ثبت بیش از ۱۲ هزار فرصت شغلی در سامانه رصد

کرمانشاه_ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه از ثبت بیش از ۱۲ هزار فرصت شغلی در سامانه رصد خبر داد.

حسن عزیزی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص برنامه و تمهیدات اندیشیده شده برای جذب این قشر از بیکاران به بازار کار اظهار داشت: جمعیت فارغ التحصیلان بیکار استان کرمانشاه ۵۰ هزار نفر است که این میزان مقداری از میانگین کشوری بالاتر است.

وی تعداد جمعیت بیکار استان کرمانشاه را حدود ۱۲۹ هزار نفر اعلام کرد و افزود: ۵۰ هزار نفر از این تعداد، افراد فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دانشگاهی هستند.

اجرای طرح کارورزی برای جذب فارغ التحصیلان بیکار در بازار کار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه گفت: برای جذب این افراد به بازار کار چند سیاست مورد توجه قرار گرفته که از آن جمله می تواند به سیاست کارورزی اشاره کرد.

این مسئول تصریح کرد: هم اکنون دستورالعمل کارورزی اصلاح شده و اگر  این افراد در بنگاه هایی که پذیرنده دانش آموختگان هستند، دوره ببینند، یک کمک هزینه کارورزی از طرف اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آنها پرداخت می شود.

پراخت ۲۷ درصد حق بیمه برای جذب فارغ التحصیلان بیکار در بازار کار/اجرای طرح یارانه دستمزد برای شغل اولی ها

وی عنوان کرد: در قالب طرح «مشوق های بیمه ای» نیز اگر این افراد پس از کارآموزی در این بنگاه ها جذب شوند، ۲۷ درصد حق بیمه سهم کارفرمای آنها تا ۲ سال توسط دولت پرداخت می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه گفت: سیاست دیگری نیز با عنوان «یارانه دستمزد» برای شغل اولی ها اتخاذ شده و اگر این افراد و کسانی که کمتر از ۵ تا ۶ ماه سابقه بیمه دارند، جذب شوند ۳۰ درصد حقوق و مزایای آنها را ما تا ۱۲ ماه در وجه کارفرما می پردازیم.

پرداخت یک سوم حقوق افراد جذب شده به مدت یک سال/ اجرای طرح کارگرد در استان کرمانشاه

این مسئول ادامه داد: این طرح برای همه استانها نبوده و تنها ۷ تا ۸ استان مشمول آن می شوند و استان کرمانشاه نیز جزو این تعداد است و به ازای جذب هر ۳ نفر یک نفر حقوق یا یک سوم حقوق هر نفر توسط دولت پرداخت می شود.

عزیزی تصریح کرد: این موضوع برای شهرستان ها سهمیه بندی شده و برای بنگاه ها نیز کارشناس مسئول تعیین شده است.

وی طرح "کارگرد" را دیگر سیاست مد نظر برای جذب دانش آموختگان دانشگاهی دانست و گفت: این طرح از طرف استان کرمانشاه ارائه شده و طی آن اطلاعات  فارغ التحصیلان بیکار هر رشته علاوه بر شرکت در دوره های آموزشی این طرح با صاحبان مشاغل آشنا می شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه بیان داشت: در کرمانشاه در حوزه های IT و ICT  دو کارگرد اجرا کردیم که طی آنان اطلاعات فارغ التحصیلان این دو حوزه جمع آوری شده و یک کارگاه آموزشی با حضور مقامات استانی برای آنها برگزار شد و پس از آن با صاحبان مشاغل دیدار خواهند کرد.

این مسئول ادامه داد: در دیدار فارغ التحصیلان بیکار با صاحبان مشاغل، صاحبان مشاغل آنها را محک می زنند و سپس جذب بازار کار خواهند شد.

عزیزی خاطرنشان کرد: طرح کارگرد در استان کرمانشاه تاکنون در دو نوبت برای فارغ التحصیلان حوزه های آی تی و فناوری اطلاعات و فرزندان بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی اجرا شده و بهترین اساتید کار آموزش این افراد را در کارگاه های مذکور به عهده داشتند.

تاکید بر اولویت جذب فارغ التحصیلان بیکار در سند اشتغال استان

وی یادآور شد: در کارگروه اشتغال نیز این موضوع مطرح شده است و در سند اشتغال نیز تاکید شده که اولویت اول در جذب متقاضیان کار، این افراد باشد که در یک زمان منطقی به میانگین کشوری برسیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در پاسخ به اینکه از ابتدای سال تاکنون و از طریق تمهیدات اندیشیده شده، چند درصد فارغ التحصیلان بیکار استان کرمانشاه جذب بازار کار شده اند، گفت: به این منظور ما یک سامانه رصد داریم که افراد جذب شده بازار کار در آن ثبت می شود.

امسال ۱۲ هزار ۹۴۰ اشتغال در سامانه رصد ثبت شده است

این مسئول افزود: این آمار اشتغال مربوط به شاغلان واقعی و کسانی است که برای آنها حق بیمه نیز واریز شده است.

عزیزی تصریح کرد: براساس سامانه مذکور از اول فروردین ۹۸ تا ۳۱ شهریور ۹۸ تعداد ۱۲ هزار و ۹۴۰ نفر جذب بازار کار شده و در سامانه رصد ثبت شده اند.

کد خبر 4728602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =