گام دوم حفاظت از «زیارت» توسعه اشتغال روستا است

گرگان- مسئولان اگر می‌خواهند با تخریب ساخت و ساز از طبیعت روستای ییلاقی زیارت حفاظت کنند، باید اقتصاد پایدار روستا را زنده نگه داشته و توسعه دهند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اسماعیل مهاجر*: روستای زیارت واقع در ۹ کیلومتری جنوب شهر گرگان و دارای اقلیم سرد و معتدل و در ارتفاعات البرز و قسمتی از منطقه حفاظت شده جهان نما امروز به تیتر اصلی رسانه های استانی و ملی تبدیل شده و همه اخبار آن حول ساخت و سازهای غیرمجاز می‌چرخد.

چندی پیش مسئولان حوزه جنگل‌ها و محیط زیست و قضایی از این روستا بازدید کردند، گرچه سفر آنها به گلستان بی سر و صدا بود اما رفتن آن‌ها با چنان حواشی روبرو شد که نظر همه کشور را به سمت زیارت جلب کرد.

ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای زیارت که در سال‌های نه چندان دور یکی از مراکز گردشگری زیبا بود موضوعی است که بیش از ۱۰ سال مطرح بوده و داد فعالان اجتماعی و محیط زیست را هم بارها در آورده است.

تیتر بیشتر رسانه ها بیشتر حول تخلفات و کوتاهی ها در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و لزوم برخورد جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز است، اما موضوعی که به نظر می رسد مورد غفلت قرار گرفته اقتصاد ساکنان روستا است.

زیارت در سال‌های نه چندان دور یکی از مراکز اکوتوریستی گلستان و جزو روستاهای هدف گردشگری بود اما آب و هوای سرد و معتدل و طبیعت بکر آن رفته‌رفته مورد توجه سودجویان قرار گرفت و اقتصاد روستا که در گذشته کشاورزی، دامداری و صنایع دستی بوده به مرور جای خود را به ویلاسازی، فروش اراضی و اجاره سوئیت داد تا جایی که اکنون در زیارت جز ساختمان هایی که قد و نیم قد در جای جای روستا و ارتفاعات آن قد علم کرده اند چیزی نمی بینید، نفوذ سودجویان به قدری بود که عظیم ترین سازه ها را در صعب العبورترین نقاط طبیعت ساختند و کسی هم جلودار آنها نبود.

حال که دیگر جایی برای طبیعت باقی نمانده همه مسئولان برای تخریب ساخت و سازها به صف شده اند.

در میان همه موافقان و مخالفان تخریب صحبت اهالی روستا از همه تاثیرگذارتر است، آنها می گویند به امید فردایی بهتر و برای حمایت از آینده فرزندان خود در حالی که چیزی از کشاورزی و دامداری آن نمانده بود اقدام به فروش اراضی خود کرده‌ و اکنون تخریب و قلع و قمع ساخت و سازها نه تنها وضعیت روستا را بهتر نکرده و نمی‌کند بلکه درآمد حاصل از اجاره سوئیت ها و تجارت با گردشگران را از آنها خواهد گرفت.

نکته ضروری برای آینده زیارت در کنار مبارزه با تخلفات ناشی از ساخت و سازهای غیرمجاز در نظر گرفتن راهکار ویژه برای حفاظت از اقتصاد روستاست. زنده بودن زیارت وابسته به زنده بودن اهالی و حفاظت از زیارت در گرو تأمین اقتصادی اهالی آنجاست. مسئولان اگر می‌خواهند با تخریب ساخت و ساز از طبیعت حفاظت کنند، در گام دوم باید اقتصاد پایدار روستا را زنده نگه داشته و توسعه دهند.

توجه به معیشت ساکنان این منطقه امری ضروری است و بهترین راهکار برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است. مردم زیارت اگر حفاظت روستا را در گرو منافع اقتصادی خود ببینند با کمترین هزینه بر دوش دولت، خود حامی طبیعت و حفاظت از آن خواهند شد.

برخی از مصادیق ناپایداری، همانند استفاده نامناسب از انرژی، بهره برداری و تخریب بی‌رویه منابع پایه، فقر، افزایش جمعیت، افزایش آلودگی ها و غیره مشکلات محیط زیست روستا هم محسوب می‌شوند که راه برون رفت از ناپایداری ها در روستای زیارت داشتن برنامه‌های راهبردی میان مدت و کوتاه مدت با تاکید بر توسعه و تقویت طرح های بوم گردی اجرای طرح هادی و تفصیلی واقعی و ساماندهی دقیق بر ساخت و سازها اعم از مجاز و غیرمجاز، اجرای مهندسی رودخانه، مقاوم سازی ساختمان، تقویت و حمایت جدی از اقتصاد و معیشت پایدار ساکنان است.

* دکتری جغرافیای اکوتوریسم

کد خبر 4723753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =