سیاره زهره قبلا قابل سکونت بوده است

مدل های جدید رایانه ای ناسا نشان می دهد که سیاره زهره تا نزدیک به ۷۰۰ میلیون سال قبل سیاره ای قابل سکونت بوده و آب به شکل مایع در آن وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یافته های موسسه علوم فضایی گدارد وابسته به ناسا نشان می دهد که سیاره زهره بین دو تا سه میلیارد سال قبل از دمایی مناسب برخوردار بوده و لذا آب به شکل مایع در سطح آن موجود بوده است.

سیاره زهره امروزه یک جهنم واقعی است و ۹۶.۵ درصد از جو آن را دی اکسیدکربن تشکیل داده است. همچنین بارش اسید سولفوریک بر سطح این سیاره باعث شده تا دمای سیاره زهره به ۴۶۲ درجه سانتیگراد برسد که برای ذوب شدن سرب کافی است.

اما تحقیقاتی که به تازگی در مورد سیاره زهره به عمل آمده نشان می دهد طی دو تا سه میلیارد سال قبل اقیانوسی به عمق حداکثر ۳۱۰ متر در سطح آن وجود داشته است. البته در بیشتر مناطق عمق اقیانوس مذکور از ده متر فراتر نمی رفته است.

مدل سازی سه بعدی شرایط زهره از ۴.۲ میلیارد سال قبل تا ۷۱۵ میلیون سال قبل نشان می دهد دمای این سیاره در بازه زمانی سه تا دو میلیارد سال قبل بین ۲۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد بوده، ولی احتمالا با افزایش فعالیت آتشفشان های زهره، در بازه زمانی ۷۱۵ تا ۷۰۰ میلیون سال قبل مقدار زیادی گاز دی اکسیدکربن در جو زهره آزاد می شود که عدم امکان جذب آن باعث آغشته شدن جو زهره به مقدار زیادی گاز گلخانه ای و افزایش دمای زهره و در نهایت ناممکن شدن حیات بر روی سطح سیاره مذکور می شود.

البته هنوز در مورد ماهیت دقیق رویدادهایی که موجب افزایش شدید دی اکسیدکربن در جوه زهره شد، اطلاعی در دست نیست و مشخص نشده عامل اصلی این واقعه وقوع یک یا چند آتشفشان بوده یا رویدادهای دیگر در سیاره مذکور رخ داده است.

کد خبر 4726123

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =