تخصیص حق آبه به شهرستان های صنعتی استان مرکزی از سد ۱۵ خرداد

اراک- استاندار مرکزی گفت: پس از گذشت ۳۰ سال، شهرستان های صنعتی استان مرکزی از جمله دلیجان و محلات، از حقآبه سد ۱۵ خرداد برخوردار شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی آقازاده روز شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: در جلسه ای که هفته گذشته با وزیر نیرو برگزار شد، پس از سال ها پیگیری و تلاش، استان مرکزی دارای تخصیص آب از سد ۱۵ خرداد شد تا پس از موافقت وزیر نیرو در برگه تخصیص آب در اولین شورای عالی آب این سهم بین ۵ الی ۱۰ میلیون متر مکعب داده شود. این تخصیص برای شهرستان های صنعتی از جمله دلیجان و محلات انجام می شود.

وی افزود: آب رسانی به ساوه از طریق سد کوچری با اشکال خط انتقال آب مواجه بود و اعمال ماده ۵۶ قانون در این زمینه پیشنهاد شد، برای مشارکت کننده انجام این کار ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و وزیر نیرو موافقت خود را اعلام کرد تا مجوز را برای رییس برنامه و بودجه ارسال کند.

استاندار مرکزی گفت: در حوزه آبرسانی شهرستان تفرش تا پایان مهر ماه با توجه به توان پروژه باید فعال شود تا سال ۱۴۰۰ افتتاح خط آبرسانی را داشته باشیم.

آقازاده افزود: با توجه به صرفه جویی از منابع آبی استان، مقرر شده است وزارت نیرو سهمیه تخصیصی برای استان مرکزی در نظر بگیرد تا در شورای عالی آب میزان آن مشخص شود.

وی عنوان کرد: برنامه سازگاری با کم آبی استان باید ظرف دو هفته آینده آماده و در جلسه بعدی شورای حفاظت از منابع آبی استان بررسی نهایی آن انجام شود.

استاندار مرکزی گفت: در طول برنامه سازگاری با کم آبی استان در مصرف آب استان باید به میزان ۸۵۰ الی ۹۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی صورت پذیرد و در این راستا سهم شهرستان ها ظرف این دو هفته مشخص شود.

آقازاده افزود: فرمانداران شهرستان ها از نقش محوری برای کاهش مصرف آب در اجرای برنامه سازگاری با کم آبی استان تا سال ۱۴۰۵ برخوردار هستند و باید در این راستا همکاری لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: مجموعه جهاد کشاورزی استان مرکزی در مصرف بهینه آب به عنوان استان برتر موفقیت هایی خوبی را کسب کرده است و باید از همکاری کشاورزان در این حوزه تقدیر به عمل آورد.

استاندار مرکزی با اشاره به لزوم همکاری بیشتر برای انسداد چاه های غیرمجاز تاکید کرد: فرمانداران باید دقت کنند که در این راستا در شهرستان های اراک، شازند، خنداب و خمین عقب هستیم بنابراین باید برنامه ریزی لازم را انجام دهند.

 آقازاده گفت: در بحث هوشمند سازی و نصب کنتورهای حجمی آب سازمان جهاد کشاورزی و شهرستان ها باید اقدامات لازم را انجام دهند تا در سال ۹۹ این کار در حجم وسیع تری انجام شود و استفاده از آب های سطحی مانند سدها بخش های زیادی از منابع آب زیر زمینی را کنترل کند.

وی اظهار کرد: باید صرفه جویی به میزان۸۵۰ الی ۹۰۰ میلیون متر مکعب را در مصرف آب استان در هفت سال آینده در دستور کار داشته باشیم و تمامی دستگاه ها مکلف هستند در این راستا همکاری لازم را به عمل آورند.

استاندار مرکزی تاکید کرد: همکاری کشاورزان و کاربران در انجام این کار مهم است و باید این مشارکت بین دو طرف صورت پذیرد.

آقازاده گفت: میزان گندم خریداری شده کشور در سال جاری ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته کاهش ۱۴ درصدی داشته و تاکنون ۳۰۵هزار تن گندم در استان خریداری شده که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد کاهش داشته است.

استاندار مرکزی گفت: از ۵۱۸ میلیارد تومان مطالبات کشاورزان تاکنون ۵۱۳ میلیارد تومان پرداخت شده است و نسبت به سال گذشته یک ماه عقب هستیم.

کد خبر 4724730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =