حجم عظیم پروژه‌های یک نفره برای کرمانشاهی‌ها

کرمانشاه_ حجم عظیمی از پروژه‌ها با اشتغال برای یک‌نفر امسال طی هفته دولت در کرمانشاه افتتاح شد و تمام دستاورد دولت افتتاح همین پروژه‌ها بود.

خبرگزاری مهر، گروه استانها: هفته دولت در استان کرمانشاه دستاورد چندان امیدبخشی برای مردم نداشت؛ این در حالی بود که کرمانشاهی‌ها با حجم پروژه های اعلام شده برای این هفته انتظار یک موج اشتغال‌زایی برای استان داشتند که محقق نشد.

در هفته مذکور در مجموع ۵ هزار و ۴۲۹ طرح شامل ۳ هزار و ۳۳۸ طرح عمرانی و ۲ هزار و ۹۱ طرح اقتصادی به افتتاح رسید و یا کلنگ زنی شد و میزان اشتغال ایجادی توسط این طرح‌ها هم ۵ هزار و ۶۹۵ نفر اعلام شد که در نوع خود قابل تامل بود.

سرانه اشتغالزایی ۱.۰۴ درصدی در طرحهای هفته دولت

یعنی سرانه اشتغالزایی این طرح ها تنها ۱.۰۴ درصد است و اگر برای هر طرح حداقل یک نفر را هم در نظر بگیریم، اکثر این طرح ها یک نفره هستند!

اینکه این طرح‌های یک نفره در ایجاد اشتغال پایدار چقدر موثر هستند هم محل تردید است.

جای خالی پروژه های بزرگ در کارنامه امسال دولتی‌های هم حسابی خالی بود و این حجم عظیم پروژه‌های یک نفره با دورهمی مدیران شهرستانی و نهایتا استانی افتتاح شد و شاهد حضور هیچ مسئول بلندپایه‌ای در این افتتاح ها نبودیم.

سال گذشته اما از لحاظ تعداد این پروژه‌های افتتاحی در هفته دولت یک هشتم این میزان بود و البته با اختلاف اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی پایین‌تر از اعتبار امسال!

در سال جاری ۵ هزار و ۴۲۹ طرح با اعتبار ۱۷۱۹ میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که سرانه اعتباری آنها هم حدود ۳۰۰ میلیون تومان بود و در حالی که با وجود ۱۳۵۹ میلیارد تومان اعتبار برای ۶۷۲ طرح افتتاحی در سال گذشته سرانه اعتباری پروژه‌های سال ۹۷ در همین هفته چندین برابر این رقم بود.

افتتاح چند کیلومتر جاده

البته در کنار این موضوع باید به تنزل سطح پروژه های افتتاحی هم اشاره کرد؛ آنجایی که چنته خالی دولت باعث شد تا هرچه پروژه دم دستی داشتند در قالب هفته دولت افتتاح کنند.

گواه این موضوع هم می‌تواند در ده‌ها مورد افتتاح چند کیلومتر آسفالت برخی فرمانداران و مدیران باشد.

تا آنجا که برخی مدیران افتتاح پروژه روکش آسفالت یک روستا را در لیست عملکرد خودشان قرار می‌دهند و حتی گاها پروژه‌های نازل را به جای پروژه های شاخص معرفی کرده و به صورت انبوه به صورت رپرتاژ آگهی در سطح نشریات منتشر می‌کنند.

یکی از نمونه‌های این مورد را در روستای دستجرد سفلی شهرستان صحنه دیدیم که در دومین روز از هفته دولت پروژه زیرسازی و آسفالت معابر آن با حضور آقای فرماندار افتتاح شد!

سطح پروژه‌های افتتاحی هفته دولت در کرمانشاه به حدی تنزل پیدا کرده که زیرسازی آسفالت یک خیابان داخل روستا هم پروژه قابل اعتنا تلقی می‌شود و مدیران استانی و شهرستانی با کلی هزینه و سر صدا برای افتتاح این پروژه حضور پیدا می‌کنند.

افتتاح طرح های عجیب

مسئولان استان کرمانشاه امسال دستشان از پروژه‌های در حد متوسط هم خالی بود، آنقدر که حتی به افتتاح موزایک فرش یک پارک و چراغ‌های رفیوژ میانی معابر شهر هم راضی بودند.

مثل اینجا و در سرپل ذهاب که به افتتاح موزاییک‌فرش‌ها و چراغ‌های رفیوژ معابر بسنده کردند و این همه مسئول را به زحمت انداختند!

سفره خالی دولت در کرمانشاه مردم را از تدبیر مسئولان ناامید کرد و این استان امسال از افتتاح حتی یک پروژه‌ بزرگ هم محروم ماند؛ پروژه‌های بزرگی که همچنان بلاتکلیف مانده و انتظار می‌رفت حداقل خبرهای خوشی از آن بشنویم.

مردم کرمانشاه که در این هفته به ایجاد اشتغال و افتتاح واحدهای تولیدی بزرگ چشم دوخته بودند با این افتتاح‌های کوچک و کم‌ارزش کلا از وعده‌های مسئولان ناامید شدند.

کد خبر 4723986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =