کتاب درآمدی بر علوم حدیث منتشر شد

کتاب «درآمدی بر علوم حدیث» اثر جدید علی نصیری از سوی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور انتشار یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «درآمدی بر علوم حدیث» به عنوان متن درسی سطح یک حوزه برادران مورد استفاده طلاب و فضلاء حوزه قرار خواهد گرفت.

در مقدمه این کتاب چنین آمده است:  از سنت معصومان به عنوان دومین منبع دین شناخت یاد می شود که می توان گزاره های دینی را از آنها استخراج کرد و به هزاران پرسش در عرصه های مختلف دینی پاسخ داد.

از سویی دیگر، درنگریستن در تمام دانش های اسلامی نشان می دهد که روایات در کنار قرآن بیشترین نقش را در ژرفا بخشیدن و فربه کردن آموزه های این علوم بر دوش دارند. بر اساس چنین نقش و جایگاه ارزشمند روایات است که ضبط، ثبت و تدوین آنها از آغاز مورد توجه رسول اکرم و اهل بیت (ع) قرار گرفت و این امر با گذار سده های متمادی از سوی دانشمندان مسلمان با فراهم آوردن جوامع حدیثی و پدید آوردن دانش های مختلف حدیثی شامل چهار دانش تاریخ حدیث، درایة الحدیث، رجال الحدیث و فقه الحدیث با فرازها و نشیب های مختلف دنبال شد و امروزه به یُمن تلاش و کوشش بی وقفه آنان، میراث روایی و آثار ارزشمند حدیثی در اختیار ما قرار گرفته است.

به رغم انکار ناپذیر بودن نقش و تاثیر میراث حدیثی و علوم حدیث در همه شاخه های علوم اسلامی، دانش حدیث آن چنان که باید و شاید در حوزه های علمیه مورد توجه قرار نگرفته است.
خوشبختانه به برکت نهضت اسلامی ایران، اقبال چشمگیری به این دانش در حوزه های علمیه و در سراسر کشور پدید آمد و در پی آن مراکز مختلف آموزشی و پژوهشی در زمینه علوم حدیث پایه گذاری شد و رشته های تخصصی در مقاطع مختلف تأسیس گردید.

نگارنده که به لطف الهی بیش از دو و نیم دهه مطالعات و تحقیقات خود را به دو زمینه قرآن و روایات معطوف ساخته و تاکنون توفیق انتشار آثار مختلفی در این دو عرصه داشته است، بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی وقت حوزه علمیه خواهران در سال ۱۳۸۲ در کنار طراحی دروس تخصصی حدیث حوزه، تالیف کتابی با عنوان «حدیث شناسی» را در دستور کار خود قرار داد.

با توجه به آن که کتاب به لطف الهی در مدت هشت ماه در دو جلد فراهم آمد، بنا به پیشنهاد معاون محترم وقت آموزش حوزه، متن برگزیده و آموزشی از آن با عنوان «آشنایی با علوم حدیث» تدوین یافت و از سال ۱۳۸۴ تا کنون در حوزه علمیه برادران برای پایه ششم به عنوان مدار درس و بحث مورد استفاده قرار گرفت.

با توجه به پیش بینی دو واحد درسی با عنوان «علوم حدیث» در دوره جدید در حوزه علمیه و تغییر اساسی که در سر فصل این درس پیش بینی شده است، کتابی که اینک در اختیار علاقه مندان و خوانندگان مکرم قرار می گیرد، در سیزده فصل به شرح ذیل سامان یافته است:     
فصل اول: آشنایی با کلیات علوم حدیث
فصل دوم: حدیث در عصر نبوی (ص)
فصل سوم: حدیث در عصر حضرت امیر تا امام سجاد (ع)
فصل چهارم: حدیث در عصر صادقین تا امام عصر (ع)
فصل پنجم: حدیث در دوران غیبت معصوم (ع)
فصل ششم: حدیث در دوران متاخران
فصل هفتم: کلیات و آشنایی با منابع رجالی شیعه
فصل هشتم: اهم اصطلاحات رجالی  و قواعد سند شناسی
فصل نهم: اصطلاحات حدیثی (۱)
فصل دهم: اصطلاحات حدیثی (۱)
فصل یازدهم: قواعد فهم احدیث (۱)
فصل دوازدهم: قواعد فهم احدیث (۲)
فصل سیزدهم: آسیب شناسی فهم

از میان این فصول، فصل نخست ناظر به کلیات حدیث شناسی است؛ فصل دوم تا فصل ششم به تبیین تاریخ حدیث شیعه اختصاص یافته است و فصل هفتم و هشتم به اهم مباحث علم رجال و فصل نهم و دهم به اهم مباحث درایة الحدیث ناظر است و در سه فصل پایانی کتاب؛ یعنی فصل یازدهم تا سیزدهم، اهم مباحث فقه الحدیث بازتاب یافته است.

با توجه به اقتضائات متون آموزشی، بخش های: اهداف فصل، پرسش، پژوهش و معرفی منابع بیشتر جهت مطالعه برای هر فصل پیش بینی شده است.

کد خبر 4727288

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =