تعداد دام سبک کشور از ۵۹ میلیون راس گذشت

تعداد دام سبک کشور در شهریور ماه به ۵۹.۳ میلیون راس رسید که از این تعداد ۴۲.۹ میلیون راس گوسفند و ۱۶.۴ میلیون راس بز و بزغاله بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، تعداد دام سبک موجود در بهره‌برداری‌های پرورش دهنده دام کشور در شهریور ماه ١٣٩٨ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

نتایج طرح آمارگیری اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک، در شهریور ماه ١٣٩٨ نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشــور ۴۲.۹ میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله ۱۶.۴ میلیون رأس بوده است که نسبت به ماه قبل به‌ترتیب ۱.۷ و ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

بدین ترتیب تعداد دام سبک موجود در بهره‌برداری‌های پرورش دهنده دام کشور در شهریور ماه ١٣٩٨ به ۵۹.۳ میلیون رأس رسید.

طبق یافته‌های دیگر این طرح آمارگیری، تعداد ۵۷۰ هزار رأس بره و ۳۵۳ هزار رأس بزغاله در شهریور ماه سال‌جاری در بهره‌برداری‌های پرورش‌دهنده دام سبک کشور متولد شده است که نسبت به ماه قبل به‌ترتیب ۷۶.۵ و ۶۱.۹ درصد افزایش داشته است.

بررسی ترکیب گله و روند تغییرات تعداد دام سبک در مدت اجرای طرح نشان می‌دهد که علی‌رغم افزایش زایش دام‌ها در این ماه، افزایش تعداد کشتار دام‌های پرواری (در کشتارگاه‌ها و خارج از آن به‌ویژه به‌مناسبت ایام محرم و بازگشت حجاج) از مهم‌ترین علل کاهش دام سبک دامداری‌های کشور در این ماه بوده است.

بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده، انتظار می‌رود با ادامه روند افزایش زایش دام‌ها در ماه‌های آتی، تعداد دام سبک کشور به مرور افزایش یابد.

برای مشاهده جداول و جزئیات خبر به اینجا مراجعه کنید.

کد خبر 4731782

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =