برنامه‌های آموزش و پرورش برای ورزش دانش‌آموزان درسال تحصیلی جدید

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت ورزش ضمن اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال تحصیلی جدید در حوزه ورزش از تزریق ۳۵۰ میلیارد ریال به استان‌ها برای تامین تجهیزات خبر داد.

مهرزاد حمیدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه برای سال تحصیلی جدید از طرف معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش یک بسته جدید تعریف شده است، گفت: ریشه اصلی این بسته از سند تحول گرفته شده است. در واقع مکنونات سند تحول را در قالب پروژه تعریف کرده ایم. این پروژه ها را اجرا می کنیم و اینگونه سند تحول در حوزه ورزش اجرایی می شود.

وی با اشاره به اینکه طبق سند تحول مدرسه کانون تحول است، تصریح کرد: بنابراین در برنامه ریزی های خود باید به سمت برنامه محوری حرکت داشته باشیم. یعنی اگر مدرسه محل حضور دانش آموز است و اگر جمعیت هدف وزارت آموزش و پرورش، دانش آموزان هستند باید مطالبات آنها توسطه مدارس ارائه شود. به همین دلیل است که در برنامه ریزی های خود به فراگیر بودن و دانش آموز مدار بودن توجه داریم.

معاون وزارت آموزش و پرورش در حوزه تربیت بدنی و سلامت با تاکید بر توجه لازم به زیرنظام های سند تحول خاطرنشان کرد: بسته تعریف شده برای سال تحصیلی جدید شامل فعالیت های مختلفی است. طبیعتا محور آن تربیت بدنی است و در آن روی موضوع نیروی انسانی توجه زیادی داریم. امسال از طرف استان ها برای در اختیار داشتن ۸۰۰ نیروی انسانی اعلام نیاز شد و به همین دلیل نیروی جدید جذب خواهیم کرد. این بخشی از فعالیت های ما در بسته تعریفی برای امسال است.

وی در این رابطه ادامه داد: در طول تابستان ۱۰۰ هزار نفر را مورد آموزش ۴۰ ساعته قرار دادیم تا برای فعالیت در حوزه تربیت بدنی و مربیگری آن علاقمند و توانمندتر شوند.

حمیدی به فاکتور فضا به عنوان یکی دیگر از موارد مورد توجه در بسته تعریف شده اشاره کرد و گفت: تاکید بر این است که در مدارس تازه تاسیس حتما سالن هایی ویژه ورزش احداث شود. البته چنین برنامه ای با کار کوتاه مدت به نتیجه نمی رسد. به همین دلیل ۱۰۰ چمن مصنوعی طی سه سال گذشته پیش بینی کردیم. دیگر اینکه تغییر کاربری در ۳۸۰ مدرسه دخترانه ابتدایی پیش بینی شده به گونه ای که شرایط در آنها برای پرداختن به ورزش خیلی بهتر مهیا شود.

وی همچنین از افتتاح ۱۴۲ سالن ورزشی و ۱۶ استخر در آغاز هفته تربیت بدنی توسط وزیر ورزش خبر داد و گفت: افتتاح این سالن ها و استخرها نتیجه اقداماتی است که در زمینه نوسازی انجام شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اهمیت تجهیزات و در اختیار داشتن کامل آنها برای ورزش گفت: نمی توانیم معلم ورزش و فضای لازم را در اختیار داشته باشیم اما فاقد تجهیزات مورد نیاز باشیم. در این زمینه ۳۵۰ میلیارد ریال برای تامین تجهیزات مورد نیاز با اولویت مناطق محروم پیش بینی شده است. این بودجه در هفته پایانی شهریورماه در اختیار استان ها قرار گرفت تا مسئولان مربوطه از آن برای تجهیز کردن مناطق موردنظر استفاده کنند.

حمیدی در ادامه با بیان اینکه انجام هفته ای دو ساعت ورزش برای دانش آموزان در طول یک هفته پاسخگوی نیازها و اهداف موردنظر نیست، تصریح کرد: به همین دلیل فعالیت های فوق برنامه را در دستور کار قرار داده ایم مانند المپیاد درون مدارس که اجرای آن به طور گسترده دنبال می شود. برگزاری دوره جدید المپیاد دانش آموزی با توجه به اینکه المپیک توکیو هم سال آینده برگزار می شود، می تواند در المپیکی تر شدن فضای مدارس و حتی جامعه تاثیرگذار باشد. اینگونه دانش آموزان هم نگاهی به المپین ها به عنوان الگوهای ورزشی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه ۸ هزار مدرسه کانون درون مدرسه ای دارند، خاطرنشان کرد: نظام استعدادیابی در همین کانون ها شکل می گیرد و به همین دلیل امسال توجه بیشتری به آنها خواهیم داشت تا خروجی بهتری از فعالیت های انجام شده در کانون ها بگیریم.

معاون وزارت آموزش و پرورش در حوزه تربیت بدنی و سلامت در پایان گفت: «مدرسه میزبان» یکی از دیگر فعالیت های تعریف شده در بسته پیش بینی شده برای امسال است که باید بیشتر ازسال های قبل موردتوجه باشد. ما می توانیم در برخی مدارس میزبان رقابت در برخی رشته ها باشیم و اینگونه فعالیت های ورزشی را در سطح قهرمانی در مدارس پیگیری کنیم.

کد خبر 4726028

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =