پرونده شهرک تاریخی ماسوله برای نماینده یونسکو تشریح شد

رشت- مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه پرونده شهرک تاریخی ماسوله برای نماینده یونسکو به صورت کامل تشریح شده است، گفت: مردم مطمئن باشند در ثبت جهانی ماسوله کوتاهی نمی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، «ثبت منطقه هورامان کردستان به جای ماسوله گیلان» خبر همینقدر کوتاه اما برای مردم استان گیلان به ویژه شهرستان فومن نگران کننده بود. این خبر که از عصر روز گذشته در فضای مجازی شهرستان فومن دست به دست میشد سبب نگرانی مردم این منطقه برای از دست رفتن فرصت ثبت جهانی اثر شهرک تاریخی ماسوله شد.

در متن این خبر به نقل از یک منبع آگاه آمده بود: علیرغم تمامی تلاش‌ها برای حضور «یوکایو کیلتو» مشاور ارشد یونسکو برای بازدید از منطقه توریستی و تاریخی ماسوله، متاسفانه بدلیل عدم اطلاع استاندار گیلان وی به استان گیلان مراجعه نخواهد کرد.

بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا صحت و سقم ماجرا را از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان جویا شویم که شهرود امیرانتخابی با رد این موضوع در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: «یوکایو کیلتو» مشاور ارشد یونسکو تنها از منطقه هورامان بازدید کرده اند.

وی با بیان اینکه مقرر شده بود که وی از ماسوله نیز دیدن کند، افزود: حتی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان تمامی هزینه‌های این حضور را به دلیل اهمیت موضوع برای مردم این استان متقبل شده بود.

امیرانتخابی با اشاره به اینکه متاسفانه ایشان در کردستان دچار کسالت شده و از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار نبودند، گفت: روز گذشته ما در این منطقه با ایشان ملاقاتی داشته و گزارش کاملی از وضعیت و اقدامات صورت گرفته برای ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله ارائه کردیم که وی قول مساعدی برای بازدید از این منطقه در سفر بعدی داد.

سفر نماینده یونسکو به ماسوله در ژانویه

وی در ادامه با بیان اینکه امسال تنها پرونده کاروانسراها از طرف ایران برای ثبت جهانی مطرح شده است، تصریح کرد: میراث فرهنگی استان گیلان پرونده کاملی در این زمینه آماده کرده این درحالی است که در استان کردستان تنها همه مسئولان به اجماع رسیده اند و اتفاق نظر برای این مهم دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از جلسه با استاندار جدید استان خبر داد و گفت: دکتر زارع قول مساعد برای رفع موانع موجود بر سر راه این پرونده داده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه شهروندان گیلانی به ویژه مردم شهرستان فومن مطمئن باشند که ما تمام تلاش خود را برای ثبت جهانی ماسوله انجام خواهیم داد، افزود: آقای یوکایو کیلتو برای سفر در ماه ژانویه به استان گیلان و شهرستان فومن قول مساعد داده‌اند.

امیرانتخابی با بیان اینکه با تشریح پرونده و سایت ماسوله برای کیلتو، وی وضعیت پرونده را خیلی خوب ارزیابی کرد و چند نکته کلیدی برای ثبت جهانی نیز گوش زد کردند که به دنبال انجام آن موارد هستیم.

وی ادامه داد: دستاورد این جلسه کمتر از بازدید از شهرک تاریخی ماسوله نبوده است.

کد خبر 4724029

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =