کمبود ۹۶۰ هزار مترمربع فضای آموزشی در خراسان رضوی

مشهد - معاون مشارکت‌های نوسازی و مدارس غیردولتی خراسان رضوی گفت: نزدیک به ۹۶۰ هزار متر مربع فضای آموزشی نسبت به کشور کم داریم که جبران آن به اعتباری نزدیک به ۵ هزارمیلیارد تومان نیاز دارد.

محمد صادق قاری، معاون مشارکت‌های نوسازی و مدارس غیردولتی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان از مشارکت خیرین مدرسه‌ساز سراسر کشور، در خراسان رضوی جلب شد. همچنین برای اولین بار سهم خیرین از سهم دولت در استان پیشی گرفته است.

وی افزود: در مهرماه سال جاری ۲۹۳ پروژه با ۱۴۵ هزار و ۱۹۷ متر فضای آموزشی تحویل آموزش و پرورش استان خواهد شد. ازاین تعداد، ۱۶۹ پروژه با مشارکت خیرین بوده است. خراسان رضوی نیز با ۶۰۲ کلاس درس به مساحت ۷۲ هزار و ۳۵۳ متر، در این پروژه‌ها سهیم بوده است.

قاری تصریح کرد: مجموع اعتباراتی که برای این پروژه‌ها هزینه شده است، بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان است که نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان مشارکت خیرین است.

معاون مشارکت‌های نوسازی و مدارس غیردولتی خراسان رضوی در خصوص سرانه فضای آموزشی استان، گفت: نسبت به سرانه فضای آموزشی کشور، استان خراسان رضوی یک متر عقب است، یعنی سرانه فضای آموزشی در کشور۵/۲ است، در صورتی که در استان این میزان ۴/۳ با تحویلی‌های سال جاری است. بنابراین نزدیک به ۹۶۰ هزار متر مربع فضای آموزشی نسبت به کشور کم داریم که اعتباری نزدیک به پنج هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

وی گفت: خیرین مدرسه‌ساز در استان خراسان رضوی به عنوان استان پیشتاز، سهم بسیار بزرگی در تأمین فضاهای آموزشی دارند. حدود پنج هزار پروژه با مشارکت خیرین یا توسط خیرین از سال ۱۳۷۷ تاکنون ساخته شده است. این کمک‌ها نشانگر جریان خیری است که به عنوان جریانی اصیل و مردمی در این استان پیشتاز بوده و توانسته سهم قابل توجهی از فضای آموزشی استان را تأمین کند.

قاری با اشاره به وجود پتانسیل خوب در زمینه مدرسه‌سازی در استان، ابراز کرد: اگر بتوانیم مشارکت همگان را در ساخت مدارس جلب کنیم، انتظار داریم در یک دوره سه الی پنج ساله بتوانیم تمام نیازهای آموزشی استان را پاسخگو باشیم.

معاون مشارکت‌های نوسازی و مدارس غیردولتی خراسان رضوی در خصوص دستور وزیر جدید آموزش و پرورش در خصوص حذف مدارس خشت و گل و همچنین بخاری های نفتی، گفت: خوشبختانه در استان خراسان مدرسه خشت و گلی خطرساز نداریم، تعداد محدودی کلاس داشتیم که تا اول مهر با کانکس یا کلاس سیار عوض خواهد شد. در اکثریت مدارس استان سیستم گرمایشی استاندارد نصب و در حال بهره‌برداری است.

وی ادامه داد: در بخش‌های باقی مانده از مدارس که سیستم استاندارد گرمایشی ندارند، ناشی از عدم پوشش گاز است. در این مناطق بخاری‌های تابشی و نفتی استاندارد در اختیار دانش‌آموزان قرار دارد.

قاری افزود: از نظر استانداردسازی فضاهای آموزشی مشکلی وجود ندارد، اما انتظارات می‌رود که تمام مدارس از سیستم گرمایشی استاندارد و مطمئن (یعنی موتور خانه) استفاده کنند که این مهم با گازکشی همه روستاهای استان محقق خواهد شد.

وی افزود: دولت تعهد داشته است که تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور را تا پایان سال ۹۵ گازکشی کند، اما از این تعهد عقب است. اگر این گازکشی روستاهای بالای ۲۰ خانوار محقق شود، مطمئنا استاندارد سازی سیستم گرمایش فضاهای آموزشی نیز محقق خواهد شد.

معاون مشارکت‌های نوسازی و مدارس غیردولتی خراسان رضوی در خصوص سهم مدارس غیر دولتی در استان گفت: مجموعا هزار و ۳۰۰ مدرسه غیر دولتی در استان خراسان رضوی وجود دارد.

کد خبر 4724120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =