المعلم: نیروهای ترکیه و آمریکا اشغالگرند و ما حق مقابله داریم

وزیر خارجه سوریه در سخنانی در هفتادوچهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: نیروهای خارجی که بدون اجازه دمشق در سوریه قرار دارند اشغالگرند و ما حق اقدامات لازم برای اخراج آنها را داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در سخنانی در هفتادو چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: آمادگی خود را برای اقدام فعال برای شروع کار کمیته قانون اساسی سوریه مورد تاکید قرار می دهیم.

وی افزود: ترکیه نمی تواند مدعی حمایت از وحدت سوریه شود و عکس آن عمل کند. حضور خارجی در سوریه بدون مجوز دولت به مثابه اشغالگری است و نیروهای خارجی باید از سوریه بروند.

المعلم تاکید کرد: آنکارا باید به توافقات پایبند باشد و نیروهایش را خارج کند یا تبعات اشغالگری خود در اراضی سوریه را تحمل کند. ادلب بزرگترین مرکز تجمع تروریستها در دنیاست و تروریستهایی که در آنجا هستند به حملات خود به مناطق مسکونی ادامه می دهند.

وزیر خارجه سوریه گفت: ترکیه به توافقات درباره ادلب پایبند نبوده است و در راستای تجهیز تروریستها در آنجا حرکت کرده است.

وی بیان کرد: اساس منظومه روابط بین المللی در معرض خطر بی سابقه ای با افزایش تهدیدات امنیت جهانی روبرو است. تروریسم به مثابه تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی محسوب می شود. جنگ با تروریسم، اولویت برخی کشورها نیست و نزد برخی دیگر هم ابزاری برای تحمیل دیکته های خود بر کشورهاست.

المعلم اعلام کرد: بر مبارزه با تروریسم عزم راسخ داریم و این نیازمند اراده بین المللی است. دنیا سکوت مرگباری درباره تروریسم در سوریه دارد. تروریسم همچنان خطری علیه همه کشورها بدون استثناست. ملت سوریه بیش از هشت سال از این موضوع رنج برده است. ما بر مبارزه با تروریسم عزم جدی داریم و اقدامات لازم را برای تضمین عدم بازگشت آن انجام می دهیم.

وزیر خارجه سوریه گفت: همه کشورهای دوستدار صلح باید در راستای مقابله با سلاح تحریم های اقتصادی که علیه بسیاری از کشورها به کار گرفته می شود، حرکت کنند. 

درباره آوارگان سوری با اشاره به مانع تراشی برخی کشورهای غربی و برخی کشورهایی که آوارگان در آن هستند، هم بیان کرد: راه برای بازگشت داوطلبانه و امن همه آوارگان سوری باز است. دولت سوریه به کسانی که تمایل به بازگشت دارند، تسهیلات ارائه می دهند. 

وی تصمیم الحاق جولان و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را وجهه شنیع در حمایت از رژیم صهیونیستی دانست و افزود: دوره الحاق کردن اراضی دیگران با زور سپری شده است و آنکه گمان می کند که بحران سوریه سبب خواهد شد که سرانگشتی از حقش در بازپس گیری جولان به طور کامل دست برمیدارد، در توهم به سر می برد. رژیم صهیونیستی به حملات متوالی خود به اراضی سوریه و اراضی مجاور آن در نقض آشکار قانون بین المللی و منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت ادامه می دهد. آنچه آمریکا درباره جولان اعلام کرده است، واقعیت های تاریخی و جغرافیایی و احکام بین المللی را تغییر نمی دهد و جولان سوری باقی خواهد ماند.

المعلم گفت: شبه نظامیان قسد جدایی طلب مورد حمایت آمریکا به اقدامات جنایتکارانه خود علیه ساکنان الحسکه، الرقه، دیرالزور و حلب ادامه می دهند و هدفشان ایجاد شرایط جدید در راستای خدمت به طرحهای آمریکا و اسرائیل در منطقه است. نیروهای خارجی که بدون اجازه دمشق در سوریه قرار دارند اشغالگرند و ما حق اقدامات لازم برای بیرون کردن آنها را داریم. ترکیه و آمریکا به حضور نظامی خود در شمال سوریه ادامه می دهند و از توافق موسوم به منطقه امن هم خبر داده اند که این نقض منشور سازمان ملل است.

وی افزود: نقض توافقات و معاهدات بین المللی و حمایت از تروریسم و محاصره اقتصادی به هرج و مرج در عرصه بین المللی می انجامد و ما را به سوی قانون جنگل به جای حکومت قانون سوق می دهد. یا ما در راستای جهانی امن تر و تهی از تروریسم و هیمنه گام بر می داریم یا آینده ملتها و نسل های آتی را بر باد می دهیم.

ولید المعلم ضمن همبستگی با ایران در قبال اقدامات آمریکا درباره شعله ور شدن اوضاع منطقه هشدار داد و تاکید کرد: امنیت و ثبات خلیج فارس جز از طریق همکاری و گفتگوی مشترک میان کشورهای حاشیه آن به دور از دخالت خارجی میسر نمی شود.

کد خبر 4731297

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =