اولویت در دانشگاه علوم اسلامی رضوی، نخبه‌پروری است

مشهد - تولیت آستان قدس رضوی گفت: در دانشگاه علوم اسلامی رضوی باید نخبگان کشور حضور پیدا کنند. وظیفه این دانشگاه تربیت نخبگانی است که توانایی پاسخگویی به شبهات را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه علوم اسلامی رضوی و افتتاح مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی، صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، دانشجویان دانشگاه علوم اسلامی رضوی را سربازان حضرت ولیعصر(عج) دانست و اظهار کرد: امام صادق(ع) فرمودند:«علم با فراگرفتن حاصل نمی‌شود و شرایط علم‌آموزی، مستقر کردن حقیقت عبودیت در نفس است که برای این امر بایستی خداوند را مالک حقیقی جهان دانسته، کار را به خدا سپرده و به فکر انجام وظیفه باشیم».

وی افزود: وقتی از امام خمینی(ره) پرسیدند، چه زمانی به تشکیل حکومت فکر کردید؟ امام(ره) پس از تأملی پاسخ دادند:«هیچ وقت به آن فکر نکردم، فقط به دنبال انجام وظیفه بودم» این فرموده امام خمینی(ره) نشان از توجه به انجام وظیفه، سپردن کار به دست خدا و نداشتن نیت مادی است.

تولیت آستان قدس رضوی ضمن اشاره به دیدار دیروز خود با خانواده شهید برونسی، مطرح کرد: همسر شهید برونسی که یک زن روستایی است و علی رغم نداشتن همسر توانست هشت فرزند را بزرگ و همه آنان را به مدارج عالی تحصیلی برساند.

حجت‌الاسلام مروی ادامه داد: همسر شهید برونسی گفت: «پس از شهادت همسرم گودالی کندم و همه تعلقات مادی خود را در آن ریختم و تصمیم گرفتم تمام همت خود را برای فرزندانم بگذارم و از خود بگذرم».

وی با تأکید بر اهمیت تزکیه نفس در علم‌آموزی، ابراز کرد: چنانچه مقام معظم رهبری تأکید می‌کنند جوانان مستعد دارای کمالات بسیاری هستند. لباس بلند طلبگی نباید موجب غرور ‌شود.

حجت‌الاسلام مروی با بیان روایاتی، به کرامات آیت‌الله بروجردی و دیگر علما اشاره و عنوان کرد: روحانیت ما پیشینه درخشانی دارند لذا باید زندگینامه علما مورد توجه ویژه طلاب قرار بگیرد.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه گفت: در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی سکولاریسم شکل گرفت و غربی‌ها گفتند دین و معنویت روز به روز در حال کمرنگ شدن در جامعه و زندگی اجتماعی است اما با توجه به برخی از حوادث خلاف این گفته ثابت شد. بخشی از این معنویت و احیای دین متأثر از انقلاب اسلامی است‌.

وی با بیان اینکه دشمنان در فضای مجازی در قالب‌های مختلف و متنوعی شدیدا علیه دین فعالیت می‌کنند، ابراز کرد: در دانشگاه علوم اسلامی رضوی باید نخبگان کشور حضور پیدا کنند. وظیفه دانشگاه علوم اسلامی رضوی تربیت قاضی و امام جمعه نیست بلکه ایده و پیشنهاد بنده این است که نخبگانی در این دانشگاه تربیت شوند تا پاسخگوی سیل شبهاتی که از سوی دشمنان مطرح می‌شود، باشند.

حجت‌الاسلام مروی در پایان گفت: اگر روزی این ایده نخبه‌پروری محقق شود، ورودی‌های دانشگاه علوم اسلامی رضوی تا فارغ‌التحصیلی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

در ادامه حجت‌الاسلام سید حسن وحدتی شبیری، رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی، ضمن تسلیت ایام سوگواری سیدالشهدا(ع)، اظهار کرد: تولیت آستان قدس رضوی باید به دانشگاه علوم اسلامی رضوی که وابسته به این نهاد است پاسخگو باشد.

وی افزود: تعلق دانشگاه علوم اسلامی رضوی به این آستان مقدس موجب می‌شود تا انتظار رفع نیاز از سوی این نهاد داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در ادامه تصریح کرد: در سخنرانی دانشگاه لکنو هند، یکی از علمای هندو که جزء مستمعین بود ترجمه جمله‌ای از امام رضا(ع) که در متن سخنرانی بنده مطرح شده بود را خواست و گفت:«می‌خواهد آن را بر سر در دانشگاه لکنو بنویسد تا دانش‌جویان و دانش‌پژویان از این مطلب درس بگیرند».

حجت‌الاسلام وحدتی شبیری ابراز کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی باید تحت نظر مقام معظم رهبری حرکت کند و مورد رضایت و تأیید ایشان باشد. بایستی تلاش کنیم این دانشگاه در پیشبرد بیانات ایشان به خصوص بیانیه گام دوم انقلاب، پیشگام باشد.

کد خبر 4732848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =