ارتباط  عراق و ایران عامل هراس دشمنان  است

زنجان-معاون رایزن فرهنگی عراق گفت: ارتباط بین عراق و ایران عامل هراس دشمنان است و با ترفندهای مختلف برای جلوگیری از این تعامل، تلاش می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر حکیم ظهر  در نشست مرکز مطالعات بین‌المللی غرب آسیا جایگاه محور مقاومت در منظومه سیاسی جهان اسلام در محل دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان،  افزود:  باید بین حکومت و مردم عراق مرز قائل بشویم و  نخستین مقاومت عراقی‌ها در سال ۱۹۱۸ بعد از اشغال انگلیسی‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه دشمنان در تلاش برای فتنه‌انگیزی بین بدنه جامعه ایران و عراق هستند و این اقدام در راستای ایجاد اختلاف و شکاف بین این دو ملت است، ادامه داد: ارتباط بین شیعان عراق و ایران عامل هراس دشمنان  است و با ترفندهای مختلف برای جلوگیری از این  برقراری تعامل تلاش می کنند.

معاون رایزن فرهنگی عراق در ایران  با بیان اینکه ورود داعش باعث اتحاد شیعیان شد، گفت:  تاسیس گروه‌های مقاومت و شهادت سرداران ایرانی در جبهه‌های جنگ عراق سبب شد که مردم عراق جمهوری اسلامی را شریک خود بدانند.

حکیم به وقوع انفجارهای زیاد در مناطق شیعه‌نشین اشاره کردو افزود:  امروز کشورهای عربی به دنبال حضور دیپلماتیک و نفوذ فرهنگی اجتماعی در عراق هستند. 

وی ابراز کرد: حزب بعث حکومت خود را از سال ۱۹۶۰ آغاز می‌کند و صدام نیز در سال ۱۹۷۹ میلادی به عنوان رئیس جمهور حزب بعث عراق معرفی می‌شود و پایان حکومت بعثی عراق در سال ۲۰۰۳ حمله آمریکایی‌ها به عراق بوده است.

حکیم با اشاره به برگزاری پیاده روی اربعین، گفت: تقویت پیاده‌روی اربعین و خدمت‌ شیعیان به زوار ایرانی تفکر بدنه جامعه ایرانی نسبت به عراقی‌ها را تغییر داده و  این مناسبت‌ها روحیه برابری بین جامعه ایران و عراق را افزایش داد.

معاون رایزن فرهنگی عراق  به وجود اشتراکات زیاد بین تاریخ ایران و عراق اشاره کرد و گفت: این اشتراکات در چارچوب ایدئولوژی است.

حکیم  افزود: عراق شکست مفتضحانه‌ای در حمله به کویت داشته است و در این زمان نظامیان عراقی قیامی را در بصره آغاز کردند که باعث آزاد شدن مناطق اشغالی شد.

وی با بیان اینکه جنگ ایران و عراق جنگ بین حق و باطل  بود و مردم عراق به دنبال این جنگ نبودند، گفت: ملت ایران و عراق اشتراکات فراوانی دارند و در برابر هر توطئه ای که بخواهد در بین ملت عراق و ایران فاصله بیندازد ایستادگی می کنند.
 

کد خبر 4729535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =