سرانه آموزشی مازندران ۵ مترمربع است/ افتتاح ۲۰۰ کلاس درس

ساری - مدیرکل نوسازی مدارس مازندران، سرانه فضای آموزشی و پرورشی در استان را پنج متر مربع اعلام کرد و گفت: درحالی که میانگین کشوری ۵.۲ متر مربع است.

به گزارش خبرگزاری مهر، قربانعلی شیرزاد افزایش فضای پرورشی و آموزشی استان را یکی از اولویت های دولت برشمرد و افزود: البته در سال های اخیر بیشتر تمرکز ما بر روی کیفیت بخشی فضاهای موجود بوده و در کنار آن به افزایش فضا نیز توجه داریم.

وی افزود: در حال حاضر سرانه فضای آموزشی و پرورشی استان مازندران پنج متر مربع است در حالی که میانگین کشوری ۵.۲ متر مربع و فضای استاندارد جهانی نیز ۸.۴ متر مربع است.

مدیرکل نوسازی مدارس مازندران همچنین گفت: سال تحصیلی جدید تعداد ۳۸ فضای آموزشی و پرورشی با زیربنای ۳۷ هزار و ۱۱۶متر مربع واعتباری بالغ بر ۹۰ میلیارد تومان  احداث ومورد بهر ه برداری قرار می گیرد.

شیرزاد این فضاهای آموزشی را شامل ۲۸ باب مدرسه ، در قالب ۲۰۰کلاس درس هفت سالن ورزشی ، یک چشمه استخر و  ۲ واحد ساختمانی برای کانون پرروشی فکری معرفی کرد و افزود: از مجموع پروژه های قابل افتتاح ۶ماهه اول سال جاری ،۲۱ پروژه کاملا با اعتبار دولتی ، ۱۲ پروژه مشارکتی دولت و خیرین و پنج پروژه مردمی بود.

این مسئول با اعلام این که ۱۹ پروژه از این میزان در مناطق شهری و بقیه در مناطق روستایی بود، از تلاش برای بهره برداری از تعدادی پروژه آموزشی همزمان با سال تحصیلی در ماه مهر خبر د اد.

قربانعلی شیرزاد با بیان اینکه استانداردسازی سامانه‌گرمایشی  و حذف بخاری‌های نفتی مشمول برخورداری مدارس از گاز طبیعی است، گفت: بیشتر مدارس برخوردار از بخاری نفتی در مناطق بالادست و روستایی بخصوص در مناطق روستایی بخش دودانگه، چهاردانگه و بندپی غربی و شرقی بابل قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه تمامی روستاهای هدف استانداردسازی سامانه گرمایشی امسال از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند، افزود: اما متاسفانه استاندارد سازی مدارس باقی مانده به دلیل عدم نصب علمک گاز متوقف مانده است.

مدیرکل نوسازی مدارس مازندران گفت: بر اساس گزارش شرکت گاز مازندران در مهرماه جاری یک و نیم درصد مدارس باقی مانده به صورت کامل از گاز طبیعی برخوردار خواهند شد و عملیات حذف بخاری‌های نفتی و جایگزینی آن با بخاری های استاندارد انجام می‌شود.

شیرزاد همچنین با اشاره به اینکه استانداردسازی سامانه گرمایشی شامل نصب شوفاژ یا بخاری‌ خواهد بود، اعلام کرد: بخش قابل توجهی از تجهیزات خریداری شده و نوسازی مدارس فقط منتظر نصب علمک‌های گاز مدارس است.

مدیرکل نوسازی مازندران با تاکید بر اینکه زمستان پیش رو هیچ کلاس درسی در استان از بخاری نفتی برای گرمایش استفاده نخواهد کرد، افزود : در صورتی که در برخی مناطق هنوز گازرسانی صورت نگرفته ، سامانه‌های گرمایشی استاندارد جایگزین خواهد شد و هیچ مدرسه‌ای از بخاری نفتی استفاده نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش ، ۴۵ میلیارد ریال اعتبار هم برای جمع آوری و جایگزینی بخاری های نفتی از کلاس‌های درس استان اختصاص یافته ، ضمن این که تجهیزات و بخاری های جایگزین بخاری های نفتی مدارس هم از پیش خریداری و در انبار های اداره کل نوسازی نگهداری می‌شود و در نوبت نصب قرار دارد.

کد خبر 4724083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =