نقش کلیدی و مهم دو لشکر اصفهان در عملیات های مهم دفاع مقدس

اصفهان - فرمانده و رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به نقش کلیدی و مهم دو لشکر اصفهان در عملیات های مهم دفاع مقدس گفت: فرماندهان و رزمندگان اصفهانی در آزادی خرمشهر نقش مهمی داشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مشتاقیان در دومین نشست تبیینی بررسی معارف دفاع مقدس که با حضور فرماندهان سپاه و جهادسازندگی و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد، ، اظهار داشت: استکبار جهانی با حمایت و تشویق از صدام حسین، جنگ علیه ایران را آغاز کرد و این در حالی است که قبل از شروع رسمی جنگ علیه ایران،  پاسگاه های مرزی مورد تهاجم دشمن واقع شد و تعدادی اسیر و شهید شدند تا اینکه در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ عراق به طور رسمی وارد جنگ با ایران شد.

وی افزود: کلیت هدف حمله و جنگ با ایران سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران بود؛ پیروزی انقلاب اسلامی در واقع ایستادگی در برابر استکبار جهانی بود و غرب درصدد از بین بردن آن برآمد.

این جانباز ۷۰ درصد و یادگار دوران دفاع مقدس تاکید کرد: خوشبختانه پیام انقلاب که همانا بیداری اسلامی در قالب نهضت مقاومت در کشورهای منطقه خاورمیانه بود امروز تجلی یافته است.

دفاع مقدس منحصر به ۸ سال جنگ عراق علیه ایران نیست

وی ادامه داد: دفاع مقدس منحصر به ۸ سال جنگ عراق علیه ایران نیست؛ بلکه دفاع مقدس راهبرد و استراتژی نهایی است و طبق آیه قرآن که به هیچ وجه مومنین حق ندارند زیر سلطه کفار قرار بگیرند باید از نظر نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در برابر سلطه کفار مقاومت کرد.

مشتاقیان با تاکید بر اینکه اهداف دفاع مقدس در هر لحظه و شرایطی نوع خاصی از دفاع تعریف می شود، ابراز داشت: اگر انتقادهایی از قبیل دشواری شرایط اقتصادی و فرهنگی در جامعه گوشزد می شود به خاطر کم اهمیتی به دفاع مقدس است؛ چنانچه دفاع مقدس به طور همه جانبه در زندگی استمرار داشته باشد، تمام وجوه اعم از اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دچار نقصان و کمبود نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در دفاع مقدس نقش نیروهای مردمی بسیار مهم و برجسته بود، تصریح کرد: استان اصفهان با ۶ درصد جمعیت کشور در زمان جنگ توانست ۱۱ درصد جمعیت رزمنده را به خود اختصاص دهد که بیشترین تعداد رزمنده دفاع مقدس را شامل می شود.

مشتاقیان بیان داشت: استان اصفهان بیشترین یگان  و دو لشکر مهم در دفاع مقدس داشت که شامل لشکر ۱۴ امام حسین(ع)به فرماندهی حاج حسین خرازی و لشکر ۸ نجف اشرف به فرماندهی شهید احمد کاظمی بود.

نقش کلیدی لشکر ۱۴ امام حسین(ع) و ۸ نجف اشرف در آزادسازی خرمشهر

وی با اشاره به نقش کلیدی و مهم دو لشکر ۱۴ امام حسین(ع) و ۸ نجف اشرف در عملیات های مهم دفاع مقدس اظهار داشت: اولین بار شهیداحمد کاظمی با بیسیم این مژده را را به رزمندگان داد که «خرمشهر  آزاد شد»؛ باید به این نکت توجه کنیم که آزادی خرمشهر به واقع مدیون فرماندهان و رزمندگان اصفهانی بود. در آزادسازی خرمشهر رزمندگان اصفهانی از دو محور  گمرک توسط لشکر ۸ نجف اشرف و محور پل نو توسط لشکر ۱۴امام حسین (ع) وارد خرمشهر شدند و در مرحله آخر آزادسازی خرمشهر توسط یگان های اصفهان انجام شد.

وی افزود: اصفهان  به واقع طلایه دار دفاع مقدس بود به نوعی که رهبر معظم انقلاب در سفری که به اصفهان داشتند در بخشی از بیاناتشان فرمودند که «... اصفهان شما در خیلی از میدان ها جلوتر از دیگران حرکت کرد. از جمله در میدان جنگ، از جمله در میدان شهادت و از جمله در به وجود آوردن اساس سپاه. بنده در سال اول خیلی از جاها می رفتم و می دیدم فرمانده را از مرکز یک جوان اصفهانی فرستاده اند. رفتیم بلوچستان دیدیم اصفهانی است. رفتیم مازندران دیدیم اصفهانی است. رفتیم مشهد دیدیم اصفهانی است. خوب مشهد که یک جای دورافتاده ای نیست. مثلا یا مازندران که یک گوشه پرت شده کشور نیست. اما عنصری که رفته بود آنجا سپاه را برای اولین بار پایه گذاری بکند یک جوان اصفهانی بود. حقیقتا چهره های شهدای برجسته اصفهان همین حالا مثل ستاره دارند می درخشند. همین حالا راه انقلاب را به ما نشان می دهند.»

مسئول اطلاعات و عملیات و فرمانده تیپ  لشکر ۸ نجف اشرف با اشاره به شکست حصر آبادان در ۵ مهرماه ۱۳۶۰در عملیات ثامن الائمه گفت: این حماسه بزرگ و در عملیاتی از محور دارخوین به فرماندهی شهید حاج حسین خرازی و محور ایستگاه ۷ آبادان به فرماندهی حاج مرتضی قربانی و محور ایستگاه فیاضیه آبادان به فرماندهی شهید حاج احمد کاظمی و توسط فرماندهان و بیشتر نیروهای اصفهان آفریده شد.

کد خبر 4729394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =