طرح آمایش آذربایجان غربی جامع تر تهیه و تدوین می شود

ارومیه – استاندار آذربایجان غربی گفت: طرح آمایش استان جامع تر تهیه و تدوین می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استانداری آذربایجان غربی، محمدمهدی شهریاری در چهارمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به آخرین وضعیت تدوین برنامه آمایش استان افزود: از زمان حضور در استان پیگیر تهیه و تدوین سند آمایش استان هستیم و این طرح در حال حاضر پیشرفت خوبی دارد و مراحل نهایی خود را طی می کند.

وی سند آمایش استان را یک سند بالادستی برای استفاده بهینه از ظرفیت ها و دستیابی به توسعه عنوان کرد و گفت: بی تردید با نهایی شدن و اجرای سند آمایش استان، مسیر خروج از محرومیت هموارتر و اهداف توسعه ای استان به شکلی هدفمندتر دنبال می شود.

شهریاری تصریح کرد: از انتقادات در جهت رفع نقاط ضعف و کاستی های برنامه آمایش استقبال می کنیم؛ با این انتقادات طرح آمایش استان کم نقص تر و جامع تر تهیه و تدوین خواهد شد.

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون از قابلیت ها و پتانسیل های استان آن طور که باید و شاید استفاده بهینه نشده است؛ برنامه آمایش می تواند بسترساز شکوفایی استعدادهای استان باشد.

وی با تاکید بر اینکه طرح آمایش استان باید واقعی و کاربردی باشد، از مدیران دستگاه های اجرایی نیز خواست تمامی نقطه نظرات خود را با مشاور طرح در میان بگذارند.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه به تشکیل جلسات شورای توسعه پایدار شرق و غرب اشاره کرد و گفت: این شورا مصوبات بسیاری خوبی را برای جبران عقب ماندگی های استان های کم برخوردار از جمله آذربایجان غربی دارد.

شهریاری افزود: اجرای مصوبات شورای توسعه پایدار شرق و غرب بدلیل وضعیت بودجه ای کشور کمی با مشکل مواجه شده که بعد از رفع این مشکلات بدون تردید شرایط توسعه ای در استان های عضو این شورا بهبود چشمگیری پیدا خواهد کرد.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور در این سخنرانی که برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری بود، نقشه راه و شروط جمهوری اسلامی برای مذاکرات را مطرح نمود.

شهریاری تصریح کرد: صحبت های رئیس جمهور در سازمان ملل نشان داد که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه در انزوا نیست و بی تردید با تداوم این راهبرد شرایط به نفع کشورمان تغییر خواهد کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به اینکه مطالعات سند آمایش استان هزاران صفحه است، گفت: جلب مشارکت صاحب‌نظران این سند را پربارتر کرد و همه ظرفیت‌ها، مزیت‌ها، مشکلات و کاستی‌های استان در آن مورد توجه قرار گرفت و به‌دقت بررسی شد.

ناصر حضرتی افزود: علاوه بر مطالعات صورت گرفته در راستای تدوین این سند توسط مشاور، ساعت‌ها کار کارشناسی در سطوح برنامه‌ریزی استانی صورت گرفت و ده‌ها ساعت همایش‌های مشورتی با هدف جلب‌نظر متخصصان، صاحب‌نظران، کارشناسان، مدیران، اصحاب رسانه و فعالان بخش‌خصوصی برگزار شد.

وی اضافه کرد: این سند به اذعان بسیاری از صاحب‌نظران، مشارکتی‌ترین سند آمایشی است که در کشور تهیه می‌شود زیرا بسیاری از نظرهای افراد صاحب‌نظر برای تهیه آن دریافت و لحاظ شد.

مشاور طرح آمایش آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته، از تدوین ۲۰ گزاره کلیدی خبر داد و بیان کرد: دسترسی‌های ناقص ریلی و جاده‌ای، اقتصاد معیشتی مبتنی بر بخش کشاورزی و استفاده‌نکردن از کریدورهای توسعه‌ای از جمله این گزاره‌هاست.

محمود اولاد اظهار کرد: مرز طولانی و نزدیک به یک‌هزار کیلومتری، ضعف شاخص‌های توسعه انسانی، برخورداری از منابع متنوع طبیعی، بحران دریاچه ارومیه، تعادل نسبی نظام سکونت با توجه به نبود فاصله جمعیتی زیاد بین مرکز استان و شهرستان‌های پرجمعیت دیگر و غفلت از ظرفیت‌های لجستیکی از جمله دیگر گزاره‌های موجود در آذربایجان‌غربی است که برای بهبود نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف این موارد باید برنامه‌ریزی شود.

وی از تدوین پنج هدف بنیادین برای استان در قالب طرح آمایش خبر داد و گفت: انسجام‌بخشی و دستیابی به یکپارچگی عملکردی، ایفای نقش اساسی در مبادلات بین‌المللی کشور، دستیابی به فرصت‌های برابر توسعه در استان، شکست تله محرومیت و دستیابی به سطح مطلوبی از اقتصاد ملی و گسترش توان خودپالایی اکولوژیکی سرزمینی و تعادل‌بخشی زیست محیطی در اکوسیستم‌های استان از جمله این این هدف‌های بنیادین است.

وی ادامه داد: با اجرای طرح آمایش آذربایجان‌غربی، این استان در مقیاس فراملی به عنوان دروازه ارتباطات بین‌المللی کشور و دارای نقش لجستیک، ترانزیت، بازرگانی و گردشگری و در مقیاس ملی نیز برخوردار از نقش کشاورزی نوین، معدن و فعالیت‌های دانش‌بنیان مطرح شود.

مشاور طرح آمایش آذربایجان‌غربی اضافه کرد: رسیدن استان به جایگاه استانی در مسیر توسعه، امن، متعامل با زیست بومی پایدار نیز از جمله دیگر اهداف اساسی اجرای طرح آمایش در استان است.

اولاد با اشاره به اینکه تله محرومیت مهمترین مشکل آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود، این تله را ایجاد تعادل سطح پایین و استمرار این وضعیت عنوان کرد و افزود: یکی از مهمترین نتایج این روند، وجود بیکاری مزمن و تبعات اجتماعی اقتصادی آن است که می‌تواند بخش‌های مختلف اقتصادی را درگیر کند.

وی تاکید کرد: تنها راه رهایی از این وضعیت، تخریب تعادل موجود و تلاش برای رسیدن به تعادل سطح بالا با استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی است.

وی، راه‌اندازی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را یکی از راهکارهای ایجاد تعادل سرزمینی و توازن عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر سه شهرستان آذربایجان‌غربی در قالب منطقه آزاد و یک شهرستان در قالب منطقه ویژه تعریف شده و ۱۲ شهرستان دیگر نیز راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی را خواستار هستند که این امر با اصل راه‌اندازی مناطق آزاد و ویژه در تناقض است.

وی گفت: با ادامه این روند راهکار ایجاد تعادل سرزمینی برای بهبود وضعیت شهرستان‌های محروم و ایجاد توازن در آذربایجان‌غربی کاری از پیش نخواهد برد.

در این جلسه اعضای حاضر به بیان نظرهای خود در راستای تدوین هرچه بهتر سند آمایش آذربایجان‌غربی پرداختند.

کد خبر 4729800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =