آیین‌ها قرار نیست موجب اعتلای اخلاقی شوند

سردبیر باشگاه اندیشه با بیان اینکه آیین‌ها و خصوصا آیین عاشورا خودبسنده است و نباید با امری بیرونی مانند تاریخ، سیاست، فقه و نظیر آن داوری و ارزش‌گذاری شود؛ معنویت را نیز امری بیرونی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست دوم از گفتگوی سوگوارانِ یازدهم، دوشنبه اول مهر ساعت ۱۸ در باشگاه اندیشه تهران برگزار شد.

پرسشی که این نشست در پی پاسخ به آن تشکیل شد این بود که آیا این آیین‌ها به سود دین‌داری هستند؟ و اگر گوهر دین را معنویت بدانیم، آیین‌های سوگواری چه تأثیری بر آن می‌گذارند؟

حسن محدثی، علی زمانیان و احمد خالصی، مهمانان این جلسه بودند که هر یک از منظری به این سؤالات پاسخ دادند.

احمد خالصی، آیین‌پژوه و سردبیر باشگاه اندیشه، با بیان اینکه آیین‌ها و خصوصا آیین عاشورا خودبسنده است و نباید با امری بیرونی مانند تاریخ، سیاست، فقه و نظیر آن داوری و ارزش‌گذاری شود؛ معنویت را نیز امری بیرونی دانست که خودبسندگی آیین را نادیده می‌گیرد، و گفت: اساسا آیین‌ها قرار نیست موجب اعتلای اخلاقی شوند.

حسن محدثی جامعه‌شناس، گفت: چهار نظام فرهنگی در تاریخ بشر شامل اسطوره، دین، عرفان و ایدئولوژی وجود دارد که هر کدام را در نظر بگیریم، نیازمند مناسک و آیین‌ها هستند. او مناسک را مجرای تجسد معانی معرفی کرد و مؤلفه‌هایی نظیر شکل، زبان، محتوا، نمادها، روایت و ... برای مناسک برشمرد؛ و معتقد بود نسبت میان آیین و معنویت، منوط به بررسی تک‌تک این عناصر است.

محدثی داوری کلی و ارزیابی عام نسبت به مناسک را نادرست دانسته و گفت باید بصورت مصداقی در مورد مناسک حرف بزنیم.

علی زمانیان ‌پژوهش‌گرِ فلسفه، علی‌رغم فوایدی که برای آیین‌ها در نظر گرفت، رویکردی انتقادی به آن داشت و آسیب‌هایش را برشمرد. او سه ضربه‌ جدی بر پیکر دین و معنویت را بیان کرد: ضربه‌ فقه، ضربه‌ اعتقادها و باورها و ضربه‌ی آیین‌ها؛ و معتقد بود آیین‌ها جایگزین مسئولیت شخصی انسان‌ها شده‌اند و رستگاری بی‌هزینه‌ای را رقم می‌زنند.
 
نشست دومِ گفتگوی سوگواران، در بخش بعدی به پرسش‌های حاضرین در مورد خاستگاه و کارکرد آیین‌ها اختصاص یافت، و مهمانان ضمن پاسخ به آنها به نقد مواضع یکدیگر پرداختند.

این جلسه پس از حدود سه ساعت بحث و گفتگو در ساعت ۲۱ به پایان رسید. این نشست‌ها تا پایان مهرماه هر دوشنبه در باشگاه اندیشه برقرار است.

کد خبر 4728323

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =