طرح «نجات» با هدف ساماندهی حاشیه شهر مشهد رونمایی می‌شود

مشهد - استاندار خراسان رضوی گفت: طرح جهاد اجتماعی «نجات» در راستای ساماندهی حاشیه مشهد به صورت رسمی و با حضور مقامات استانی اول مهرماه رونمایی می‌‍شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی،علیرضا رزم حسینی در اولین جلسه طرح جهاد اجتماعی «نجات» که با حضور نماینده ۴۱  دستگاه عضو ساماندهی حاشیه مشهد و در محل دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شده بود، اظهار کرد: تاکنون همه ارگان‌ها اقداماتی متفاوتی برای ساماندهی در حاشیه شهر مشهد انجام داده اند اما هنوز هم حاشیه وجود دارد لذا باید این دفعه با همگرایی بین دستگاه های متولی از بروز موازی کاری جلوگیری شود.

استاندار خراسان رضوی عدم توسعه یافتگی روستاها را دلیل ایجاد حاشیه نشینی در شهرها دانست و افزود: بخش اول اقدامات مربوط به طرح «نجات» در روستاها با توجه به ظرفیت معین‌های اقتصاد مقاومتی در حال انجام است و در بخش دوم اقدامات باید از گسترش حاشیه نشینی جلوگیری شود.

وی با تأکید بر همه جانبه بودن طرح «نجات»، تصریح کرد : در فاز اول طرح «نجات» هشت محله انتخاب شده است تا به تدریج محلات مورد هدف از حاشیه مشهد خارج شوند لذا بعد از مدت زمان مشخصی می‌توانیم سرانه‌های امنیتی، شغلی، ورزشی، اجتماعی و فرهنگی محلات هدف را با زمان قبل از اجرای طرح مقایسه کنیم.

رزم حسینی اضافه کرد: در حوزه حاشیه مشهد جمعیت بسیاری از بانوان زندگی می‌کنند که خود و فرزندانشان دچار بحران‌های مختلفی هستند لذا حتما باید به این قشر تاثیرگذار نیز رسیدگی شود.

استاندار خراسان رضوی خواستار توجه بیشتر به کنترل جمعیت ساکن در حاشیه مشهد شد و افزود: باید مشوق‌هایی فراهم شود تا این خانوارها به مبدا خود برگردند. اگر طرح «نجات» در حاشیه مشهد انجام شود پیروزی بزرگی محسوب می‌شود که بگوییم چند محله از حاشیه خارج شده و به مرحله کم برخودار رسیده است.

همچنین حسن جعفری،معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: در فاز اول طرح نجات که هشت محله از ۶۷ محله هدف حاشیه مشهد را در برمی‌گیرد نام محله‌هایی از جمله مهرآباد، عباس آباد، زرکش، امام هادی پورسینا، و اسماعیل آباد قرار دارند که جمعیتی بالغ بر ۳۲۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در چشم انداز طرح «نجات» موضوع مهاجرت معکوس مدنظر است، گفت: باید بتوانیم افرادی که در حاشیه مشهد ساکن شده‌اند را به مراکز مبدا آن‌ها برگردانیم تا با این کار ضمن جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی، جلوی خالی شدن روستاها را بگیریم.

جعفری اذعان کرد: ۷۵ درصد اطلاعات محلات در دستگاه‌های اجرایی موجود است که می‌تواند مبنای تصمیمات ما باشد و ۲۵ درصد دیگر بوسیله دفاتر تسهیلگری جمع آوری می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نقش دفاتر تسهیلگری را بسیار مهم برشمرد و افزود: عمده وظیفه این دفاتر شناخت وضعیت موجود محله هدف است تا داده‌های لازم از جامعه هدف جمع آوری شده و در اختیار دستگاه‌های متولی قرار گیرد.

گفتنی است در پایان این جلسه، استاندار خراسان رضوی احکام روسای کمیته‌های هشت گانه طرح جهاد اجتماعی نجات را ابلاغ کرد.

کد خبر 4725676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =