مناطق روستایی گیلان از کتابخانه‌های سیار بهره‌مند می شوند

صومعه سرا- انجمن کتابخانه‌های صومعه سرا برگزار و مسئولان با تأکید بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها برای ترویج فرهنگ مطالعه از برخورداری مناطق روستایی گیلان از کتابخانه‌های سیار خبر دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، پریسا کرمی عصر چهارشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی صومعه سرا که در دفتر فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: انتظار می رود با اقدامات مناسب بتوانیم با توجه شاخص‌های موجود در شهرستان صومعه سرا فرهنگ کتاب و کتاب خوانی را ترویج و گسترش دهیم.

کرمی  با اشاره به مشارکت خوب شهروندان صومعه سرایی در جشنواره کتابخوان رضوی، گفت: صومعه سرا در حوزه سرانه مطالعه در میان پنج شهرستان برتر استان قرار دارد که بخشی از سرانه مربوط به کودکان و نوجوانان است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در ادامه با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، تصریح کرد: باید برنامه‌های مناسب برای ترویج فرهنگ کناب و کتابخوانی و ترغیب دانش آموزان به بهره‌مندی از کتابخانه‌ها فراهم شود.

وی با بیان اینکه تمامی منابع موجود در کتابخانه‌ها با توجه به ظرفیت‌های آن مجموعه به روز می شود، بیان کرد: براساس درجه بندی کتابخانه‌های امکانات لازم در اختیار آنها قرار می گیرد.

کرمی با اشاره به عدم پراکندگی فضای کتابخانه ای در شهرستان صومعه سرا خواستار معرفی فضاهای مناسب شد و گفت: باید با معرفی فضاهای مناسب اقدامات لازم برای افزایش فضای کتابخانه‌ای در شهرستان صومعه سرا فراهم شود.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم توجه به کتابخانه‌های سیار، اظهار کرد: می توانیم از کتابخانه‌های سیار در بسیاری از روستاها و بخش‌ها که فاقد کتابخانه ها هستند استفاده شود.

استفاده از روش‌های جدید برای گسترش فرهنگ مطالعه

فرماندار صومعه سرا نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر لزوم توجه همگان بر ترویح فرهنگ کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: ظرفیت فرهنگی و تعدد واحدهای کتابخوانی نشان‌دهنده سابقه غنی فرهنگی شهرستان صومعه سرا است.

سیدجلال سید محمدی با اشاره به سرانه پایین مطالعه و عدم بهره‌مندی کتابخانه‌ها از تجهیزات روز، گفت: متاسفانه کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های به روز نبود و نمی تواند نیازهای جوانان را تأمین کند.

سید محمدی با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی امری مهم و زیرساختی برای هر جامعه بوده که نیازمند برنامه‌ریزی و توجه عمومی است، ادامه داد: با توجه به تغییر ذائقه مطالعاتی مردم باید در راستای گسترش فرهنگ کتابخوانی گام‌های مهمتری برداریم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر رسانه مکتوب جای خود را به فضای مجازی داده است، گفت: باید با همکاری و تعامل برای حل این معضل گام برداشته زیرا مطالعه در فضای مجازی نمی تواند به عنوان آمار سرانه مطالعه یک جامعه اعلام شود.

کد خبر 4728999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =