تکمیل رینگ شهری قزوین با ساخت کمربندی سبز 

قزوین- تکمیل طرح احداث کمربندی سبز (شرق) قزوین در روان سازی ترافیک تاثیر مهمی دارد و تسریع در ساخت آن از ضرورت های توسعه شهری است.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها، آرش صالحی: احداث کمربندی سبز (شرق) قزوین یکی از طرح های شاخص ترافیکی به طول ۶ کیلومتر در دستور کار مدیریت شهری قزوین قرار گرفته است. این طرح که در محدوده میدان شورا تا میدان مینودر اجرا می شود، با هدف تسهیل در دسترسی شمال به جنوب و تکمیل چرخه کمربندی شرق قزوین در حال اجراست.

کمربندی سبز قزوین دارای ۴ باند رفت و برگشت، مسیر عابرپیاده، مسیر دوچرخه سواری و فضای سبز خواهد بود و فاز نخست این پروژه از ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۷ از میدان شورا آغاز شده است. 

طرحی که در صورت اتمام می تواند به حل معضل ترافیک، به ویژه در شمال و شرق شهر قزوین کمک زیادی کند. با این حال این طرح در ماه های اخیر با حاشیه هایی مواجه شد که روند پیشرفت آن را تا حدودی کند کرده است. 

اهداف ساخت کمربندی سبز

معاون فنی و عمرانی شهرداری قزوین، تکمیل رینگ شرقی و اتصال آن به رینگ شمال و جنوب را از اهداف اصلی ساخت کمربندی سبز قزوین می داند و می گوید: قزوین در ردیف ۶ شهری است که طرح جامع ترافیکی دارد و طبق این طرح شهر قزوین باید دارای رینگ باشد تا کسانی که قصد انجام سفرهای درون شهری را دارند و نمی خواهند ازمحدوده مرکزی شهر استفاده کنند، از رینگ بهره گرفته و با سرعت و شرایط بهتری مسیر را طی کنند.

سید محمد علمی، بالا بردن سرانه فضای سبز شهری را از دیگر هدف های ساخت این کمربندی بیان کرد و افزود: با اتمام ساخت این کمربندی ۶ کیلومتری، نزدیک به ۱۰۰ هزار متر مربع فضای سبز به مجموعه فضاهای سبز قزوین اضافه خواهد شد که به صورت کاشتن گیاهان مختلف در حاشیه این کمربندی اجرا خواهد شد.

وی ارتقای سرانه ورزش عمومی را در زمره اهداف احداث کمربندی شرق برشمرد و ادامه داد: ۱۰ متر از پهنای ۲۵ متری این کمربندی به مسیر ورزشی اختصاص دارد که ۶ متر برای پیاده روی و ۴ متر هم ویژه دوچرخه سواری است و با اتصال این کمربندی به جاده سلامت باراجین، یک مسیر ۲۰ کیلومتری (۱۰ کیلومتر رفت و ۱۰ کیلومتر برگشت) برای دوچرخه سواری و پیاده روی ایجاد خواهد شد. 

بسترسازی رودخانه باراجین جوابگوی سیلاب ۲۰۰ ساله است

علمی، همچنین به بسترسازی و ساماندهی رودخانه در هنگام اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: رودخانه باراجین جزو رودخانه های اصلی شهر است که بسترسازی برای کرانه شرقی و غربی آن با کمک نرم افزارها طراحی شده و ساخت کمربندی سبز در کنار این رودخانه با در نظر گرفتن دبی ۱۰۰ ساله و بازگشت سیلاب ۲۰۰ ساله طراحی و اجرا می شود.

البته مشاور طرح به ما اطمینان داده که این بسترسازی، دبی ۵۰۰ ساله را هم تحمل خواهد کرد و در سیلاب ابتدای سال هم کارایی این بسترسازی را به وضوح مشاهده کردیم.

 احداث فاز دوم طرح مشکل اهالی نواحی منفصل را حل می کند

معاون عمرانی شهرداری با یادآوری اینکه طرح احداث این کمربندی بعد از امضای تفاهم سه جانبه بین شهرداری، آب منطقه ای و استانداری آغاز شد، گفت: طول کمربندی سبز ۶ کیلومتر است که در ۳ فاز که هر کدام ۲ کیلومتر طول دارد، ساخته خواهد شد. 

وی گفت:فاز اول آن از میدان شورا شروع شده و تا جاده ارنجک (باراجین) ادامه دارد، به همین دلیل تعریض جاده ارنجک را آغاز کرده ایم تا مشکلی برای اتصال کمربندی سبز به این جاده نداشته باشیم.

علمی با بیان اینکه فاز دوم این طرح به جاده نجف آباد وصل خواهد شد، اضافه کرد: یکی از مزایای مهم این طرح خدماتی است که به اهالی ناحیه منفصل شهری شامل شهرک اندیشه و روستاهای نجف آباد، حسن آباد و وثوق آباد ارائه خواهد داد که سالهاست از داشتن یک جاده امن و مطمئن برای تردد به قزوین و خارج شهر محروم هستند.

وی ادامه داد: در فاز سوم به میدان مینودر وصل می شویم. البته این میدان با یک مسیر واسطه ای به کمربندی وصل خواهد شد که گره ترافیکی ایجاد نشود.

علمی با رد شایعه مخالفت شرکت آب منطقه ای با اجرای فازهای دوم و سوم این طرح، گفت: برای اجرای نوع بسترسازی و رفتاری که با رودخانه خواهد شد، تفاهم نامه ای با آب منطقه ای داریم و هم تاییدیه این دستگاه را گرفته ایم.

پروژه در برابر سیلاب ۲۰۰ ساله جواب داد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین هم با تاکید بر پایش و نظارت مستمر کارشناسان این نهاد بر طرح ساخت کمربندی شرق، گفت: مطابق با نظر مشاوران ما شهرداری پذیرفته که عرض مناسب کانال برای عبور سیل با دور برگشت ۲۰۰ ساله را در این طرح مد نظر قرار دهند و بسترسازی و ساحل سازی منطبق بر نقشه ها ما انجام دهند.

یدالله ملکی با تاکید بر اینکه اگر نکات یاد شده رعایت شود، هیچ مشکلی پیش نمی آید، افزود: سیلابی که فروردین ماه امسال در رودخانه ارنجک (باراجین) جاری شد، دور برگشت ۲۰۰ ساله با دبی ۱۸۰ متر مکعب بر ثانیه که هیچ کسی چنین 
حجمی از آب را یاد نداشت. با این حال برای همان مقداری از پروژه که اجرا شده بود، مشکلی پیش نیامد و کانال های بسترسازی شده این کمربندی، سیل را به راحتی عبور داد. 

اجازه دستکاری بستر رودخانه را نمی دهیم

ملکی با یادآوری اینکه اجازه دستکاری داخل بستر رودخانه باراجین را به شهرداری نمی دهیم، گفت: بستر این رودخانه به صورت طبیعی (شن و ماسه ای) حفظ خواهد شد تا نفوذ آب به سفره به درستی انجام گیرد و مشکل زیست محیطی پیش نیاید. فقط ساحل و حاشیه رودخانه را ایمن می کنیم.

یک عضو شورای شهر قزوین هم با اشاره به سبک کردن بار ترافیکی شمال قزوین توسط کمربندی سبز، گفت: از آنجایی که تراکم ترافیکی در مناطق شمالی شهر قزوین بالاست، با ساخته شدن این کمربندی بخش قابل توجهی از بار ترافیکی که وارد میدان سیدحسن نصرالله می شود، کم خواهد شد.

سعید دقیقی با بیان اینکه اجرای فاز دوم این طرح مشکل ترابری و حمل و نقل ساکنان مناطق منفصل شهرک اندیشه و روستاهای سه گانه را حل خواهد کرد، افزود: با بهره برداری از کمربندی سبز مشکل عبور و مرور سکنه این نواحی به شهر قزوین مرتفع شده و مشکلات ایمنی که به دلیل استاندارد نبودن مسیر فعلی وجود دارد، از بین خواهد رفت.

وی با تاکید بر لزوم نگاه منصفانه اصحاب رسانه و کارشناسان نسبت به فعالیت های عمرانی مدیریت شهری، ادامه داد: با افتتاح کامل این کمربندی و اتصال آن به پل امام رضا (ع) می توانیم رینگ شهری قزوین را تکمیل کنیم که در این صورت انقلابی در ساماندهی ترافیک بافت مرکزی شهر ایجاد خواهد شد.

با وجود برخی حاشیه هایی که در مورد مطالعات زیست محیطی این پروژه توسط برخی افراد مطرح شده، نظر کارشناسی مدیر شرکت آب منطقه ای نشان می دهد که باید حاشیه سازی پیرامون این طرح هر چه زودتر تکمیل شده و ساخت آن با سرعت و قدرت دنبال شود تا نه تنها رینگ شهری قزوین تکمیل شود، بلکه ساکنان نواحی منفصل شهری شهرک اندیشه و روستاهای سه گانه هم بتوانند از تردد مناسب در این کمربندی برای بهبود سطح زندگی خود بهره گیرند.

کد خبر 4732502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =