آموزش زیست محیطی تصمیم‌سازان پایتخت ضروری است

محمودی گفت: آموزش درست کسانی که برای آینده این کلان شهر تصمیم می گیرند بسیار حائز اهمیت است و اگر این افراد آموزش درست نبینند مشکلات بصورت تصاعدی رشد خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از ظهر امروز مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با حضور اصغر دانشیان معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس وکیومرث کلانتری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد تقی زاده معاون عمرانی استانداری تهران و جمعی از مسئولان استانی و سازمانی در محل سالن همایشهای پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

سعید محمودی در این مراسم با اشاره به اینکه در دنیای امروز مسائل و چالش های محیط زیستی عمده ترین مسائل دنیا هستند، افزود: اگر مسائل سیاسی را کنار بگذاریم موضوعات محیط زیستی دومین مسائل حادی هستند که در دنیای امروز مورد بررسی قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه امروزه انسانها سالانه 40 میلیارد تن کربن وارد جو می کنند که باید از آن استفاده کنند، گفت: مسائل محیط زیست بسیار گسترده و پیچیده است و شرایط بگونه ایست که امروزه هیچ شهری در دنیا حتی در کشورهای پیشرفته از آلودگی در امان نیست.

محمودی ادامه داد: حدود 90 درصد از جمعیت کشورمان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و چیزی در حدود 6 میلیون نفر در دنیا سالانه به دلیل مسائل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: این ها موضوعاتی است که در دنیا بررسی شده و اگر بخواهیم به سمت و سوی بهتری در خصوص حل مشکلات محیط زیست پیش برویم باید از تجربیات سایر کشور ها استفاده کنیم.

محمودی با اشاره به اینکه بعد از جنگ جهانی دوم در دهه 50 میلادی اوج رونق اقتصادی بویژه در غرب اتفاق افتاد و جمعیت ها به سمت کلانشهر ها سرازیر شدند و در این شرایط تولید و اقتصاد در اوج خود قرار داشت و استفاده از منابع در طول تاریخ بی نظیر بود، گفت: نتیجه این موضوع این شد که در اوایل دهه 70 میلادی هزاران نفر در این شهرها جان خود را از دست داده و مشکلات متعدد محیط زیستی گریبان گیر این شهرها شد.

وی با بیان اینکه در 50 سال گذشته برای محیط زیست کشور تلاش های بسیاری شده است ، بیان داشت: اما آن چیزی که باعث شده به هدف نهایی خود نرسیم این بود که هدف مشترک و طرح جامعی نداشته و اجرای قانون را مد نظر قرار نداده و بصورت سلیقه ای عمل کرده ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: اگر گذشته کلان شهر های دنیا را بررسی کنیم می بینیم این شهر ها هم ، مشکلات زیست محیطی به مانند ما داشته اند، طرح و برنامه هم داشتند اما برای اجرای این برنامه ها قانونی وجود نداشت که باعث همگرایی و دنبال کردن هدف مشترک شود و اگر می خواهیم کلان شهر تهران که یکی از بزرگترین شهر های دنیاست به لحاظ محیط زیستی وضعیت مطلوب تری داشته باشد ضمن وجود طرح و برنامه های کلان باید اجرای قانون را مد نظر قرار دهیم.

محمودی به وجود قوانین محیط زیستی خوب و مترقی در کشور بویژه در حوزه پسماند و آلودگی هوا اشاره داشت و گفت: در اینخصوص باید گفت همگرایی و تعریف یک وظیفه مشترک و مشخص شدن نقطه ای به عنوان هدف و همچنین کار اشتراکی ، در کشور ما مشکل داشته و عمده مشکلات ما نیز به این دلیل است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه آموزش درست کسانی که برای آینده این کلان شهر تصمیم می گیرند بسیار حائز اهمیت است، اظهار داشت: اگر این افراد آموزش درست نبینند مشکلات بصورت تصاعدی رشد خواهد داشت و بنابراین داشتن طرح و برنامه هدفمند ، اجرای قانون و همگرایی راه نجات کلان شهر تهران در طول زمان خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست در تعریف عام خود وظیفه همه بوده و فقط سازمان محیط زیست در آن وظیفه ندارد، افزود: در واقع محیط زیست یک موضوع بین بخشی است و همه باید به دنبال حل آن در یک برنامه جامع و هدفمند باشند.

محمودی با بیان اینکه کشور ما صاحب تولید اقتصاد و نظام هماهنگ و برنامه بین المللی است و در چنین کشوری مردم مطالبه محیط زیستی دارند و این مطالبات ناشی از پیشرفت جامعه بوده و باید آن را به فال نیک بگیریم،گفت: با همگرایی که در استان تهران است و اراده ای که در مسئولان تهران برای حل مسائل محیط زیستی وجود دارد امیدواریم شاهد روزهای خوبی در کلان شهر تهران بوده بتوانیم بصورت جدی و هدفمند مسائل محیط زیست را در کنار اقتصاد حل کنیم.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود موضوع زمین خواری در اطراف شهر تهران را از عمده ترین مشکلات استان دانست و افزود: تمام توان خود را بکار خواهیم گرفت و عرصه را بر زمین خواران و شکارچیان سنگدلی که به دنبال از بین بردن ذخایر ژنتیکی و ارزشمند هستند تنگ خواهیم کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با اشاره به اینکه پایه و روش در سازمان محیط زیست بر اساس محیط بانی است و انتظار از محیط بانان در این حوزه بسیار زیاد است، خاطر نشان کرد: بدنه کارشناسی در اوج تصمیم گیری ها خواهد بود و همچنین حفظ حرمت و کرامت کارکنان بسیار حائز اهمیت بوده و عملکرد واقعی همه ما اخلاق مداری و نام نیکی است که از ما باقی خواهد ماند.

سعید محمودی پیش از این مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس را در کارنامه مدیریتی خود داشته و همچنین از جمله دیگر سوابق وی می توان به مدیرکل حفاظت محیط زیست استان های مرکزی و سیستان و بلوچستان و همچنین رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دورود اشاره کرد.

کد خبر 4726775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =