گفت رشد خوبی در پروژه‌های میامی طی یک سال اخیر شاهد بوده‌ایم و این رشد به‌خصوص در صدور سند برای زمین‌های دولتی بسیار خوب بوده است.

امسال در مهدی‌شهر ۳۵ طرح عمرانی و سال قبل ۴۴ پروژه افتتاح‌شده بود هرچند از لحاظ اعتبارات نیز خیلی تفاوتی بین پروژه‌های امسال و سال قبل وجود ندارد اما وضعیت اعتباری در سال جاری نسبت به سال قبل برای این شهرستان بدتر بوده است.

طی سال ۹۸ در مهدی‌شهر ۳۹ طرح عمرانی و اقتصادی بااعتبار ۱۵ میلیارد تومان عنوان شد که سهم ۳۵ طرح عمرانی اعتباری بالغ‌بر ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود چهار طرح اقتصادی نزدیک به شش میلیارد تومان اعتبار داشتند درحالی‌که سال قبل ۴۴ پروژه بااعتبار ۲۰ میلیارد تومان در این شهرستان افتتاح شد که نشان می‌دهد امسال کیفیت پروژه‌های مهدی‌شهر چندان خوب نبوده است.

اعتبارات در گرمسار زیاد شد

سهم گرمساری‌ها از کلنگ‌زنی ۲۱ پروژه بااعتبار ۶۴ میلیارد تومان بود، طی هفته دولت همچنین در این شهرستان ۸۹ پروژه شامل ۱۰ پروژه اقتصادی و سرمایه‌گذاری و ۷۹ پروژه عمرانی نیز افتتاح شد، مجموع اعتبارات این طرح‌ها ۵۹ میلیارد و ۸۵۳ میلیون تومان اعلام شد که از این میزان ۳۶ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی و ۲۳ میلیارد تومان به طرح‌های اقتصادی اختصاص داشت در سال قبل اما در گرمسار ۴۶ پروژه افتتاح و ۱۷ طرح نیز کلنگ زنی شدند که اعتبارات پروژه‌های افتتاح‌شده ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود.

امسال در میامی ۹۷ پروژه شامل ۹۱ طرح عمرانی و شش طرح اقتصادی در این شهرستان افتتاح و همچنین ۱۶ طرح نیز کلنگ‌زنی شد، این شهرستان بیشترین پروژه روستایی استان را نیز به خود اختصاص داد حال‌آنکه سال قبل  ۹۴ پروژه عمرانی بااعتبار ۴۰ میلیارد و ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افتتاح شد.

مجموع اعتبارات طرح‌های قابل‌افتتاح میامی در سال جاری اما  ۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شامل ۲۷ میلیارد تومان اعتبارات طرح‌های عمرانی و ۵۹ میلیارد تومان طرح‌های اقتصادی بود که نشان می‌دهد بازهم سال قبل میزان اعتبارات هفته دولت از امسال بیشتر بوده است.

کاهش در سمنان و شاهرود

در شاهرود نیز ۱۵۷ پروژه بااعتبار ۱۴۰ میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت افتتاح شد که از این تعداد ۱۵۴ پروژه بااعتبار ۱۲۵ میلیارد تومان عمرانی و ۱۸ طرح بااعتبار ۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیدند سهم شهر شاهرود از پروژه‌های هفته دولت ۵۶ طرح، بخش بسطام ۴۶ طرح، بخش مرکزی ۳۴ پروژه، بخش بیارجمند ۲۶ طرح و  در سطح کلی شهرستان نیز ۱۰ پروژه بود.

در شهرستان سمنان ۸۱ پروژه بااعتبار ۳۱۶ میلیارد تومان شامل ۷۰ پروژه عمرانی بااعتبار ۵۶ میلیارد تومان و ۱۱ پروژه سرمایه‌گذاری اقتصادی بااعتبار ۲۶۰ میلیارد تومان افتتاح شد همچنین غالباً طرح‌های عمرانی شهرستان سمنان درزمینهٔ خدمات هستند.

امانگاهی به پروژه‌های قبل این دو شهرستان نشان می‌دهد که اعتبارات و طرح‌های افتتاح‌شده در هر دو شهرستان نسبت به سال قبل با کاهش نسبی روبرو است.

انتظار برای آینده

درنهایت باید گفت پروژه‌های هفته دولت در سال جاری با اندکی کاهش نسبت به سال قبل روبرو بود کاهشی که البته به دلیل افت میزان تولیدات و اعتبارات دولتی طبیعی نیز بود. یکی از اتفاقاتی که در سال قبل و امسال برای استان سمنان رخ داد، سفر روحانی به این استان بود که توانست نزدیک به یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار را برای استان به ارمغان بیاورد.

اعتباراتی که قرار شد در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به استان سمنان پرداخت شود لذا به نظر می‌رسد از دهه فجر امسال و همچنین هفته دولت سال آتی باید شاهد افتتاح پروژه‌های دانه‌درشت بیشتری باشیم.

از سوی دیگر نباید فراموش کرد که استان سمنان، سال جاری را با مشکلاتی چون رانش زمین و سیل در برخی نقاط به‌خصوص میامی آغاز کرد که اعتبارات وسیعی را باید به این موضوع اختصاص داد که قطعاً از طرح‌های قابل‌افتتاح در آینده نزدیک می‌کاهد.

کد خبر 4723313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =