رژه هوایی جنگنده های ارتش و سپاه نوعی قدرت‌نمایی است

فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به برگزاری رژه هوایی جنگنده ها در ۳۱شهریور سال جاری  گفت: رژه هوایی نوعی قدرت نمایی و حاصل آموزش های با کیفیت و طرح ریزی های عملیاتی بسیار قوی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش با یادآوری اینکه نیروهای مسلح در مناسبت‌های مختلف اقدام به نمایش رژه می‌کنند، گفت: نیروی هوایی  نیز در چنین برنامه‌هایی به صورت پرواز جمع یا پرواز تک فروندی، مانورهای آکروباتیک اجرا می‌کنند که پروازهای گروهی جنگنده ها و پرواز تک فروندی هواپیمای کوثر در ۲۹ فروردین امسال از این نمونه ها بود.

وی در تشریح نکته‌های پروازهای نمایشی افزود: هدف پروازهای رژه‌ای، قدرت نمایی است؛ پروازهای جمع از ظرافت‌های بسیار بالایی برخوردار است و خلبان این نوع پروازهای رژه‌ای، هنرمندی است که نقش لیدری و رهبری را بر عهده دارد. این خلبان‌ها باید بسیار حساس، ظریف و هنرمندانه پرواز کنند، چراکه چند فروند هواپیمای نظامی هم در اطراف بال جنگنده‌ به پرواز در می‌آیند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش با بیان اینکه خلبان‌های جنگنده‌ها باید به تمامی نواسانات هوایی، گردش‌ها و حرکت‌های هواپیمای لیدر دقت کنند، گفت: ظرافت در چنین پروازهایی، مجموعه جنگنده‌ها را به صورت گروهی واحد و توانمند نمایش می‌دهد که حاصل تلاش، آموزش با کیفیت لجستیکی، فنی و مهندسی و طرح ریزی عملیاتی بسیار قوی سال‌های گذشته خلبان‌هاست.

امیر نصیرزاده درباره ظرافت‌های برنامه ریزی عملیاتی رژه افزود: در رژه تهران، جنگنده‌ها از پایگاه‌های همدان، اصفهان یا شیراز حاضر می‌شوند و همه آنها باید در منطقه‌ای با سرعتی حدود ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کنند؛ این گونه پروازها با فاصله‌های زمانی چند ثانیه‌ای انجام می‌شود که بی دقتی در آنها موجب برخوردهای هوایی خواهد شد.

وی افزود: خلبان پرواز جنگنده تک فروندی، بسیار متفاوت از پرواز غیر نظامی باید با جسارت، شجاعت و حالت تهاجمی اقدام به مانور آکروباتیک کند که این موضوع هم پیچیدگی ویژه‌ای دارد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش در پایان خبر داد: برنامه رژه و پرواز جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه امسال در منطقه جنوب کشور برگزار خواهد شد.

کد خبر 4723586

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =