پیش بینی برداشت ۲۴ هزار تن پسته/سال آینده محصول ۲ برابر می شود

رفسنجان - مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان گفت: پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری ۲۰ هزار تن تا ۲۴ هزار تن در رفسنجان برداشت پسته داشته باشیم که دو هزار میلیارد تومان پول وارد شهرستان می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین رضایی یکشنبه شب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۲۰۰ هزار تن پسته در کشور تولید شود و کشور رقیب۳۵۰ هزار تن پسته دارد که در مجموع ۵۵۰ هزار تن پسته در کل دنیا تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌شود. ۱۰۰ هزار تن پسته نیز از سال گذشته در انبارهای پسته دنیا موجود است.

وی با بیان اینکه امسال ۱۰۰ هزار تن پسته خندان در ایران تولید و به دنیا عرضه می‌شود، افزود: ۱۰ درصد محصول سال جاری به صورت کال چیده شده که برای مصارف مواد غذایی استفاده می‌شود.

وی افزود: در مجموع پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری ۲۰ هزار تن تا ۲۴ هزار تن در شهرستان رفسنجان پسته داشته باشیم که دو هزار میلیارد تومان پول وارد شهرستان می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان عنوان کرد: مناطق نوق و کبوترخان امسال عملکرد خوبی در هکتار دارند و بیشترین محصول برای این دو منطقه است، کشکوئیه و رفسنجان وضعیت خوبی از نظر برداشت در سال جاری ندارند که دو عامل منفی تأثیر سویی در محصول داشته که از تغییرات اقلیمی ناشی می‌شود ۷۲۶ ساعت دمای ۳۷ درجه در مجموع داشتیم که برای پسته مضر است.

رضایی ادامه داد: میانگین پوکی در شهرستان رفسنجان و استان کرمان بالای ۳۰ درصد است و به دلیل گرمای تیر و مرداد بیش از۴۰  درصد محصول دهن‌بست است.

وی اظهار کرد: تولید امسال زیاد است نباید همین الان محصول را یکباره عرضه کرد، محصول را باید کم کم عرضه کرد تا تعادل قیمت و قیمت واقعی محصول صورت گیرد و پیش‌بینی می‌شود سال آینده بیش از دو برابر محصول داشته باشیم که دو برابر این رقم وارد شهرستان خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سه تولیدکننده نمونه کشوری با ۱۰ و ۱۲ تن در هکتار از رفسنجان هستند و کسانی که فکر می‌کنند پسته به بن‌بست رسیده می‌فهمند که هنوز هم با این عملکرد در هکتار ظرفیت افزایش تولید وجود دارد.

رضایی افزود: باید تلاش شود ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار را به یک تن و ۲۰۰ هزار کیلو برسانیم باغدارانی که ۱۲ تن در هکتار برداشت کردند برای هر هکتار حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه کردند و بالای یک میلیارد تومان درآمدشان بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان از جمله مزایای پسته ایران به تنوع ارقام اشاره کرد و افزود: بالای ۵۰ رقم در کلکسیون پژوهشکده پسته کشور که در رفسنجان مستقر است، داریم.

رضایی تصریح کرد: روغن‌های غیراشباعی که در پسته ایران وجود دارد در هیچ جای دنیا نیست و درصد بالایی از پسته ما مغز است هر ۱۰۰ گرم ۵۶ گرم مغز است که در جاهای دیگر ۴۹ تا ۵۰ گرم است.

وی قابلیت برشته‌شدن پسته ایران تا دمای ۱۷۰ درجه را ذکر و عنوان کرد: پسته کشورهای دیگر در دمای۱۳۰ درجه می‌سوزد.

کد خبر 4732496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =