وعده بیمه شدن قالیبافان عملی نشد/صادرات ۳۰ هزار متر مربع فرش

بیرجند- رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه وعده بیمه شدن قالیبافان عملی نشده است، گفت: ۳۰ هزار متر مربع فرش به ارزش سه میلیون دلار در چهار ماه سال جاری از استان صادر شد.

محمد حسین کامیابی مسک در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: در چهارماهه نخست سال ۹۸ حدود ۵۵ هزارمتر مربع فرش دستباف در خراسان‌جنوبی تولید شد.

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان‌جنوبی بیان کرد: از این تعداد فرش تولیدی توسط بافندگان هنرمند و توانمند خراسان‌جنوبی حدود ۳۰ هزار متر مربع فرش به ارزش سه میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد.

کامیابی مسک در خصوص بیمه قالیبافان و بافندگان فرش ادامه داد: در همین سال جاری رئیس مرکز ملی فرش در جلسه‌ای با حضور استاندار خراسان‌جنوبی و رئیس سازمان صمت استان قول بیمه ۱۵ تا ۲۰ هزار قالی‌باف در خراسان‌جنوبی را داد.

وی با بیان اینکه تاکنون این قول محقق نشده است، افزود: شاید مواردی چون کمبود اعتبار و بودجه علت این مسئله باشد که حتی در این صورت نیز باید بر مبنای توان و امکانات اعتباری و بودجه‌ای قول و وعده داده شود.

۶۰ درصد فرش تولیدی صادر می‌شود

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان‌جنوبی گفت: ۱۰ درصد فرش دستباف خراسان‌جنوبی در داخل مصرف، ۶۰ درصد نیز به کشورهای مختلف صادر و ۳۰ درصد نیز یا در دست بافنده مانده و یا توسط تجار دپو می‌شود.

کامیابی مسک با بیان اینکه به واسطه بالا رفتن قیمت مواد اولیه و مشکلات در صادرات به علت تحریم‌ها با رکود در فروش فرش مواجه هستیم، اظهارکرد: در چنین شرایطی برخی از قالی‌بافان زیربار فروش پایین‌تر از قیمت فرش به دلال نمی‌روند ولی گاه قالی‌بافی با مشکلات مالی و تحصیل فرزندان به ناچار مجبور به فروش می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فرش تولیدی در خراسان از گذشته‌های بسیار دور نیز برای صادرات تولید می‌شده است، بیان کرد: امروزه نیز اگر می‌خواهیم  به این بازار رونق دهیم باید شرایط برای بازاریابی در عرصه بین‌المللی را فراهم کنیم.

روسیه و برزیل بازاری مناسب برای توسعه صادرات فرش دستباف

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان‌جنوبی با بیان اینکه قبل از تحریم‌ها ۳۰ درصد صادرات فرش به آمریکا صورت می‌گرفت، ادامه داد: امروز با بازاریابی می‌توانیم کشورهای دیگری را جایگرین برای صادرات کنیم.

کامیابی مسک افزود: هند و پاکستان تولید فرش حتی با نقشه‌های ایرانی دارند که این اتفاق از سال‌های دور به واسطه فرهنگ مشترک و مسائل دیگر صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اکنون صادرات خوبی به کشورهای عربی و لبنان داریم، اظهار کرد: برای رونق صادرات می‌توانیم برای توسعه بازارهای صادراتی در روسیه، کشورهای آسیای میانه و همچنین برزیل برنامه‌ریزی کنیم.

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان‌جنوبی یادآور شد: کشور هدف برای صادرات باید دارای جمعیت بالا و همچنین توان برای خرید باشد.

کد خبر 4730672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =