کمبود بودجه در آموزش و پرورش مشکلات را مضاعف می کند

وزیر پیشین وزارت آموزش و پرورش گفت: هرساله ۲۵ تا ۳۰ درصد کمبود بودجه در آموزش و پرورش داشته ایم که دولت بخشی را تامین می کند و بخشی از آن به سال بعد منتقل می شود و مشکلات را مضاعف می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اصغر فانی، وزیر پیشین وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته با عنوان «ساختار کلی نظام آموزش در کشور» روی آنتن رفت، گفت: در سندتحول بنیادین شش زیرنظام منابع انسانی، مدیریت فضا و تجهیزات، ارزشیابی و پژوهش، منابع مالی، برنامه ریزی درسی و مدیریت تعریف شده است. این شش زیرنظام با یکدیگر کار کرده و نظام آموزشی را تشکیل می دهند.

وی افزود: ۵ زیرنظام اگر کم یا ناقص باشند نظام آموزش و پرورش تعطیل نمی شود اما اگر زیرنظام نیروی انسانی و به عبارتی معلم تعطیل شود نظام آموزشی هم تعطیل می شود . مهمترین عنصر و فاکتور نظام آموزشی، معلم است.

وی افزود: ممکن است کلاس در حیاط درس تشکیل شود، مشکل مالی وجود داشته باشد یا کتاب دیر برسد ولی نظام آموزشی به هر روی پیش می رود اما اگر معلم نداشته باشیم کلاس تشکیل نمی شود.

فانی با بیان اینکه معلمین باید دو ویژگی جدی داشته باشند تا به عامل تحول تبدیل شوند گفت: معلم باید دو ویژگی انگیزه و توانمندی جهت پاسخ به نیاز دانش آموز امروز را دارا باشد. نیاز است معلمان باسابقه و قدیمی اطلاعاتشان بروز شود. امروز در انگیزش به ویژه در معلمان مرد با مشکل روبروییم. باید این دو ویژگی تقویت شوند.

وی به مطالبات معلمان که هنوز پرداخت نشده است اشاره کرد و گفت: در ۴۰ سال بعد از انقلاب هرساله ۲۵ تا ۳۰ درصد کمبود بودجه در آموزش و پرورش داشته ایم که دولت بخشی را تامین می کند و بخشی از آن به سال بعد منتقل می شود و مشکلات را مضاعف می کند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش افزود: اگر به دنبال اجرای سندتحول هستیم اولین و مهمترین کار این است که این مشکل منابع مالی را حل و مشکلات معیشتی فرهنگیان را جهت ایجاد انگیزش برطرف کنیم.

فانی به اقدامات انجام شده درباره رتبه بندی اشاره کرد و گفت قرار است فاز جدید رتبه بندی در هفته های اول مهر اجرا شود که بخشی از مشکلات معیشتی را حل می کند منتها معیشت بحث امروز و دیروز نیست. آموزش و پرورش هرچه تعداد نیروی انسانی اش بیشتر شود، بودجه دولت به تعداد پرسنل تقسیم و سهم هر پرسنل کاهش می یابد. یکی از راه حل ها این است که سهم آموزش و پرورش از دولت افزایش و مخرج این کسر کوچک شود و تعداد پرسنل کاهش یابد و به سمت چابک سازی برود.

وی افزود: اکنون حدود ۱۰ درصد بودجه دولت به آموزش و پرورش اختصاص می یابد که بعضی سال ها به هشت و برخی سال ها به ۱۴ درصد هم رسیده است. اگر سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت یعنی صورت این کسر در شرایط فعلی به ۱۵ درصد برسد می توانیم با چابک سازی و کاهش نیروی انسانی وضعیت را بهبود دهیم.

وی با اشاره به تحصیل ۱۲ و نیم میلیون دانش آموز در مدارس دولتی در مقابل ۹۶۰ هزار نیروی انسانی گفت: اگر نسبت این دو را محاسبه کنیم رقم مناسبی نمی‌شود و باید به ۱۴ و نیم دانش آموز به ازای هر معلم برسد. توزیع نیروی انسانی به لحاظ جنسیت، جایگاه جغرافیایی و رشته هم یکی از چالش های جدی است . در منطقه ای کمبود و در مناطقی تورم نیرو داریم. مثلا در حاشیه تهران کمبود و در شمال تهران تورم نیروی انسانی داریم.

وزیر اسبق آموزش و پرورش به سیستم آموزش و پرورش متحول فنلاند اشاره کرد و گفت: در آموزش و پرورش فنلاند اختیارات مدارس بالاست و معلم دو ویژگی انگیزه و توانمندی را دارد.

فانی به متمرکز بودن کشور اشاره کرد و گفت: در استرالیا هر مدرسه ای خودش نیروی انسانی استخدام و برنامه درسی را درچارچوبی تدوین می‌کند. این امر به دلیل ساختار حکومتی در کشور ما امکان پذیر نیست، اما تفویض اختیار امکان دارد. در سالی که آموزش و پرورش را تحویل گرفتم سالانه ۸۰۰ بخشنامه به مدارس میرفت و روزی که بیرون آمدم به ۳۰۰ بخشنامه رسیده بود.

فانی با بیان اینکه لازمه تفویض اختیار، اول توانمندی افراد و دوم تقریب نگرش هاست گفت: اگر بخواهیم دادن اختیارات به مدارس و مناطق را دنبال کنیم باید به این دو نکته توجه کنیم.

وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم با تاکید بر اینکه مهمترین عنصر نظام تعلیم و تربیت، معلم است عنوان کرد: در یک زمانی معلم هایی که اعتراضاتی داشتند در پلاکاردهایشان نوشته شده بود "از فقر ناراحت نیستیم از فرق ناراحت ایم." در فیش حقوقی معلم ها مواردی چون ایاب و ذهاب و... دیده نمی‌شود.

کد خبر 4723947

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =