انتقال اسناد مالی  ۱۰نخست‌وزیر و ۳رئیس‌جمهور به سازمان اسناد

سناد مالی نهاد ریاست جمهوری سالهای ۱۳۴۶ الی ۱۳۶۷ که دربرگیرنده فعالیت دوران ۱۰ نخست وزیر و سه رئیس جمهور است به سازمان اسناد و کتابخانه ملی انتقال یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سناد مالی نهاد ریاست جمهوری سالهای ۱۳۴۶ الی ۱۳۶۷ که دربرگیرنده فعالیت دوران ۱۰ نخست وزیر و سه رئیس جمهور است به سازمان اسناد و کتابخانه ملی انتقال یافت که مهمترین این اسناد مربوط به دوران ریاست جمهوری رهبر معظم انقلاب است.

این اسناد که دربرگیرنده ذی حساب مالی ۲۱ سال یعنی از سال ۱۳۴۶ الی ۱۳۶۷ است، با هماهنگی دیوان محاسبات کشور پس از ۳ الی ۴ هفته کار ارزشیابی تخصصی در قالب ۹۵۰ کارتن به مخازن ویژه ریاست جمهوری در ساختمان آرشیو ملی ایران منتقل شد و به گفته یتیم پرور- کارشناس ارزشیابی سازمان؛ این اسناد پس ۴۸ الی ۷۲ ساعت ضدعفونی شدن در مخازن مخصوص قرار می‌گیرند.

یکی از ارزش‌های تحقیقی این اسناد مربوط به سندهای امور مالی در دوران ۱۰ نخست وزیر و سه رئیس جمهور است، که از سال ۱۳۴۶ الی ۱۳۶۷ بر منصب این جایگاهها قرار داشتند و به گفته کارشناس ارزشیابی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، همکاری مرکز حراست نهاد ریاست جمهوری در این انتقال بسیار تاثیر گزار بود و می‌تواند باب همکاری برای انتقال اسناد راکد دیگر نهادها به این سازمان را فراهم سازد.

همچنین یتیم پرور- کارشناس ارزشیابی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به انتقال اسناد گزینش رده‌های مدیران کل و رده‌های بالاتر به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در قالب ۳۵ هزار و ۹۷۵ برگ شامل ۷۴ پرونده که دربرگیرنده سه کارتن ویژه اسناد بود، اشاره کرد و افزود: این اسناد گزینش مربوط به سالهای ۱۳۶۰ الی ۱۳۹۰ شامل مدیران بازنشسته، متوفی و کسانی که استعفاء داده بودند، است.

براساس این گزارش، فراهم آوری، ارزشیابی و نگهداری اسناد راکد نهادهای کشور و انتقال آن به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این اسناد یکی از بهترین مواد پژوهشی برای محققین به حساب می‌آید و به گفته کارشناس ارزشیابی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، برپایی نمایشگاهی از مهمترین اسناد امور مالی نهاد ریاست جمهوری نیز در ترغیب دیگر نهادها برای انتقال اسناد راکد خود که ۴۰ سال از زمان آن گذشته باشد، می‌تواند در مشارکت دیگر نهادها در این زمینه نقش ایفا کند.

کد خبر 4731624

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =