کیفیت کلیدواژه اجرای پروژه ها در زنجان

زنجان- شهریور امسال ۵۳۷ طرح به ارزش یک هزار و ۶۶ میلیارد تومان در استان زنجان افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شد که بنا به اظهارات استاندار زنجان این پروژه ها، نمایشی نبودند.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها: هفته دولت فرصت مناسبی برای بررسی عملکرد مجموعه تیم مدیریتی استان در طول یک سال گذشته است، عملکردی که هر چند مولفه‌های موفقیت یا عدم موفقیت یک مجموعه دولتی را به صورت کامل نشان نمی‌دهد، بلکه برآیند رویکردهای مدیریتی استان است.

در زنجان نیز همانند همه استان‌ها، هفته دولت امسال بنا به گفته مسئولان استانی پروژه‌های متعددی اجرا، آغاز یا به بهره‌برداری رسید. پروژه‌هایی که در حوزه‌های مختلف وجود داشته و در کنار آمار کمی، کیفیت پروژه‌ها نیز مدنظر بود.

هفته دولت امسال ۵۳۷ طرح به ارزش ۱۰۶۶ میلیارد تومان در استان زنجان افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شد. به گونه ای که بنا به اظهارات حقیقی استاندار زنجان این پروژه ها، نمایشی نبودند.

حضور سه وزیر و یک رئیس سازمان در استان زنجان با افتتاح و کلنگ‌زنی تعدادی پروژه سپری شد. پروژه‌هایی که در حوزه‌های اشتغالزایی، علمی و خدمات به مرحله بهره‌برداری رسیدند.

در این میان، استاندار زنجان سفرهایی را به شهرستان‌های استان و برخی بخش‌ها و روستاها داشت تا از نزدیک مسائل و مشکلات این مناطق را بررسی کند تا شاید چالش‌ها و مشکلات مناطق با بررسی میدانی به راهکار ختم شود.

برآیند کلنگ‌زنی و افتتاح پروژه‌ها

رئیس شورای اسلامی استان زنجان با یادآوری پروژه‌ها و طرح‌های افتتاح شده در هفته دولت، می‌گوید: افتتاح پروژه‌ها به‌عنوان خدماتی که دولت و دستگاه‌های متولی در جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم در پاسخ‌گویی به نیازهای احصا شده و انتظارات مردمی، فی‌نفسه بسیار خوب است؛ چراکه مردم و ذی‌نفعان طرح‌ها از خدمات مطلع شده و مسئولان و دولت‌مردان را به عنوان خادمان خود دیده و باعث امید و مشارکت در جامعه می‌شود.

سجاد خدایی می‌افزاید: در این بین حضور شخصیت‌های استانی و کشوری به تناسب حجم کاری، اعتبارات هزینه‌ای و حساسیت پروژه‌ها در کنار امیدآفرینانه بودن اقدامات می‌تواند پروژه‌های جدید و مورد نیاز را به وجود آورده و اعتبارات لازم نیز تخصیص یابد.

نباید اجازه داد تا در راستای پر کردن رزومه کاری مسئولان، پروژه‌هایی بدون مطالعات کافی و بدون اعتبارات لازم، کلنگ‌زنی ‌شود و یا اینکه پروژه‌ای نیمه‌تمام افتتاح شود که قابلیت بهره‌برداری نداشته باشدخدایی متذکر می‌شود: اما نکته مهمی که وجود دارد، این است که نباید اجازه داد تا در راستای پر کردن رزومه کاری مسئولان، پروژه‌هایی بدون مطالعات کافی و بدون اعتبارات لازم، کلنگ‌زنی ‌شود و یا اینکه پروژه‌ای نیمه‌تمام افتتاح شود که قابلیت بهره‌برداری نداشته باشد.

رئیس شورای اسلامی استان زنجان ادامه می‌دهد: کم نیستند پروژه‌هایی که به دفعات کلنگ‌زنی شده و یا در زمره پروژه‌های افتتاحیه قرار می‌گیرند ولی بنا بر آنچه گفته شد، به دلیل نقص مطالعات و ضعف اعتبارات، این پروژه‌ها درجا زده و ثمری برای مردم ندارد.

خدایی تصریح می‌کند: این موضوع برای برخی مسئولان صرفا تبدیل به یک بازی تبلیغاتی شده تا هر سال به بهانه فرا رسیدن ایام و مناسبت‌های مختلف، برای نشان دادن میزان خدمت‌، در مراسم کلنگ‌زنی و افتتاحیه‌ها به شکل صوری حاضر شوند، این‌گونه اقدامات نه تنها توجیه‌پذیر نیست، بلکه از یک سو توهین به شعور مردم است، مردمی که با هوش بالای سیاسی و اجتماعی خود، به‌راحتی آن‌را تشخیص داده و در نتیجه به مسئولان بی‌اعتماد می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر، پروژه‌های مذکور به دلیل عدم قابلیت بهره‌برداری، معلق مانده و هزینه‌های صرف شده برای آن‌ها اتلاف می‌شود؛ چرا که به پروژه‌های افتتاح شده دیگر اعتبار جدیدی داده نمی‌شود و در واقع تعجیل مسئولان برای افتتاح پروژه‌های نیمه‌کاره، نه تنها خدمت تلقی نمی‌شود، بلکه خود به مانع بزرگی برای تکمیل و بهره‌برداری درست و واقعی از پروژه تبدیل خواهد شد و مسلماً قیمت محصول نهایی را نیز به طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد که این هم در نوع خود خیانت نابخشودنی است.

وی یادآور می‌شود: در کنار چرایی و چگونگی افتتاح طرح‌ها و پروژه‌ها در هفته دولت، قاعدتاً مردم و ذی‌نفعان از به ثمر نشستن پروژه‌ها بسیار خوشحال می‌شوند و دغدغه‌های‌شان را پایان می‌دهند و امیدشان به مسئولان و آینده کشور و نظام بیشتر شده و با نگاه به افق روشن‌تری در آینده، مشارکت‌پذیری خود را افزایش داده و با حمایت از عملکرد مسئولان در دولت و نظام باعث پایداری آن و افزایش سرمایه اجتماعی و اقتصادی کشور خواهند شد.

رئیس شورای اسلامی استان زنجان می‌گوید: دولت‌مردان باید بیشتر به این مهم توجه کنند که عملکرد مناسب و قابل قبول دولت در تعاملات و مناسبات اجتماعی و اقتصادی به طور مستقیم و غیرمستقیم اثرگذار خواهد بود و از همین منظر تصمیمات، رفتار و اقدامات دولت همواره رصد شده و تحت مراقبت مردم و سایر دولت‌ها قرار می‌گیرد و لذا عملکرد دولت بسیار حیاتی و مهم است.

خدایی متذکر می‌شود: در کشورمان تک‌محصولی بودن و اتکا به نفت به‌عنوان مهم‌ترین منابع درآمدی دولت، اثرات مقطعی و امیدبخشی بر پروژه‌ها داشته است. زمانی که در آمد نفتی خوب بود شاهد آن بودیم که اکثر افتتاحیه‌ها و یا کلنگ‌زنی‌ها مربوط به دستگاه‌های دولتی از محل اعتبارات دولتی بود که به لحاظ کمیت و کیفیت قابل توجه بودند ولی در مقاطع فعلی که قیمت نفت کاهش داشته و یا میزان فروش پایین آمده است، این امر دیده نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: در برهه کنونی، عمده طرح‌ها و پروژه‌ها به لحاظ حجم و تعداد کمتر شده و یا پروژه‌های چندساله تعریف شده که باز هم مشمول زمان شده‌اند و منتظر اعتبارات ویژه و کافی هستند و در این زمان دولت‌مردان بیشتر به افتتاح طرح‌هایی روی آورده‌اند که عمدتاً توسط بخش خصوصی انجام شده و یا پروژه‌های مربوط به مدیریت شهری است که این اتفاقات دارای پیام‌های حکومت‌داری و مدیریتی است.

رئیس شورای اسلامی استان زنجان خاطرنشان می‌کند: دولت باید به سمت چابک‌سازی و کوچک‌سازی خود همت گمارد و با واگذاری تصدی‌گری‌ها و واگذاری امور به بخش خصوصی و تعاون به نقش نظارتی و کنترلی بیشتر توجه کند و از دولت‌گرایی و گسترش آن خودداری کرده و در کنار برنامه‌ریزی برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و نیز افتتاح طرح‌های عمرانی، خدماتی، زیرساختی و ... از عددسازی و برجسته کردن اعداد و ارقام پرهیز کرده و آسیب‌شناسی‌های لازم و علمی، نقاط ضعف را قوت بخشیده و نقاط قوت را توسعه دهد.

مدیرمسئول سایت خبری و تحلیلی همدلی زنجان نیز می‌گوید: مسئولان استانی در اظهارات خود اذعان کردند که در هفته دولت امسال ۵۳۷ طرح به ارزش ۱۰۶۶ میلیارد تومان افتتاح و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود، این در حالی بود که تعداد این طرح‌ها در هفته دولت سال قبل ۷۳۷ مورد به ارزش ۳۷۸ میلیارد تومان بوده است.

کاهش ۳۱ درصدی کمیت پروژه های بهره برداری شده در هفته دولت و رشد ۲.۸ درصدی سرمایه گذاری

احمد اسدی عنوان می‌کند: مسئولان استانی در این خصوص گفته‌اند که با وجود اینکه کمیت پروژه‌ها ۳۱ درصد کاهش یافته اما میزان سرمایه‌گذاری آن‌ها ۲.۸ برابر بیش از پروژه‌های هفته دولت پارسال است. با این حال برای بررسی وضعیت کمی و کیفی پروژه‌های افتتاحی صرفا نمی‌توان به چند عدد و رقم بسنده کرد.

در هفته دولت امسال پروژه‌های مربوط به کلنگ‌زنی کمتر شده بود اما میزان اعتبار آن‌ها زیاد است که این حجم بالای اعتبارات موجب شده که حجم سرمایه‌گذاری آن نسبت به سال گذشته روند افزایشی داشته باشدوی ادامه می‌دهد: در هفته دولت امسال پروژه‌های مربوط به کلنگ‌زنی کمتر شده بود اما میزان اعتبار آن‌ها زیاد است که این حجم بالای اعتبارات موجب شده که حجم سرمایه‌گذاری آن نسبت به سال گذشته روند افزایشی داشته باشد. آن‌طور که مسئولان گفته‌اند تعداد آن‌ها بیش از ۱۴ پروژه بیشتر نبوده است.

وی عنوان می‌کند: برنامه‌ریزی مدیران استانی برای برگزاری مناسب جشنواره روستا در هفته دولت همزمان با برگزاری جشنواره آش نسبت به سال گذشته دارای رویکردهای متفاوتی بود که برگزاری همزمان آن موحب تضعیف جشنواره آش شد و برخی انتقادهایی را در این زمینه به مسئولان استانی وارد کرد.

اسدی متذکر می‌شود: با این حال جشنواره روستا با حضور استان‌های دیگر برگزار شد و جنبه ملی بیشتری به خود گرفت که یک رویکرد مثبت و توسعه‌ای محسوب می‌شود. در سال‌های گذشته جشنواره روستا با حضور شهرستان‌های استان برگزار می‌شد. برخی انتقادات نیز بر نحوه اجرای جشنواره روستا وارد بود.

برنامه‌های افتتاحی و کلنگ‌زنی هفته دولت به شیوه‌های سنتی در سال‌جاریبرگزار شد

مدیرمسئول سایت خبری و تحلیلی همدلی زنجان می‌گوید: پروژه‌های دانشگاه زنجان، بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی شهرستان ابهر و تصفیه‌خانه شهرهای ابهر و خرم‌دره، از پروژه‌های مهم هفته دولت بود. معمولا در استان زنجان طبق روال سال‌های دور، برنامه‌های افتتاحی و کلنگ‌زنی هفته دولت به شیوه‌های سنتی در سال‌جاری نیز برگزار شد و نمود آن نیز نسبت به سال‌های گذشته بارز نبود.

اسدی ادامه می‌دهد: یکی از چالش‌های مهم دستگاه‌های اجرایی استان استفاده نکردن بهینه و موثر از رسانه‌های مختلف استانی در بازنمایی رسانه‌ای اقدامات دولت و نظام طی هفته دولت بود که در سال‌جاری بسیار ضعیف‌تر از سال‌های گذشته بود. روابط‌عمومی دستگاه‌ها در کنار استانداری زنجان نسبت به انتشار محدود و سنتی اخبار اقدامات خود کردند و شاهد ایده و برنامه‌های مناسب در ارائه آن نبودیم. همچنین شاهد استفاده از رسانه‌ها به صورت فراگیر در ارائه اقدامات نظام و دولت به مردم نبودیم.

به هر حال هفته دولت امسال در استان زنجان متفاوت‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد و طرح‌ها و پروژه‌هایی که به بهره‌برداری رسید، بنا به گفته مسئولان دارای کیفیت بالایی نسبت به سال‌های قبل بود و توانست اشتغال زیادی را در استان به دنبال داشته است.

کد خبر 4729981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =