۱۲ هزار مددجوی کمیته امداد پشت نوبت جهیزیه

بیرجند- رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور گفت: در حال حاضر حدود ۱۲ هزار مددجوی زیر پوشش این نهاد پشت نوبت تأمین جهیزیه هستند که امیدواریم طی چند ماه آینده با کمک خیرین تامین شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی بختیاری عصر چهارشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: مبنای انتخاب مدیریت ها از نظر مقام معظم رهبری خدمت به محرومین با حفظ کرامت انسانی آن ها است.

وی بیان کرد: علاوه بر این رویکرد ها مقام معظم رهبری در دوره جدید مدیریتی این نهاد دو ماموریت ویژه برای کمیته امداد در نظر گرفته که توانمندسازی و ایجاد درآمد با ثبات برای محرومین با رعایت کرامت افراد از جمله آن هاست.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه نگاه امام(ره) به کمیته امداد نهاد اتقلابی بود و این نهاد مقدس باید نهاد انقلابی بماند، بیان داشت: اقدامات ۴۰ سال گذشته نشان می دهد که نیروهای توانمند و با تفکر انقلابی در این نهاد توانسته اند انقلابی بودن این نهاد را حفظ کنند.

بختیاری، اشتغال، مسکن و فعالیت های فرهنگی را از جمله ارکان تعریف شده برای توانمندسازی مددجویان زیر پوشش این نهاد برشمرد و گفت: در حوزه فعالیت های فرهنگی مأموریت جدید به معاون فرهنگی داده شده که بر اساس آن باید برای هر حرکت در کمیته امداد یک پیوست فرهنگی داده شود.

وی با بیان اینکه در حوزه اشتغال کمیته امداد خوب درخشیده است، عنوان داشت: در برنامه پنج ساله ششم توسعه باید در هر سال توسط کمیته امداد و بهزیستی ۱۰۰ هزار اشتغال در کشور ایجاد شود که از این تعداد باید ۷۰ هزار توسط کمیته امداد و ۳۰ هزار نیز توسط بهزیستی محقق شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه در سال ۹۶ با تلاش مجموعه کمیته امداد ۱۷۰ هزار اشتغال توسط کمیته امدا اجرا شد، افزود: در سال ۹۷ نیز بالغ بر ۱۴۸ هزار اشتغال ایجاد و در شورای اشتغال اعلام شد کمیته امداد یک سوم اشتغال کشور را به وجود آورده است.

بختیاری با بیان اینکه امسال نیز ۱۷۰ هزار اشتغال تعریف کردیم که باید ایجاد شود، افزود: در این راستا سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمیته امداد در نظر گرفته شده که بتوانیم این اشتغال ها را ایجاد کنیم.

اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال

وی با اشاره به اینکه علاوه بر این در سال گذشته دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری در نظر گرفته شد که بخش عمده آن به امسال منتقل شد، بیان داشت: در مجموع در سال ۹۸ بالغ بر شش هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال قرض الحسنه به مددجویان کمیته امداد اختصاص یافته است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه در حال حاضر مناطقی در خراسان جنوبی داریم که ضریب محرومیت آن هشت و ۹ است، گفت: در سال گذشته ایجاد دو هزار و ۸۰۰ اشتغال برای کمیته امداد خراسان جنوبی در نظر گرفته شد که محقق شود.

بختیاری ادامه داد: امسال با وجود وحدت مسئولان در استان سهمیه را پنج هزار اشتغال تعیین شده و احتمالا سهم استان را دو هزار مورد افزایش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه کمیته امداد باید مردمی اداره شود اما این به این معنی نیست دولت بودجه ندهد، عنوان داشت: با این وجود تجربه نشان داده هرجا مردم حضور داشته اند پیروز بوده ایم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه در همین راستا واگذاری کار به مردم در مراکز نیکوکاری با چند خصیصه آغاز شده است، بیان کرد: نخستین شاخصه این طرح مسجد محوری بودن مراکز است که سبب می شود جایگاه اصلی مسجد احیاء شود.

بختیاری اضافه کرد: علاوه بر این واگذاری کار به مردم و اسلامی کردن مددکاری سبب می شود نتایج بهتری را در این حوزه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه راه اندازی مرکز نیکوکاری رسانه در خراسان جنوبی کار ابتکاری بود که برای نخستین بار در کشور اجرا شد، افزود: این طرح الگویی برای سراسر کشور خواهد شد.

پرداخت ۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور، صندوق قرض الحسنه امداد ولایت را یکی دیگر از اقدامات مهم این نهاد دانست و افزود: در این صندوق تسهیلات زیر پنج میلیون به صورت ۱۰۰ درصد قرض الحسنه پرداخت می شود و تا پایان سال گذشته ۸۵۰ میلیارد تومان به ۱۳۰ نفر وام قرض الحسنه داده شد.

بختیاری با اشاره به اقدامات انجام شده برای تأمین جهیزیه زوج های نیازمند، گفت: در حال حاضر حدود ۱۲ هزار نفر پشت نوبت تأمین جهیزیه هستند اما در خراسان جنوبی بخاطر همت خیران پشت نوبت نداریم.

وی با بیان اینکه در حوزه مسکن نیز توافق نامه ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه برای ساخت ۱۶ هزار واحد مسکونی در سه استان منعقد شد، عنوان داشت: سهم خراسان جنوبی از این میزان ساخت پنج هزار واحد بوده که تا پایان سال دو هزار واحد به اتمام می رسد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با تأکید بر اینکه باید از مدل های جدید اشتغال استفاده کنیم، افزود: مراکز علمی، دانشگاهیان و نخبگان در این زمینه می تواند نقش مؤثری داشته باشند.

کد خبر 4729032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =