فقط هندبال ایران با بحران لژیونر مواجه است/ سازندگی نکرده‌ایم

سرمربی تیم ملی هندبال ایران در حاشیه برگزاری آخرین اردوی تیم قبل از حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک گفت: در بین تیم های رقیب، فقط ایران است که با بحران نبود لژیونرها مواجه است!

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین و آخرین اردوی تیم ملی هندبال بزرگسالان کشورمان برای حضور در رقابت های انتخابی المپیک در قطر به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. در این اردو که از ۲۴ شهریورماه آغاز و تا یکم مهرماه در تهران پیگیری می شود ۲۰ بازیکن حضور دارند. قرار است این تیم از سوم مهرماه در یک تورنمنت چهارجانبه در اصفهان حضور یابد.

علیرضا حبیبی سرمربی تیم ملی هندبال مردان کشورمان در حاشیه برگزاری این اردو، در گفتگو با مهرگفت: چهارمین اردوی تدارکاتی تیم ملی را پشت سر می گذاریم. این اردو تا یکم مهرماه در تهران پیگیری و سپس عازم شهر اصفهان می شویم تا با تیم ملی عراق و تیم جوانان چند بازی تدارکاتی داشته باشیم.

وی افزود: قرار است ظرف یکی دو روز آینده تیم ملی عراق برای چند بازی تدارکاتی وارد اصفهان شود که به همین منظور تیم ملی ایران و جوانان و تیم باشگاه فولاد که میزبان این مسابقه است در اصفهان حاضر خواهند شد.  دو بازی تدارکاتی با تیم عراق، یک بازی با تیم جوانان و احتمالا یک بازی با تیم فولاد خواهیم داشت.

تلاش برای همراهی لژیونرها نتیجه نداده است!

مربی تیم ملی هندبال مردان کشورمان در پاسخ به این پرسش که « تکلیف لژیونرها برای همراهی تیم ملی چه خواهد شد؟ »، گفت: در حال حاضر ۲۰ نفر را به اردو دعوت کرده ایم که از مجموع بازیکنان خارج از کشور ، فقط پویا نوروزی در اردوست که وضعیت وی هم برای ملحق شدن به تیم ملی در مسابقات قطر مشخص نیست. برای همراهی بازیکنانی که در لیگ رومانی و قطر و اروپا هستند تا این زمان هیچ نتیجه مثبتی نگرفته ایم و فدراسیون در حال مکاتبه و رایزنی است که شاید بتوانیم این نفرات را در اختیار بگیریم.

مبنا موجودیت حال حاضر است

وی تاکید کرد: ما مبنا را بر اساس مدیریت خودمان و موجودیت بازیکنانی که در حال حاضر در اختیار داریم می گذاریم و برنامه ها را پیش می بریم. البته از ابتدا هم پیش بینی این قضایا را کرده بودیم که شاید نتوانیم از حضور و همراهی لژیونرها استفاده کنیم.

به جوانگرایی توجه شده است

« به نظر می رسد تیم جوانی در اختیار دارید که شاید برخی از آنها برای اولین بار تیم ملی را همراهی می کنند؟»، وی در پاسخ به این سوال گفت: به هر حال برای اولین بار به بحث جوانگرایی و زیر ساخت های تیم ملی توجه شده است. تلاش کردیم تا به بازیکنان شایسته ای که در لیگ جوانان بوده فرصت داده و آنها را در ترکیب تیم قرار بدهیم. با این تصمیم به جوانان تجربه حضور در تیم بزرگسالان را داده ایم. برخی از این نفرات هم در رده سنی جوانان هستند و هم در رده سنی بزرگسالان که بعد از این رویداد می توانند در رقابت های جوانان هم حاضر شده و در آینده نیز از تجارب بدست آمده برای ادامه کار در تیم بزرگسالان استفاده کنند.

نتیجه گرفتن سخت خواهد بود / تنها تیم استثنایی مسابقات ما هستیم!

«با توجه به جوانگرایی صورت گرفته و پوست اندازی که در تیم شده نتیجه گرفتن سخت خواهد شد، پیش بینی شما از نتایج چیست؟»، وی در این خصوص این طور پاسخ داد: قطعا نتیجه گرفتن سخت است. تیم هایی که در آسیا هستند برنامه دراز مدت داشته و اردوهای تدارکاتی و بازیهای تدارکاتی خوبی داشته اند و تنها تیمی که شرایط استثنایی دارد فقط ما هستیم! عربستان، کویت و کره جنوبی هیچ کدام شرایط ما را ندارند. قطعا لژیونر هم اگر داشته باشند به ترکیب تیم اضافه می شود که لژیونر هم ندارند. در صورت داشتن این چنین بازیکنانی با قدرت در این قضیه وارد می شوند.

فقط تیم ایران با بحران لژیونر مواجه است

حبیبی بیان کرد: فدراسیون ما چندین مکاتبه  با فدراسیون رومانی کرده اما آنها همکاری لازم را نمی کنند. رقبای ما بازیکن لژیونر ندارند و حتی لیگ های خود را هم شروع نکرده اند و عملا تمام بازیکنان خود را دربست در اختیار تیم ملی قرار داده اند و فقط تیم ما با این بحران مواجه هست. متاسفانه بازیکنان خوبی داریم که در کشور ما رشد کرده اند و الان که موقع بهره برداری از آنها هست  نمی توانیم از آنها استفاده کنیم.

تکلیف تیم در چند روز آینده مشخص می شود

این چندمین مرتبه است که با نزدیک شدن به حضور تیم هندبال در یک رویداد مهم بین المللی یا آسیایی، بازیکنان لژیونر در تیم ملی حضور ندارند و این در حالی است که فدراسیون تا آخرین لحظه روی حضور آنها حساب باز می کند اما  در نهایت بدون آنها راهی مسابقات می شود!

سر مربی تیم ملی هندبال مردان کشورمان در این خصوص بیان کرد: این دفعه چهارم یا پنجم است که این اتفاق می افتد. تلاش می کنیم که وضعیت خود را ظرف چند روز آینده مشخص کنیم تا این سر درگمی تا روز مسابقه برای ما وجود نداشته باشد و  حداقل موجودیت خود را بدانیم و بتوانیم تمرینات تاکتیکی و برنامه های تدارکاتی را برای بازیکنان اصلی دنبال کنیم.

وی افزود: تیم ما جوان است و اکثرا اولین بار است که در ترکیب تیم بزرگسالان قرار گرفته اند. البته این طور هم نیست که تجربه ای نداشته باشند. برخی از آنها قبلا در ترکیب تیم نوجوانان و جوانان در مسابقات آسیایی حاضر بوده اند.

فرصت ها را از دست داده ایم

« از قبل هم پیش بینی شده بود که ما در رقابت های انتخابی المپیک شانس زیادی برای کسب نتیجه نداریم آیا برای مسابقات قهرمانی آسیا شرایط بهتری خواهیم داشت ؟ آیا داستان عدم همراهی لژیونرها در مسابقات قهرمانی آسیا هم ادامه خواهد داشت یا اینکه با برنامه ریزی متفاوت و با همین نفرات راهی رقابت های آسیایی می شویم؟»، حبیبی در پاسخ به این پرسش تصریح کرد: بستگی دارد ما نمی دانیم که داستان لژیونرها برای این رقابت ها هم ادامه دارد یا خیر؟ چند سال قبل کره جنوبی در مقابل ایران بازی را واگذار کرد و ششم شد و ما پنجم. کره برنامه ریزی خوبی انجام داد و بازیکنان جوان آورد. اردوهای خارجی و کمپ های خوب را برنامه ریزی کرد، کادر فنی خارجی آورد و در حال حاضر سوم آسیا شده و  شرایط خود را در قهرمانی آسیا تثبیت کرده و جواز حضور در مسابقات جهانی را گرفته است.

مدرس فدراسیون جهانی هندبال خاطرنشان کرد: متاسفانه ما در این چند سال فرصت ها را از دست داده ایم و علی رغم اینکه در مسابقات نتیجه ای نگرفته ایم، حتی هیچ سازندگی هم نکرده ایم! امیدواریم با این جوان گرایی که شروع شده اتفاقات خوبی را در آینده شاهد باشیم و اگر بازیکنان لژیونر به ما نپیوندند حداقل این بازیکنان بتوانند در آینده بار تیم ملی را به دوش بکشند.

وی در پایان به اردو و برنامه های تدارکاتی تیم ملی در قطر هم اشاره کرد و گفت: فدراسیون قطر از ما دعوت کرده و ما قرار است ۹ روز زودتر از مسابقات انتخابی المپیک قاره به این کشور برویم. در تلاشیم تا علاوه بر تیم ملی هندبال قطر بتوانیم با یکی دو باشگاه قطری نیز مسابقه تدارکاتی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، رقابت های هندبال انتخابی المپیک در قاره آسیا، از ۲۵ مهرماه تا پنجم  آبان ماه در دوحه قطر برگزار می شود که تیم ایران در گروه دوم با تیم های بحرین، قطر، کویت و کره جنوبی هم گروه است. تنها تیم اول قاره آسیا جواز حضور در رقابت های انتخابی المپیک را دریافت می کند و تیم دوم می تواند مجوز شرکت در مسابقات انتخابی قاره ای را دریافت کند.

کد خبر 4724198

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =