سفر معاون اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی/آغاز پروژه راه آهن۱۵ مهر

بیرجند- وزیر معین اقتصاد مقاومتی در خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی پروژه راه آهن خراسان جنوبی ۱۵ مهرماه با حضور معاون اول رئیس جمهور آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود سلطانی فر صبح شنبه در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر شرایط ویژه ای در کشور برقرار است.

وی بیان کرد: بعد از ۳۰ ماه تلاش و مذاکرات؛ به فرمول برد- برد رسیدیم اما تغییر در حاکمیت آمریکا سبب شد با بدعهدی ها مواجه شویم.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه امروز بعد از موضع گیری جدید آمریکا با وضعیت خطیری مواجه هستیم، عنوان داشت: هم اکنون تحریم های نادعالانه علیه ملت ایران اعمال می شود که از آن به عنوان ترور اقتصادی که همه عرصه ها را نشانه گرفته،می توان یاد کرد .

سلطانی فر با اشاره به اینکه در هشت سال دفاع مقدس در طول هزار کیلومتر مرز جنگیدیم و در جنوب کشور جنگ نفتکش ها را داشتیم، افزود: با این وجود هیچ گاه صادرات نفت قطع نشد و درآمد آن وارد کشور می شد اما در حال حاضر به شدت تحت فشار هستیم و مجاری درآمد حاصل از آن محدودتر می شود.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه امسال با ۴۰۷ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شد که در نهایت ۴۴۸ هزار میلیارد تومان مصوب شد، بیان کرد: با توجه به توقف درآمدها ۶۲هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور تحقق نخواهد یافت که فشار بر روی پروژه های عمرانی خواهد بود.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه با توجه به کسر درآمدها کسر تخصیص در ردیف های عمرانی خواهیم داشت، بیان کرد: تمام هم و غم دولت این است که با شرایط تحریم مقابله کند.

سلطانی فر ادامه داد: خیلی ها تصور می کردند کاهش ارزش پول کشور و افزایش قیمت ارز بیشتر از الان خواهد بود اما با تدابیر انجام شده از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی موفق شدیم افزایش قیمت ارز و روند کاهش پول ملی را کنترل و تورم را کاهش دهیم.

 کنترل روند نگران کننده شاخص های تورم

وی بیان داشت: همچنین روند نگران کننده برخی شاخص های تورم و اشتغال کنترل شد و امیدوار هستیم با عزم و اراده دولت و ملت این گردنه را پشت سر بگذاریم.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه خمیر مایه اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده از همه ظرفیت های کشور برای رشد و توسعه و مقابله با تحریم های داخلی و خارجی، گفت: علی رغم تمام محدودیت ها و موانع موفقیت در این عرصه قابل قبول است  و اگر دچار تحریم ها نمی شدیم امروز دستاوردهای بیشتری داشتیم.

سلطانی فر با بیان اینکه کشور دارای ظرفیت های فراوانی در همه استان ها است، عنوان داشت:  به لحاظ ذخایر گازی دوم و ذخایز نفتی چهارم هستیم و در مجموع ذخایز نفت و گازی رتبه اول دنیا را داریم.

وی اضافه کرد: امروز با همه محدودیت ها توانسته ایم بهره برداری از پارس جنوبی را از قطر بیشتر کنیم اما نیازمند سرمایه گذاری های زیادی هستیم.

وزیر معین خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه مدل توسعه در کشور بسیار مهم است، بیان کرد: در چهل سال گذشته در مجموعه ای از  کشورهای آسیای جنوب شرقی قرار داریم که ببر اقتصادی در منطقه هستند.

سلطانی فر ادامه داد: این کشورها به دنبال هستند با استفاده از سرمایه گذاری خارجی، اصلاح نظام بانکی و مالی و فرهنگ نژاد زرد امروز درامد سرانه خود را ده ها برابر افزایش دهند.

وی با بیان اینکه اژدهای اقتصادی یعنی چین از خواب بیدار شده و ژاپن را پشت سر گذاشته است، تأکید کرد: اگر از منابع  سریع استفاده نکنیم از دنیا عقب خواهیم ماند.

 گرفتن مالیات بعد از تولید ثروت

وزیر ورزش و جوانان بیان داشت: نباید ایراد به سرمایه گذار بگیریم بلکه باید حمایت کنیم و در مراحل ابتدایی کار اجازه ایجاد اشتغال دهیم و بعد از تولید ثروت مالیات بگیریم.

سلطانی فر با اشاره به اینکه کشورهای توسعه یافته دنیا به دنبال مدل ایجاد ثروت و توزیع عادلانه ثروت رفته اند، بیان کرد: باید اجازه دهیم منابع دولتی و خصوصی اول ثروت ایجاد کند و بعد از طریق اخذ مالیات ها ایجاد رفاه عمومی کنیم.

وی اضافه کرد: در کشوری هستیم که به لحاظ ذخایر معدنی و هیدروکربنی جایگاه مهمی دارد و به لحاظ جاذبه های گردشگری رتبه یازدهم و دوازدهم دنیا داریم.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه آغاز عملیات اجرایی راه  آهن استان در کوتاه ترین زمان ممکن  انجام می شود، افزود: تلاش می شود در سفر  معاون اول رئیس جمهور به استان که ۱۵ مهر ماه انجام می شود، این پروژه آغاز شود.

وی ادامه داد: مسائل دیگر استان که هنوز به سرانجام نرسیده طی گزارشی ارسال شود تا به صورت تک تک از طریق وزارتخانه‌های مربوطه پیگیری شود.

وی با بیان اینکه درحوزه ورزش و جوانان؛ خراسان جنوبی در کنار پنج استان دیگر به صورت ویژه دیده شده است، افزود: تلاش می شود تا پروژه های نیمه تمام با سرعت بیشتری به سرانجام برسد.

کد خبر 4724242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =