خانه تخریب شده در شیراز فاقد ارزش ثبتی بوده است

شیراز _ معاون میراث فرهنگی فارس استان فارس گفت: خانه تخریب شده در بافت تاریخی شیراز مربوط به اواخر دوران زندیه و اوایل قاجاریه ا فاقد هرگونه ارزش ثبتی بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، عبدالرضا نصیری در خصوص خانه تخریب شده در بافت تاریخی شیراز یادآور شد: موضوع این خانه به قبل از سال ۹۰ بازمی‌گردد، تا پیش از آن، این خانه مانند صدها خانه تاریخی در شیراز از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان فارس به‌عنوان یک خانه تاریخی ارزشمند دیده می‌شد و نگاه ما برای ثبت و حفظ این اثر تاریخی بود اما قبل از سال ۹۰ این خانه دچار آتش‌سوزی شد و با ۸۰درصد تخریب تقریباً غیر از اسکلت اصلی خانه چیزی از آن باقی نماند.

وی ادامه داد: با این حال با توجه به وجود برخی از ارزش‌های معماری در این خانه از جمله هشتی آن، اداره‌کل میراث‌فرهنگی درصدد حفظ و صیانت از این بنای تاریخی بود اما سال ۱۳۹۴ نیز بخش‌های دیگر این خانه از جمله هشتی آن آسیب دید و این خانه تقریبا به بنایی که فاقد ارزش ثبت است تبدیل شد.

معاون میراث‌فرهنگی استان فارس اضافه کرد: در این مدت مالک که فردی حقیقی است بارها درخواست دریافت مجوز برای تجدید بنا را داشت که بنا به دلایلی با آن مخالفت می‌شد، اما بعد از بررسی‌های به‌عمل‌آمده مجوز تخریب این بنا در بافت تاریخی شیراز صادر شد.

نصیری گفت: این خانه اگرچه در بافت تاریخی شیراز واقع شده بود، اما نه‌تنها ثبت ملی نشده بود، بلکه فاقد ارزش ثبت بود و از طرفی در سال‌های اخیر این خانه به یک زباله‌دانی و محلی برای تجمع افراد معتاد تبدیل شده بود که این موضوع نیز مغایر با مسئولیت‌های اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس است؛ از این رو با توجه به این‌که این خانه فاقد ارزش تلقی می‌شود، مجوز تخریب آن صادر شده است.

معاون میراث‌فرهنگی استان فارس یادآور شد: در طول سال های متمادی این اداره‌کل برای صیانت و حتی ثبت این خانه در بافت تاریخی شیراز تلاش کرد اما به نتیجه نرسید، این در حالی است در همین سال‌ها ده‌ها خانه تاریخی دیگر از سوی این اداره‌کل حفظ و صیانت شده‌اند. اما این خانه فاقد ارزش ثبت بود و با درخواست مالک در خصوص تجدید بنا برابر قانون موافقت شده و کار غیرقانونی صورت نگرفته است.

کد خبر 4725421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =