اجرای ۴۱۰ پروژه فضای آموزشی طی سال جاری در فارس

شیراز- مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: هم‌اکنون ۴۱۰ پروژه فعال در استان مشغول اجراست که از این میان تعداد ۱۲۰ پروژه با مشارکت خیرین و مابقی با اعتبارات دولتی ساخته می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی عسکر نجفی در سفر به شهرستان کازرون، ضمن حضور در گلزار شهدای این شهر نسبت به مقام شهدای ۸ سال دفاع مقدس ادای احترام کرد.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس در ادامه در دیدار با مدیران مدارس و فرهنگیان شهرستان کازرون در کانون شهید  عسکری این شهر، به برخی از موفقیت‌های دانش آموزان فارس در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ اشاره کرد و  گفت : کسب مدال نقره در المپیاد جهانی فیزیک ۲۰۱۹ در مجارستان، کسب ۱۰رتبه تک‌رقمی در کنکور سال جاری، کسب مدال نقره المپیاد جهانی مجارستان در رشته نجوم، کسب چندین مقام اول ورزشی در سطح جهانی و بین المللی و آسیایی و ۱۰۰ رتبه برتر در  مسابقات فرهنگی و هنری، قرآن، نمازو عترت ازجمله موفقیت‌های دانش آموزان فارس است.  
نجفی با اشاره به مشکلات موجود و کمبود اعتبارات و تجهیزات، گفت: در حوزه فضای آموزشی یک هزار و ۶۰۰ فضای فرسوده و تخریبی در استان فارس وجود دارد که ۲۶ فضای آن در شهرستان کازرون قرار گرفته که برای ساخت این فضاها  نیازبه  بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار داریم و اگر خیرین در کنار ما نبودند قطعا مشکلات ما بیش از این بود.
وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش فارس در حوزه جذب خیرین در کشور مقام دوم را دارد گفت: هم‌اکنون ۴۱۰ پروژه فعال در استان مشغول به کار است که از این میان تعداد ۱۲۰ پروژه با مشارکت خیرین و مابقی با اعتبارات دولتی  است.  
مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود : خیرین و فرهنگ سازان هیچ گاه  آموزش و پرورش را تنها نمی گذارند به نحوی که  امسال در جشنواره خیرین مدرسه ساز ۱۳۰ میلیارد تومان برای مدرسه سازی  متعهد شدند.
وی همچنین به روند رو به رشد توسعه فضاهای ورزشی در سطح استان اشاره کرد و گفت: در زمینه فضاهای ورزشی نزدیک به  ۸ استخر شنا و ۱۹ زمین چمن مصنوعی در سطح استان در دست احداث است که دو مورد از آنها  بزودی به بهره برداری می رسند.
نجفی با اشاره به  کمبود نیروی انسانی و اینکه امسال نزدیک به ۱۰ هزار کلاس درس ما معلم نداشت ، گفت : با تلاشی که در جذب نیروی انسانی داشتیم، از طریق به کارگیری بازنشستگان، سرباز معلم و دیگر گزینه ها  توانستیم ۲ هزار و ۵۰۰ نیروی جدید به مجموعه نیروهای استان اضافه کنیم.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس همچنین با تاکید بر لزوم تجهیزات بهتر و ایجاد رشته های متنوع تر در هنرستان های استان، گفت: هم اکنون ۳۳ درصد پوشش تحصیلی ما در استان فارس شامل  رشته های مهارتی است که تا پایان برنامه ششم توسعه این آمار باید به  ۵۰ درصد برسد.
وی گفت : در سال تحصیلی جدید همچون سال گذشته طبق تکلیف قانونی بر اساس ماده ۲ احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و خط و مشی های کلی که مقام معظم رهبری برای مجموعه مدیریتی کشور ترسیم کردند ، موظفیم سند تحول بنیادین را اجرایی کنیم که تکلیف قانونی و راهبرد ما  در سالیان سال می باشد.   
نجفی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد  اقدامات خوب آموزش و پرورش همچون بهره گیری از علوم و فناوری های نو  و تربیت نسلی شهادت طلب در دفاع از آرمان های بزرگ ملت ایران، گفت: در کنار همه این توفیقات، تهدیدات زیادی نیز آموزش و پرورش را در بر گرفته که از آن جمله می توان به کمبود نشاط و شادابی در مدارس اشاره کرد که رفع آنها نیازمند تحول در آموزش و پرورش مطابق با نیاز های کنونی دانش آموزان است.
وی با اشاره به روند تهیه  و تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، خطاب به مدیران مدراس گفت: شما به عنوان کسانی که در پیشانی تعلیم و تربیت قرار دارید و نسل آینده را هدایت می کنید، باید به این تغییر و تحول ایمان داشته باشید و همگی تکلیف قانونی و وظیفه شرعی داریم که آنرا عملیاتی کنیم.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس اولین رویکرد مهم  سند تحول بنیادین را توجه به همه ساحت های تربیتی در کنار آموزش  عنوان کرد و گفت: خروجی نظام تک بعدی دانش آموزانی است که از مهارت های ارتباطی و معاشرتی بی بهره اند و تحمل نه گفتن در مقابل آسیب های اجتماعی را ندارند.
وی با اشاره به ضعف خرجی نظام تعلیم و تربیت در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اجتماعی گفت: اینها کمبود های  نظام تک محوری است که اجرای سند تحول بنیادین و تغییر در نظام تعلیم و تربیت را ضرورت می بخشد و مدیران مدراس به عنوان رهبران آموزشی می توانند این تغییرات را مدیریت کنند.
نجفی برخورداری مدیران از اختیارات کافی برای بهره گیری از خلاقیت های خود در اجرای این سند را ضروری دانست و گفت: باید از همه ظرفیت های موجود برای اجرای سند تحول بنیادین بهره گرفت.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس بر لزوم آشنایی فرهنگیان با سند تحول بنیادین و چارچوب های آن ضروری دانست و گفت: با آشنایی کامل فرهنگیان با سند تحول بنادین، حرکت به سمت آموزش و پرورش جدید با تکیه بر مبانی تعلیم و تربیت اسلامی آغاز می شود.
وی در ادامه با اشاره به بازدید های انجام شده از مدراس این شهرستان، گفت: پروژه های آموزشی خوبی در این شهرستان در دست اقدام است که با بهره برداری از آنها، وضعیت فضای آموزشی شهرستان بهبود خواهد یافت.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در سفر یک روزه خود به کازرون علاوه بر حضور در جمع مدیران مدارس این شهر از ساختمان بعثت ویژه مدرسه تیز هوشان کازرون، هنرستان دخترانه کاردانش امام رضا (ع)، دبیرستان پسرانه شهید بهبهانی نژاد، دبستان قدس و مجموعه ورزشی شهید بهنام کبیری  این شهر که ویژه فرهنگیان می باشد نیز بازدید کرد.
کد خبر 4733048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =